logo

KAL-EL HOUDINI

Nakladatelství BBart nám přináší další Supermanovskou sérii z DC universa New 52. Tentokráte je to Superman Unchained (česky Superman Nespoutaný) a už obálka naznačuje, že půjde o další sázku na jistotu. Nejen díky Supermanovi s jeho zavilým výrazem, ale především díky dvěma jménům, které jsou pro komiksové fanoušky zárukou jistoty. A vezmeme to hezky abecedně.

Jméno kreslíře jde uhádnout už z toho zavilého výrazu a není jím nikdo jiný, než aktuální mainstreamová hvězda a miláček davů Jim „fuckin´ awesome“ Lee. Ten se českým čtenářům představil už v roce 2004, kdy díky spolupráci nakladatelství BBArt a Crew vyšla první část dvoudílného Batmanovského příběhu nazvaného jednoduše Ticho. Ten se v roce 2012 dočkal uceleného vydání v jedné knize. O devět let později se jeho práce vrátila do České republiky, opět díky BBArtu, v rámci DC série Justice League: Počátek (jak si můžete přečíst v recenzi s názvem Skvělá Sedmička). V této sérii pokračoval i u nás vydaným druhým dílem Justice League: Zrození zla (viz. Skvělá Sedmička vrací úder). Jak je na jeho práci vidět, není v branži žádným nováčkem a rozhodně neusíná na vavřínech.

Druhým jménem, které zaujme komiksové fanoušky, je (jak jinak) jméno scénaristy. A tím není nikdo jiný, než Scott Snyder. Tvůrce oceňované série z nesuperhrdinského prostředí Americký Upír, na které se podílel i král hororů Stephen King, a jejíž první dvě knihy vyšly v české mutaci pod hlavičkou BBArtu v loňském roce (a v píštím se bude pokračovat). A také tvůrce jednoho z nejlepších Batmanovských příběhů posledních let – Batman: Soví město a jeho pokračování s podnázvem Soví tribunál vyšly v loňském roce pod hlavičkou nakladatelství Crew a letos očekávané pokračování Batman: Smrt rodiny (jo, to je ten komiks, kvůli kterému prodáte vlastní děti… nebo aspoň cizí). Tento atmosférický tvůrce se zhostil i další hvězdy DC vesmíru, Supermana. Otázkou zůstává, jestli zaválel stejně, jako v Batmanově případě…

Superman zase jednou zachránil Zemi před zánikem. Nebo tak si to aspoň všichni myslí. Muž z oceli ale ví, že někomu vděčí za pomoc, jen prostě neví komu a tak se pouští do pátrání. Další otázkou je, kdo vlastně svrhnul oněch třináct satelitů ze Zemské orbity. Byl to Lex Luthor bezpečně uzavřený ve vězeňské cele? Nebo to byla tajemná anarchistická skupina Vzestup, po jejíž stopě se pouští neohrožená novinářka Lois Laneová? Mnohem víc otázek, než odpovědí. Jenže jsou určité stopy, jako třeba otisk dlaně na trupu satelitu. A protože jedním z Kalových nejlepších přátel je i největší světový detektiv, zjišťuje Superman, že jeho tajemný pomocník má nejen stejnou fyziologii, jako Muž z oceli, ale že je nejspíš i mnohem silnější. Ovšem pořád není jasno, jestli je to přítel, nebo vlk v rouše beránčím…

Hlavní dějová linka zahrnující Supermanovo pátrání po tajemném samaritánovi je prokládána nejen pátráním Lois Laneové, ale i flashbacky. A vracíme se dál, než jen do Clarkova dětství, podíváme se až do Hirošimy.

Abych sám sobě (a i vám všem) zodpověděl onu otázku, jestli Snyder zaválel stejně jako u Batmana, musím říct, že ano. Stejně jako v Batmanovi přizpůsobil styl a atmosféru hlavnímu hrdinovi, protáhl Bruce Waynea hlubinami šílenství a odvyprávěl temný, až noirový příběh, který Báťovi sedne, jako maska na obličej, v Supermanovi na to šel úplně stejně, ale jinak. Superman je totiž (doslovně) poháněn sluncem, neukrývá se v temnotách, ale prohání se jasnou oblohou, zachraňuje celé světy a je symbolem pravdy, lásky a spravedlnosti. Jeho devízou nejsou temné psychologické storky, ale bombastické akční příběhy, kdy Kal-El čelí mnohdy nečekaným a téměř vždy silnějším protivníkům, než je on sám. A díky Snyderově talentu a, především, znalosti charakteru dostáváme jeden takový příběh na stříbrném podnose.

A že BBArt umí své stříbrné podnosy na jedničku, o tom píšu snad v každé recenzi. A opět je to pravda. A stejně tak je opět výborný překlad Martina D. Antonína.

Pokud máte rádi „Big S“ tak prodejte nějaké to dítě a mazejte do knihkupectví. A pokud zastáváte poněkud omezený názor, že Supermanovské komiksy jsou už z podstaty špatné (jo, najdou se i takoví) tak vám tenhle book otevře oči. Ale varuju vás, rozhodně nezůstanete jen u prvního dílu…

(Visited 113 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Autor. Vesmírný povaleč, těhotný smradlavý lenochod, ostuda lidstva, odporný a páchnoucí, slizký a hnusný zelený lidský výkal. Nejradši by se celý život ládoval dobrůtkami všeho druhu, barev a chutí, četl komiksy a koukal na filmy. Ale stejně ho máme rádi. Boudí komiksový specialista.


KOMENTÁŘE