logo

Superhrdinská epopej Alexe Rosse

Nakladatelství Crew se letos pustilo do komiksových knih s formátem větším, než u nich bylo běžné. Už na veletrhu Svět knihy představili velké a lehce erotické Snění, ale i to nyní překonali obrovskou knihou JLA: Svoboda a spravedlnost. Tento velký formát, který překonává i kolosální knihy od Comics Centra, však není samoúčelný. Tato kniha je totiž především exhibicí jednoho z nejlepších komiksových výtvarníků – Alexe Rosse.

Nelson Alexander Ross, jak zní jeho celé jméno, je cenami ověnčený americký komiksový výtvarník a scenárista, který se proslavil zejména svou specifickou a  téměř fotorealistickou malbou. Alex Ross se stal slavným v roce 1994, když u Marvelu začaly vycházet jeho Zázraky, ke kterým psal scénář Kurt Busiek. Druhým výrazným zářezem do komiksového světa byl jeho komiks Království tvé. Ten Alex Ross nakreslil a společně s Markem Waidem i napsal u DC v roce 1996. Oba zmíněné komiksy vyšly i v českém jazyce. A aby byl seznam jeho knih, které vyšly česky, kompletní, tak se patří zmínit i knihy JLA: Spravedlnost, které vyšly v rámci “trafikového” DC komiksového kompletu. Pro svůj specifický styl je Alex Ross vyhledávaným výtvarníkem a to nejen v komiksovém světě, ale spolupracoval také například na prvních dvou filmových Spider-Manech a nebo na filmu Vyvolený od M. Night Shyamalana.

Pokud jste se nikdy nesetkali s fotorealistickou malbou Alexe Rosse, či jiných, podobně malujících výtvarníků, pak si můžete myslet, že s realističností bude komiks ztrácet své kouzlo – to, co dělá komiks komiksem. Pamětníkům se jistě hrůzou zježí chlupy i na prdeli, když si vzpomenou na fotopříběhy v časopise Bravo. Ale fotorealistická malba je jiná. Záměrně píši malba a ne kresba, protože Alex Ross skutečně kreslí své komiksy štětcem a barvami. Jeho kresba je detailní, správně pracuje se světlem a s barevným tónováním, ale stále si zachovává epickou komiksovou náladu. Pro zachycení správných póz svých postav používá jako předlohu fotografie. Superhrdinové v podání Alexe Rosse přestávají býti superhrdinskými ikonami tvořenými jejich kostýmem, ale stávají se skutečnými lidmi, či jedinci, kteří své kostýmy nosí. Najednou vidíme, že i superhrdinové mají řasy a pryč jsou nesmyslně vyrýsované svaly na upnutých trikotech. Propracovaný je i okolní svět. I pokud byste měli na začátku knihy pochybnosti a despekt k fotorealistické malbě, či kresbě, tak se s Rossovými postavami dokážete rychle ztotožnit a jeho kresba se vám dostane pod kůži. Za vše mluví fakt, že v Comics Buyer’s Guide byla kvůli Rossovi zrušena cena pro nejlepšího malíře podle hlasování fanoušků, protože Ross tuto cenu vyhrál sedmkrát v řadě a její další existence se zdála zbytečná.

Ačkoliv je v komiksu JLA: Svoboda a spravedlnost kresba až na prvním místě, tak ani jeho příběh není špatný. Na něm pracoval Alex Ross společně s Paulem Dinim. Dini je několika cenami Emmy oceněný producent a scénárista komiksů a komiksových animáků. JLA: Svoboda a spravedlnost si vystačí s pouhými 96 stranami a není součástí běžné komiksové řady Ligy spravedlnosti. Komiks slouží spíše jako epická představovačka hlavních superhrdinů DC vesmíru. U většiny hrdinů je alespoň jednou zmíněný jejich typický stručný popis, jako je například “Nejrychlejší muž na světě” anebo “Nejlepší detektiv světa”. Vypravěčem komiksu je jeden z členů JLA teamu – Martian Manhunter. Tento osobní pohled ještě více podpoří ztotožnění se čtenářů s postavami, než jak je to u klasického komiksového vyprávění.

Na zemi se objevila nová neznámá hrozba, snad virus či chemická zbraň, a pentagon vysílá tým JLA do Afriky, aby tento nebezpečný incident vyšetřil. Před členy JLA je teď úkol, se kterým se ještě nesetkali. Najednou proti nim stojí nepřítel, kterému nejde dát přes držku. Zatímco se superhrdinové snaží bojovat s touto novou hrozbou, tak svět mezitím začíná propadat panice. A panika, jak známo, dělá z lidí zvířata bez racionálního uvažování. Svoboda a řád jsou pak vůči sobě v rozporu. JLA tak čeká boj na několika frontách.

Tento poměrně zajímavý příběh postupně graduje a nedělá své výtvarné stránce ostudu. A to i přesto, že je v něm několik logických chyb a některé dialogy jsou poněkud prkenné. Těžko si představit, že tak, jak se zde spolu baví parťáci v teamu, že by se tak spolu bavili skuteční přátelé. Jako by se spolu bavili slušňáci z Rychlých šípů. Komiksu chybí jakékoliv jiskření mezi postavami a všichni se chovají naprosto profesionálně. Žádné narážky a vzájemné špičkování, které bývá kořením těch nejlepších příběhů.

(Visited 612 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Redaktor. Nejen komiksový nadšenec, milovník tvrdé hudby, dobré whisky, piva a fotografování. Jeden z největších autorů českého internetu :)


KOMENTÁŘE