Druhý Třetí zákon Modré Crwe
Epické! Komiks Třetí zákon je doslova epický. Nakladatelství Crew vydalo pátý svazek edice Modrá Crew, ve kterém je mnohými očekávané dokončení mysteriózní historické detektivky z církevních kruhů. Vypráví o honbě za tajemným rukopisem, který nemá být ničím menším, než třetím zákonem bible. Text nadiktovaný samotným Bohem by už přece jenom dokázal pohnout církví v samotných základech. Ale jak už to u dobrých příběhů bývá, na konci cesty není to, za čím se většina honících psů žene.
Hlavními hrdiny jsou bývalý vysoce postavený inkvizitor a učenec Konrád z Marburku spolu s Elisabeth z Elsenoru – kmotřenkou zavražděného arcibiskupa Charlese. Za pozornost stojí fakt, že Konrád, Elisabeth i hlavní záporák hrabě De Sayn mají svůj předobraz v reálném světě. V reálu ale tito lidé nebyli tak cool. Vždyť jméno Konráda z Marburku se stalo synonymem pro sadismus a pro temnou stránku historie církve. Ale tady máme komiksového Konráda a ten upaloval jenom skutečně špatné lidi, samozřejmě. Faktem je, že tohoto kresleného inkvizitora si poměrně snadno oblíbíte a to i v případě, že k církvi cítíte odpor.
Třetí zákon spisovatele Xaviera Dorisona bývá popisován jako kombinace Indiana Jonese, Jména růže a Šifry mistra Leonarda. Tenhle popis dostává v druhé polovině příběhu mnohem zřetelnější kontury. Zatímco v první polovině se hlavní hrdinové snažili zjistit, po čem vlastně pátrají a snažili se najít důkazy proti ďábelské sektě, tak ve druhé polovině se snaží být těmi lepšími luštiteli starověkých hádanek a rychlejšími “lovci pokladů”. Příběh ve své druhé půlce dostává mnohem větší spád. Záhady, které se na začátku hlavně kupily, začínají být postupně odhalovány a všechna kolečka příběhu do sebe začínají zapadat. Celým vyprávěním se navíc táhne filozofická linka o hranici lidského poznání a vědění. Tato úvaha je sice sledovaná středověkou optikou, ale je zajímavé srovnat to s dnešní úrovní poznání a položit si stejnou otázku.
Ozdobou Třetího zákona je kresba Alexe Alice. Jeho linka je tenká a největší magii v kresbě dělají jeho barvy. Alex používá štětec a barvy a na výsledku je to znát. Sice nepřiznává tahy štětcem, ale stínování je naprosto precizní. Další aspekt, kterým se Alexova kresba může pochlubit, je dynamika, která vás chytí a vtáhne do děje. Některé panely a výjevy jsou prostě velkolepé a je škoda, že u nás Třetí zákon nemohl vyjít v původním francouzském formátu. Ale buďme rádi alespoň za to, co máme. Za to, že nakladatelství Crew našlo způsob, jak tyhle evropské lahůdky dostat na český trh.
Třetímu zákonu není moc co vytknout. Má vše, co v rámci daného žánru můžeme chtít a má tak hutnou atmosféru temného středověku, že v ní není prostor pro humor. To není kritika scénáře – to k téhle době prostě patří. Pozastavit se můžeme snad jen nad faktem, že se armády Templářů a jiných křesťanských fanatiků přepravují na drakkarech zdobených symbolem Valhally. A speciálně my, čeští čtenáři, se můžeme pozastavit nad vyobrazením české krajiny.
Nemá smysl pouštět se do čtení pátého svazku Modré Crwe, pokud jste ještě nečetli svazek čtvrtý. Ale pokud milujete historické dobrodružné příběhy a krásnou evropskou kresbu, pak do obou svazků bez váhání běžte. Dostane výborný příběh, ve kterém si autor zahrává s historií takovým způsobem, že už během čtení budete mít nutkání vyhledávat si na internetu osoby a místa v komiksu zmíněné.
-
Hodnocení Vlčí Boudy