logo

Rocket – Tahání za ocas

Rocket a Groot – dvojka vesmírných ranařů, které proslavily dva povedené filmy o Strážcích galaxie. Ukecaný, drsný a drzý mýval se zálibou ve zbraních všech kalibrů a humanoidní strom s fenomenální schopností regenerace a tragicky omezenou slovní zásobou. Tak tahle dvojka se loni, díky nakladatelství Crew, dostala na český komiksový trh se svou vlastní sérií a jejich premiéra vzbudila patřičný ohlas. Nejen díky již zmíněným filmům, ale také kvůli scénáristovi a výtvarníkovi v jedné osobě, který za Rocketovou sérii stojí – Skottie Young.

Pro Younga to sice byla česká premiéra, ale předcházela ho pověst skvělého vypravěče a kreslíře. A zvěsti nelhaly. Hlavní příběh první knihy byl celý kreslený Youngem a svou ztřeštěnosti a hravostí patří k tomu nejlepšímu, co můžeme v komiksech najít. Youngův scénář a hlavně jeho kresba byly důvody, proč jsem se na druhou knihu Rocketovy série, kterou nyní nakladatelství Crew vydalo, velmi těšil. Druhá kniha se jmenuje Rocket – Tahání za ocas a hned po jejím otevření na mě čekalo zklamání. Skottie Young je sice opět autorem scénáře, ale obálka je to jediné místo, kde můžeme jeho kresbu vidět. Výtvarníky druhé knihy jsou Filip Andrade a Jake Parker, který se podílel už na první knize.

Kniha obsahuje pět sešitů se třemi příběhy. První se jmenuje Chlad a odehrává se na ledové planetě, na které Rocket s Grootem ztroskotají. Zaútočí tam na ně obrovské bílé rohaté bestie a jejich záchrana přijede na velkém bílém rohatém zvířeti (tím veškerá možná podobnost s planetou Hoth končí). Groot je otráven a Rocket se s místní roštěnkou musí vydat na sebevražednou výpravu pro protijed. Autorem kresby je zde Filip Andrade a jeho práce je skvělou náplastí na absenci kresby mistra Younga. Jeho obrázky jsou ve spojení s koloringem Jean-Francois Beauliea famózní. Kresba je úžasně dynamická a barvy, které trošku vypadají jako malované štětcem, tomu dodávají skvělou atmosféru. Celé to dohromady prostě funguje a je radost si jednotlivé panely prohlížet.

Druhý je v knize jedno-sešitový příběh s názvem Boj monster. Když zdivočelý strom Groot začne v budoucnosti likvidovat Zemi a selžou proti němu i Geront Avengers s Hulkem, tak ve vesmíru existuje už jenom jedna bytost, která může Groota zastavit. Dědek Rocket! Vtipný příběh s překvapivou pointou je nakreslený Jakem Parkerem. Parker, který v první knize příliš nepřesvědčil a ve srovnání s Youngem to projel na plné čáře, se v tomto příběhu docela snažil. V kresbě je vidět hravost, která sedí k Youngovu scénáři. To se už ale nedá říci o jeho kresbě v závěrečném příběhu knihy.

Poslední příběh se jmenuje Knižní záložka. Zde Rocket pátrá po Knize Půlsvěta, která má odhalit tajemství jeho původu. Kvalita scénáře se zde vzácně snoubí s výtvarnem – obojí je špatné. Děj se místy volně odkazuje na první knihu, ale jinak je příběh příliš ukecaný a nezajímavý. Parkerova kresba zde působí odbytým dojmem a jestli je v tomto příběhu něco zajímavého, tak to kresba stahuje s sebou do těžkého podprůměru. Jakoby jsme najednou listovali tuctovým komiksem pro malé děti, plným jednoduchých obrázků a velkých prázdných ploch. Na postavách je vidět, že se Parker snaží přiblížit Youngově vizuálu, ale to ve výsledku zvyšuje kontrast při jejich srovnání. Ale abych neházel veškerou vinu jen na Parkera – barvy jsou v posledním příběhu také špatné. Až se nechce věřit, že je dělal stejný kolorista jako v prvním příběhu – Jean-Francois Beaulieu. Knihu uzavírá galerie alternativních obálek, skic a návrhů postav. Kéž by Parkerovy komiksy vypadaly tak, jako jeho návrhy.

(Visited 701 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Redaktor. Nejen komiksový nadšenec, milovník tvrdé hudby, dobré whisky, piva a fotografování. Jeden z největších autorů českého internetu :)


KOMENTÁŘE