ZAČÁTEK VODNÍKA V ČECHÁCH
Skvělá Sedmička… nebo teď už spíše Liga Spravedlnosti (škoda, že to Flashovi neprošlo) už potřetí zavítala i do našich končin. A jak se tak hezky česky říká, do třetice pořádný průser. Možná vás teď napadlo: „Větší průser, než Darkseidův pokus o ovládnutí světa? Větší průser, než rozkol v samém jádru Ligy a jejich devalvace v očích veřejnosti? Větší průser, než poslední filmová Fantastic Four?“ A odpověď je ano. Tedy až na tu poslední možnost. Nic není větší průser, než FFF (Filmová Fantastická Fraška). Ve chvíli, kdy je Liga ochuzena o jednoho ze svých zakládajících členů Green Lanterna, plukovník Trevor posedává po laciných barech a Batman s Aquamanem si jdou téměř po krku, kvůli vedoucí pozici v Lize Spravedlnosti se Americká armáda věnuje svým běžným hrátkám a záležitostem. Však to znáte, invaze támhle, jaderné cvičení tuhle. Ale při jednom takovém cvičeníčku mučeníčku nejde vše podle plánu. Naštěstí experimentální střely zamíří na dno oceánu, kde přece nemůžou nikomu ublížit, no ne? Co? Že ne? Takže je vlastě všechno v pořádku. Tedy až do chvíle, než Clarka a Dianu vyruší u večeře obří vlna. A jak to tak vypadá, Metropolis není jediné místo, které má poněkud zvýšenou vlhkost vzduchu…
Do středu dění se tak dostává Dcčkovský otloukánek Aquaman, který je považován mezi laiky za takovéhou hloupého nekňubu, jenž umí tak maximálně mluvit s rybičkami. No, můžu vám slíbit, že po tomhle kousku hodně rychle změníte názor. Geoff Johns nám předvádí Amerického „Vodníka“ v jeho nejtemnější chvíli. Zrozen na souši, určen k tomu být králem pod vodou je Aquaman rozpolcen mezi dvěma světy – jedním, kterému je určen vládnout, ale nestojí o to a druhým, ve kterém by chtěl žít, ale nemůže. A válka mezi podvodní říší a souší je na hraně. Je jen na držiteli trojzubce, aby učinil to správné rozhodnutí.
Geoff se se svěřenými postavami nemaže a i když to není žádný Joss Whedon aby je prostáhl nejhlubšími hlubinami deprese, zoufalství a ještě si do nich párkrát kopl, i tak jim nedává nic lacino. Nikdo není nezranitelný, ať už jde o Muže z oceli, Vládce podvodních hlubin, či princeznu Amazonku. To dokazuje i dvoudílný příběh, jenž předchází hlavní dějové linii. V něm se Diana prohání amazonským pralesem ve snaze pomoci své dávné přítelkyni, která je nyní v područí bohyně lovu Cheetah. Ale jak už jsme si všichni beztak zvykli, nic není takové, jak to vypadá na první pohled.
Pokud jste natěšení na vymazlenou, ač možná poněkud sterilní Leeho kresbu, tak vás může čekat menší šok. Na pozici kreslíře totiž Jima vystřídali hned tři bratři v triku – Ivan Reis, Paul Pelletier a Tony S. Daniels. Tonyho u nás z poslední doby známe díky Batmanovské sérii Batman Detective Comics (která u nás vychází taktéž v područí BBArtu), kde si u prvních dvou knih střihnul jak scénář, tak i kresbu. A i když jeho scénáristická práce se řadí spíše k průměru, tak vás můžu uklidnit prohlášením, že jeho kresba je vynikající. Však to posoudíte sami, až vám dvoustránkový obrázek Diany a Cheetah zvedne… teda… až VÁS dvoustránkový obrázek Diany a Cheetah zvedne ze židle.
Druhý jmenovaný, Paul Pelletier (navzdory francouzsky znějícímu jménu američan), je u nás znám pouze skrze řadu UKK, kde kreslil zábavnou, inteligentí a sexy She-Hulk (a taky vlastně ještě jeden sešit v doplňcích omnibusu Tajné Války Superhrdinů Marvelu), ale jinak už je to taky starý pardál. Pracuje jak pro DC, tak i pro Marvel, kde mu svěřují takové postavy Green Lanterna, Flashe, Supermana, již výše zmiňovanou She-Hulk a jiné. No a pokud jste fandy již zmiňovaného Zeleného Lampáře, tak určitě znáte i poslední jméno Ivan Reis. Ano, těm chápavějším z vás už určitě došlo, že kreslil česky vydaného Green Lanterna (ale najdete ho i v UKK, kde se podílel na Avengers: Na ostří nože). Brazilec, který se podílel na jednom z největších DC eventů Blackest Night, Brightest Day nebo také na Identity Crisis, kde si nakreslil minimálně jednu minisérii a to Rann-Thagaran War.
Ani na českém vydání se nepodílejí žádný béčka. Na pozici překladatele se pořád drží Ľudovít „Turlogh“ Plata, takže tady je to jasný, ale na pozici letterela došlo ke změně – Nikolu Žolíkovou vystřídal jiný matador a to Pavel Mařata.
Na závěr bych tedy jen rád všem poděkoval za práci na tomhle kousku, čtenářům za pozornost a teď už SAKRA, VYPNĚTĚ TY PITOMÉ POČÍTAČE A MAZEJTE SI TO KOUPIT!
P.S.: Na epilogu se podílelo ještě jedno autorské eso a to Jeff Lemire – autor, který by si zasloužil vlastní článek. Pokud nevíte, kdo to je, tak googlete, googlete, google,e a potom objednávejte, objednávejte a objednávejte. Nebudete litovat.
-
Hodnocení Vlčí Boudy