logo

Okko – Cyklus vody

Opět se po zemích Českých rozlétla Modrá Crew. Jak jistě tušíte, nejde o nový dotační program “Knížete do každé dědiny”, ale o mnohem smysluplnější počin nakladatelství Crew. Toto nakladatelství vydalo již třetí číslo komiksového magazínu Modrá Crew, které čtenáře, po dvou zastávkách v zrcadlovém světě Ekhö, přenese do Pajanského císařství – alternativního feudálního Japonska.

Pajanské císařství leží na jakémsi dlouhém úzkém ostrově, na kterém bychom našli zasněžené hory i neprostupnou džungli. Za éry Asagi – Času mlh, bylo císařství na kolenou. Po desetiletích válek, vedených koalicí velkých klanů proti císařské rodině, vládl v zemi chaos, hlad a nemoci. Tato doba zrodila hrdinu. Byl jím Okko, rónin zocelený žárem bitev. Okko v této neklidné době vede skupinu lovců démonů. Jeho družinu tvoří tajemný obr Noburo, neustále skrytý za červenou maskou a saké milující mnich Nošin, který ovládá pár kouzel a umí mluvit s “kami” – přírodními duchy a elementály. Novým členem družiny se stává Tikku, mladý rybář, jehož osud se spojil s mistrem Okkem za velmi nešťastných okolností. V hostinci, ve kterém Noburo a  Nošin  čekají na mistra Okka, pracuje gejša jménem Rybička, Tikkuova sestra. Hostinec je však v noci přepaden piráty a Rybička je unesena. Tikku slibuje mistrovi Okkovi svůj život za záchranu své sestry a nemusí jej přemlouvat dlouho. Noburo je totiž pěkně nakrknutý na to, jak dostali od pirátů na prdel. Záchranná mise může začít.

Série Okko není tak hravá jako svět Ekhö. Není tam to neustálé vzájemné popichování a erotické harašení. Ani tam nepobíhají roztomilé chlupaté potvůrky. Okko má hutnou atmosféru středověkého světa s příchutí tajemného a krutého zla, za kterým se Okkova záchránná výprava žene. Atmosféru odlehčují jen průpovídky mnicha Nošina. V komiksu je zastoupena i nahota, ale jen v minimální a pro příběh nutné míře. Okko dokonce není ani příliš velký krvák, ale jsou zde i situace, kdy samurajská katana seká do živého. Ač to dle popisu může působit nemastně a neslaně, tak tenhle recept funguje. Okko nevypráví příběh, který by vám v hlavě zanechal otázky, nad kterými budete ještě několik dnů přemýšlet. Ani nepřináší žádné morální ponaučení. Je to prostě jen příběh, který vás chce pobavit a tu chvíli, kdy jej čtete, si zkrátka užíváte. Je to příběh o hrdinství, o kodexu Bušido a o zabíjení démonů. Navíc zachycuje alternativní středověké Japonsko tak, jak si ho my Středoevropané rádi představujeme.

Velkou devizou komiksu je parádní kresba, která je stejně jako scénář dílem Francouze Humberta Chabuela alias Huba. Hub se mimo jiné podílel i na designu filmu Pátý element a o jeho výtvarném talentu není pochyb. Jeho kresba je detailní a precizní. Jeho Japonci vypadají jako Japonci a jeho západy slunce, s pobřežími plnými japonských dřevěných domů a paláců a pokroucených japonských borovic, jsou krásně kýčovité. Kresbě nechybí dynamika a jediná výtka může směřovat k soubojům. Ty jsou možná až příliš rychlé a trošku nepřehledné. Na druhou stranu, jaké jiné by v případě samurajů souboje měly být, že? Hub zkrátka umí a nezbývá než doufat, že se od něj v češtině dočkáme dalších knih. Třeba pokračování Okka, protože Cyklus vody je jen první knihou ze čtyřdílné série. Po něm následují Cyklus země, Cyklus vzduchu a Cyklus ohně. Hub teď navíc píše sérii Aslak, ve které míchá fantasy guláš s vikingy.

Pokud jste náhodou o magazínu Modrá Crew ještě neslyšeli, tak vězte, že jde o nový projekt nakladatelství Crew. Modrá Crew má čtenářům přinášet to nejzajímavější z evropských a amerických komiksů. Důležité na Modré Crwi je to, že její obsah vybírají předplatitelé hlasováním. Vychází čtvrtletně a každý sešit obsahuje zhruba 100 stran, což odpovídá dvěma evropským albům, anebo čtyřem americkým sešitům. Obsah prvních tří čísel z praktických důvodů vybralo nakladatelství. V příštím čísle se tedy dočkáme první předplatitelské volby a tou je “Třetí zákon (Troisième Testament)” – mysteriózní středověká detektivka. Modrá Crew stojí krásných 249 korun českých. Při předplatném dokonce o 50 korun méně. Více se dozvíte na stránce www.modra.crew.cz.

(Visited 540 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Redaktor. Nejen komiksový nadšenec, milovník tvrdé hudby, dobré whisky, piva a fotografování. Jeden z největších autorů českého internetu :)


KOMENTÁŘE