logo

AMERICKÝ UPÍR 2 – POKRAČOVÁNÍ KRVAVÉ AMERICKÉ HISTORIE

První kniha Amerického upíra byla hodně dobrá. Recenzi na ni si můžete přečíst ZDE. Po přečtení knihy druhé ale budete mít pravděpodobně pocit, že to byl jen pomalejší začátek, rozehřívání se k tomu, co Scott Snyder spolu s Rafaelem Albuquerque a menší pomocí Matuese Santolouca rozjedou později. A ani k tomu už nepotřebovali Stevena Kinga. Americký upír se tak rázem dostává na špičku toho, co u nás momentálně vychází a z plánu BB Artu je jasné, že se ještě máme na co těšit.

V druhé knize výlet po alternativní americké historii pokračuje v roce 1936. Malý zapadákov jménem Las Vegas stojí na počátku své slávy. Je jasné, že to nemusí nutně znamenat pozitivní věci. Stavba monstrózní Hooverovy přehrady se blíží ke konci a nebohý starosta Cash McCogan má plné ruce práce s udržováním místního pořádku. Tak velký projekt nalákal do města hromadu dělníků a lidí s pochybnou pověstí. Když už taková individua ve městě máte, musíte se o ně nějak postarat a ještě lépe zařídit, aby u vás své těžce vydělané peníze utratili. Za chlast a děvky. Na rock´n´roll si musíme ještě nějaký ten pátek počkat… Jako by toho neměl chudák šerif dost, nedávno mu někdo zabil otce. A teď někdo zabil jednoho z šéfů stavebního konsorcia, které má celou tu prokletou stavbu na starost. Ono by se asi slušelo říct „něco“ zabilo, protože tělo stavaře bylo nalezeno bez kapičky krve…  Je jasné, že tady něco nesedí. Je čas navštívit místního majitele nevěstince, pana Smoka. Jo, ten si jen tak mimochodem ještě nedávno říkal Skinner Sweet.

Stejně jako kniha první, i druhá je rozdělena na dva příběhy. V druhém příběhu se setkáváme se starou známou Pearl Jonesovou. Je to sice upírka stejného druhu jako maniak Sweet, žije ale úplně normální a spokojený život se svým manželem. Nebo se snaží. No co, při sexu se do krku koušou i normální lidi, ne? Zkrátka idylka, nebýt toho, že ji pomalu ale jistě dohání její vlastní minulost v čele s tajemnou organizací Vazalové jitřenky, která se specializuje na genocidu krvežíznivého druhu. Asi se sluší říct, že ani to není to nejhorší, co ji čeká…

V Americkém upírovi se pojí dvě věci: nádherná stylová kresba a špičkově napsaný příběh, kterému nechybí napětí, spád ani překvapení. Snyder čtenáře chytne za koule (ženy jen zaujme) a drží ho u děje až do konce. Dohromady to funguje tak dobře, že chvílemi skoro zapomínáte, že čtete komiks, jen hltáte stránku za stránkou a báječně se bavíte. Jediné zklamání je to, že dřív nebo později narazíte na konec. Skvělou práci odvedl i překladatel Viktor Janiš (skvělý rozhovor s ním si můžete přečíst ZDE). Už ani nevím, co víc napsat. Pokud se vám líbil první díl, druhý je povinností. Pokud ještě nemáte s Americkým upírem tu čest, nechápu, proč ztrácíte čas čtením tohoto textu a neběžíte si ho pořídit. Pravděpodobně tu momentálně nic lepšího nevychází. Jsem zvědav, jestli si takovou úroveň podrží série i v budoucnu. A trochu doufám, že už o moc lepší nebude. Pomalu nám docházejí tlapky…

(Visited 194 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Šéfredaktor. Herní fanda, komiksový milovník, blázen do písmenek, hudební nadšenec, herní maniak nebo samozvaný filmový kritik. Tolik zájmů a tak málo času...


KOMENTÁŘE