logo

THE UNDERWATER WELDER – KOLIK TLAKU UNESE OBYČEJNÝ ČLOVĚK?

Kanaďan Jeff Lemire je chlapík, který se ve své tvorbě snaží ukázat dospělejší tvář komiksu. Je dost možné, že kdyby takových autorů bylo víc, nebyl by komiks v očích veřejnosti jen barevná blbina pro děti plná citoslovců „prásk“ a „buch“. Dokázal to už v trilogii Essex Country, za kterou získal Eisnerovu i Harveyovu cenu. Nejinak je to v sérii Sweet Tooth. Virová apokalypsa –tisíckrát vylouhované téma a přece v něm našel jiskřičky originality. Samozřejmě má za sebou standardní rutinu v DC. V průběhu několika let pomalu vznikal příběh o podvodním dělníkovi. Trvalo to dlouho, ale výsledek stojí za to.

Jack Joseph neměl ideální dětství. Matka příkladná a hodná, ale otec nespolehlivý ožrala a navíc potápěč poblázněný snem o bájném pokladu, který stačí jen najít. Jeho touha po něm rostla s každou vypitou láhvi piva. Přesto ho měl malý Jack svým způsobem rád a později šel v jeho stopách a stal se taky potápěčem. Teď pracuje jako podvodní svářeč na ropné plošině Nova Scotia, čeká s manželkou dítě a je mu 33 let. Když bylo jeho otci tolik, co jemu, zmizel. Utopil se. Je to už fůra let a teď bude Jack taky otec. Do porodu zbývá posledních pár týdnů a on se musí soustředit na budoucnost. Už jen poslední šichta a bude všechno jinak.  Jakmile se ale vydá na svůj poslední ponor, stane se něco, co mu změní celý život v dokonalou noční můru říznutou psychologickým terorem.

Tam v temné hloubce se může stát cokoliv. Profesionální potápěč musí být připraven na všechno. Každého by ale rozhodilo, kdyby na něho z hlubiny začal volat jeho dávno mrtvý rodič, ne? Halucinace ze špatně nastavené dýchací směsi nejsou ničím novým. To se stává. Ale méně pravděpodobné je to, že se vynoříte do světa, který je tomu původnímu velice podobný. Jen jste v něm sám, všichni zmizeli, po ulici se prohání jen vítr a každá cesta z města končí tam, odkud jste vyjeli. Ten, kdo zná sérii Silent Hill určitě tuší, jaké to je. Jack nemusí čelit potvorám z pekla, ale musí se postavit své minulosti, strachu z budoucnosti a hlavně sám sobě. Snad každé dítě si říká, že v dospělosti nebude jako jeho rodič. Životním paradoxem je, že je často nakonec rodiči podobné jako vejce vejci. Co má dělat Jack, když se na něho dívají ze zrcadla oči jeho vlastního otce? Navíc se stejnou šílenou jiskrou, jako ten večer, kdy odešel a už se nevrátil?

The Underwater Welder je příběhem o neurčitosti, náznacích a šílenství. Je to příběh o tom, co se stane, když vás dožene vlastní minulost a rodinný stín. Je to těžké téma, ale Jeff Lemire jej dokáže vyprávět s lehkostí sobě vlastní. Jednotlivými panely buduje napětí a atmosféru, aniž by se přitom utápěl v nejednoznačnosti. Zpomalí přesně tam, kde je třeba a šokuje, když to příběh vyžaduje. K zvláštní atmosféře skvěle ladí jednoduchá černobílá kresba, která chvílemi koketuje s karikaturou. Přitom z každé čáry je jasně patrná každá myšlenka a i ta sebemenší mimika.

Někdo by řekl, že se v tomto komiksu vlastně nic moc nestane a šťouralové mu budou vyčítat to, že pointu příběhu odhadli už na začátku. Kašlat na ně. The Underwater Welder je příběh, který přímo svádí k zamyšlení. Co byla pravda? Je strach z otcovství větší než z temnoty pod hladinou? Co všechno musí člověk udělat, aby se vyvaroval chyb svých rodičů? Jak silná témata dokáže autor zpracovat do komiksové podoby, když má volnou ruku…?

(Visited 216 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Šéfredaktor. Herní fanda, komiksový milovník, blázen do písmenek, hudební nadšenec, herní maniak nebo samozvaný filmový kritik. Tolik zájmů a tak málo času...


KOMENTÁŘE