logo

KRYPTONOMIKON

Pro začátek si dáme trochu teorie, která nikoho nezabije, doufám. Kryptologie je učení o šifrování a utajení zpráv. Zahrnuje kryptografii a kryptoanalýzu. První z nich informace utajuje pomocí speciálních metod a druhá je naopak luští. To jsou všeobecně známé poučky. Kryptonomikon je smyšlený název knihy, kterou sepsal před stovkami let jakýsi Angličan jménem Wilkins. Generace luštitelů do ní po léta přidávají vlastní poznatky, takže se jedná o jakousi alma mater kryptologů. Stejně se jmenuje i kniha Neal Stephensona vydaná nakladatelstvím Talpress.

Děj knihy se odehrává ve dvou dějových liniích, v minulosti a přítomnosti. Jedna z nich nás zavede do období druhé světové války a seznámí s tajnou jednotkou 2702, jejímiž členy jsou matematický génius Lawrence Pritchard Waterhouse, kněz Enoch Root a mariňák Bobby Shaftoe. Na první pohled je to nesourodý tým, Lawrence je encyklopedií obsesí, Enoch má netradiční vztah s bohem a Bobby je takový ten Kapitán Amerika, který koná dříve než mluví a pokud otevře pusu, tak jen proto, aby zařval „Pane! Ano, pane!“

Úkolem speciálního útvaru je utajit před nacisty, že Spojenci odhalili kód Enigma. Obnáší to velkou porci cestování po světě a třeba italské dobrodružství v podobě kopání latríny a plnění jejího objemu 100% nefalšovaných exkrementů vyrobených ozbrojenými silami Spojených států, prokládaných hrstí zmačkaných italských novin, to kvůli věrohodnosti. Ale abych nebagatelizoval úlohu jednotky 2702, mnohdy jde skutečně o život.

Druhá příběhová linie se odvíjí v současnosti a kyberprostoru. Jejími hrdiny jsou potomci ústředních postav z 2. sv. války, počítačový mág Randy Waterhouse a Amy Shaftoe, které dostihne konspirace a tajemství vynořivší se z minulosti. Figur je v románu Kryptonomicon, který čítá 960 stran samozřejmě mnohem více, možná i několik desítek. Nicméně já jsem vypíchl ty nejzásadnější a lze říci, že se jedná o rozsáhlou ságu dědů a jejich vnoučat.

Neal Stephenson (pseudonym Stephen Bury)  je americký spisovatel a bude znám českému čtenáři z knih Velké U, nebo Sníh. Autor rozhodně umí psát, o tom žádná. V románu Kryptonomicon mistrně skloubil své barvité vyprávění s historií, kryptografií a matematikou. Pokud popisuje džungli, není těžké si vybavit tíživé vlhké dusno a hejna malarických komárů. V severních oblastech vám bude zalézat za nehty a v útrobách ponorky zažijete rozhoupaný žaludek a klaustrofobii. Stephensonův popis rozličných míst a událostí je brilantně zvládnut. Složitější to je, když zabrousí do čistě abstraktní říše matematiků a kryptologů. Autor nemá problém se ohledně odborných záležitostí rozepsat i na několik stran a to pro osobu, která se jakž takž poprala s malou a velkou násobilkou může představovat zapeklitý oříšek. Kupříkladu na několika listech vypočítává pravděpodobnost spadnutí řetězu z kola, aby byl čtenáři vyjeven princip šifrovacího stroje Enigma. Nádherně mi tím přiblížil svět geniálních matematiků, který je běžnému člověku vzdálen asi jako galaxie v Andromedě. Na druhou stranu jsou autorovi géniové v občanském životě téměř nepoužitelní, na vše se dívají pohledem čísel a vrcholem obsese může být matematické plánování ejakulace znázorněné v grafu.

Kniha klade velké nároky na čtenářovu pozornost a není těžké ztratit nit. Je to dáno dvěma dějovými liniemi, které přeskakují z minulosti do současnosti, velkým počtem postav a spisovatelovou upovídaností v odborných pasážích. Nechci nikoho podceňovat, ale když se v textu začnou objevovat vzorečky a diagramy,  je to jisté varování. Já osobně jsem si z těchto stránek odnesl pouhou teorii a čísla zapomněl, neboť nemám potřebné matematické nadání a tyto části jsem prostě přetrpěl. Neal Stephenson se rozepisuje i o věcech jako je software, hardware a dosti podrobně popisuje jejich funkci. Může se tak stát, že vás na několika stranách seznámí s principem jakési technologické   hračky, na dalších čtyřech bude Randy pročítat maily a v následujících třech otevře bod za bodem plán zakládané společnosti. Upozorňuji, mluvím o celých stranách, nikoli větách. Při četbě se mi stalo, že jedna z postav, jež zemřela v průběhu druhé světové války na mě vybafla v současnosti, takže skutečně pozor, autor bude zkoušet vaši pozornost. Co podle mě bylo v knize zcela zbytečné je příběh s Randyho zuby moudrosti.

Pasáže odehrávající se během druhé světové války se mi četly a bavily mne mnohem více, než současnost.  Stephenson se v přítomnosti rozvláčně rozepisuje o americkém právu, byrokracii, akciích, sexuálním harašení, farmacii a hlavně o právnících. Právnících, právnících a zase právnících. Vše to chápu jako jemnou ironii, kde si autor bere na paškál vlastní zemi, která není úplně ideálním ztělesněním svobody a demokracie. Kniha vyšla v originále roku 1999, nevím co by řekl o situaci po 11.září   2001.

Celkem jsem měl problém, kam román zařadit. Kombinuje v sobě historii se smyšlenkou. Události a některé postavy jsou reálné, jiné naopak vymyšlené. Určitá zeměpisná místa jsou fantazií a názvy firem, či softwaru analogií. Lze tak říci, že kniha je lehkou fikcí.

Spisovateli se pod rukou rozrostl obrovský košatý příběh, který by sem tam zasloužil proříznout. Kniha má úctyhodných 960 stran a v některých zemích vyšla jako trilogie. Přes některé negativně kritizované věci, patří román k tomu nejlepšímu co jsem v posledních několika letech četl. Pokud nemáte problém s alternativním výkladem historie, což vítězové válek dělají neustále, tak směle do toho.

(Visited 259 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Redaktor. Knihomol a komiksový nadšenec. Svého času i aktivní kreslíř, dnes na autorské dovolené. Fascinuje ho vesmír, astronomie a starobylé civilizace. Při cestách za megalitickou minulostí naplno propadá potápění a z toho plyne záliba v podvodní fotografii. Má názory, které se často rozchází s hlavním proudem, rád přemýšlí o podstatě a jde k jádru věci.


KOMENTÁŘE