logo

PTÁK A LETADLO DO TŘETICE

A je to tady! Završení epické ságy, která se vine skrze čas, prostor a dimenze! Podařilo se Grantu Morrisonovi ukočírovat jeho divoku a spletitou bitvu mezi Supermanem a jeho největšími nepřáteli? Dozvíme se, kdo je onen tajemný malý mužík, jenž tahá za nitky? Zvítězí pravda a spravedlnost nad lží, přetvářkou a multidimenzionálním monstrem? To vše se dozvíte v našem spaceiálu přesně ode dneška za rok!!! Dnes se budeme věnovat dokumentu o lovu perel! No dobře, tak ne. Ještě by mě Kirby ukamenoval. Ale stejně si pokusím nechat většinu spoilerů od cesty. Takže můžeme začít.

Grant Morrison je světoznámý komiksový autor. Neomezuje se pouze na práci pro DC, ale sem tam napíše něco i pro Marvel. Mezi jeho další záliby patří hudba a divadelní hry. A také se honosí titulem „Mág chaosu“. Ta poslední věta je asi nejdůležitější pro charakterizaci jeho komiksové tvorby. Dokázal to nejen v Batmanovi (kterému dal syna a potom ho nechal umřít – to se můžete dočíst v komiksech Batman a syn, Batman R.I.P. a taky k tomu patří Batman a Robin – to vše vyšlo v češtině pod hlavičkou vydavatelství BBArt), ale teď nám to ukazuje i ve svém Action Comics Supermanovi.

Máme za sebou už dvě knihy dobrodružství „moderního“ Clarka Kenta, který sice nepracuje pro Daily Planet, nelítá, ale skáče, a vypadá tak trochu jako Harry Potter, který poměrně často dostává přes hubu. Kdo se tomu může taky divit, když Clarkovou největší zábavou je strkat hlavu do vosího hnízda a ještě na ty vosy vyplazovat jazyk. Jenže bohatí magnáti, šílení vědci a vesmírní sběratelé druhů nejsou jedinými nepřateli, kterým musí Superman čelit. Tím nejnebezpečněším a nejmenším (pouze vzrůstově) je tajemný muž, jenž dal dohromady Antisupermanovskou armádu a vytyčil si nelehký úkol zlikvidovat Muže z oceli za každou cenu.

A pro to je ochoten nejen ohýbat čas, ale zároveň ho přelamovat, míchat, tavit a prolínat. A teď přišel čas pro jeho největší trik. Na konci času, jak zní podtitul třetí knihy Supermanových dobrodružství, se nese ve znamení konce. Propuká poslední bitva a s Kal-Elem to vypadá bledě. Hned v prvním sešitu je vtažen do podivné Zóny Přízraku – Kryptoňanského vězení, ve kterém člověk exstuje pouze jako nehmotná entita. Necítí, nevidí, má jen možnost  přemýšlet o svých činech. To by ale nebyl poslední syn Kryptonu, aby se s tímhle problémem nedokázal vypořádat. A navíc ještě získá i užitečného pomocníka. Jenže štěstí nechodí po lidech a už vůbec ne po mimozemšťanech, a tak je Clark vržen obratem do víru boje, tentokráte na rudé planetě, kde se opět setkává s Metaleky. A nejen to! Konečně se střetává i s dlouho ohlašovanými Zástupy – likvidátory planet. Tisíce a tisíce bytostí odnikud a odevšud, kterým stojí v cestě jediný Superman., potomek jediného muže, kterému se kdy podařilo Zástupy odrazit.

A tady to začíná být zajímavé, protože začínají Grantovy hrátky. Hned v dalším čísle se totiž Clark ocitá na střeše svého bytu, se svou domácí a vzpomíná na Misi na Marsu, která se ještě nestala. Zde je mu osvětlena podstata jeho nového nepřítele, a také důvot, proč Kal-Ela tak strašně nenávidí. Odsud dále je to drobínek nepřehledné. Nejen Superman se pouští do boje o osud země, ale o tisíc let později se Legie Superhrdinů snaží vrátit v čase aby pomohla svému příteli v minulosti. Prolínají se dimenze, čas a prostor a před očima čtenáře se odvíjí něco, co na první pohled vypadá jako veliký bordel. A možná i na druhý. Přesto přeze všechno na nás Mág Chaosu valí jeden zvrat za druhým, odpovídá na některé staré otázky a pokládá nové. Celkově se snaží ukočírovat tenhle velký, zmatený cirkus.

Otázkou je, jestli se mu to povedlo. Z větší části ano. Většina velkých otázek je zodpovězena, spousta podivných věcí je vysvětleno a podstatné boje jsou dobojovány. Na Grantově práci se mi líbí, že neplodí typické akční jednohuby, ale předkládá nám příběh, nad kterým se musí čtenář i trochu zamyslet. Ve výsledku je to takové trochu nepřehlednější Inception. Problémem ovšem je to, že po dočtení má člověk tak trochu pocit, že mu Grant neřekl všechno, že si aspoň 15 – 20% informací nechává pořád pro sebe.

A nejspíš to tak i je, aby nás navnadil na další čísla 🙂 Poslední třetinu knihy doplňují jak jinak než doplňkové příběhy. Odhaluje se nám příběh země Zrfff, zažijeme s Kal-Elem konec planety Krypton, no a podíváme se i do té budoucnosti. Tyhlety drobnůstky už má ale na svědomí Sholly Fisch, který má na krku především řady pro děti jako Scooby-Doo, či The All-New Batman: The Brave and Bold. Původně byly vydávány mezi čísly, ale v českém vydání jsou řazeny až na konci knihy.

Jenže komiks nebývá většinou jen o scénáristech, ale i o kreslířích. Kresbu má ve většině případů na starosti Rags Morales, v bonusových příbězích mu poté zdatně sekunduje Chris Sprouse. Český překlad od Martina D. Antonína opět nemá žádnou chybu, čili je jako vždy perfektní. Co mě osobně potěšilo byl také zvolený lettering v názvech kapitol, který mi připomenul stará dobrá sci-fi z 50. – 60. let. A ono i to klasické „vepsání písmenek do bublin“ si drží už zavedený BBArťácký standard, kdy se vám rozhodně nestane, že byste museli slova hledat mimo bubliny.

Na konci času je důstojným, ačkoli lehce zmateným, zakončením Supermanova životního boje s nepřáteli, kteří můžou zaútočit kdykoliv, kdekoliv a jakkoliv se jim zachce. Příběh si zaslouží poctivých 60 %, zpracování českého paperbackového vydání 90 % (hardback je hardback) a BBArt si takhle může přičíst další povedený zářez na pažbu. Pokud máte rádi klasického Supermana a nebojíte se zapojit u čtení víc, než pět mozkových závitů, vřele doporučuji dát Morrisonovi šanci.

(Visited 68 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Autor. Vesmírný povaleč, těhotný smradlavý lenochod, ostuda lidstva, odporný a páchnoucí, slizký a hnusný zelený lidský výkal. Nejradši by se celý život ládoval dobrůtkami všeho druhu, barev a chutí, četl komiksy a koukal na filmy. Ale stejně ho máme rádi. Boudí komiksový specialista.


KOMENTÁŘE