logo

NÁVRAT DO TŘESKOPRSK

Rok se s rokem sešel a nadešel čas rekapitulovat, alespoň v mé osobní rovině. Vrah se údajně vrací na místo činu a já se vrátil tam, kde to vše začalo. Nebojte se, nikoho jsem nezabil. Zatím. Přesně před jedním rokem jsem navštívil malebnou Dokeskou pahorkatinu a její nádherné okolí. Člověk, který navštívil prostředí Doks jistě pochopí, proč si zdejší krajinu zamiloval Karel Hynek Mácha, a proč se nazývá Máchův kraj. Snad se ani nelze divit tomu, že zdejší genius loci inspiroval i další jedince. Ať už básníky, spisovatele, malíře, hudebníky a jiné talentované nerdy.

Pan Jaroslav Němeček, autor kultovního Čtyřlístku, byl natolik okouzlen krajem Dokeska, že se rozhodl příběh kresleného seriálu zasadit právě do zdejších kulis. V jeho fantazii se tak Doksy proměnily v Třeskoprsky, hrad Bezděz se přejmenoval na Bezzub a Máchovo jezero v rybník Blaťák. Jediné, co ve zdejší krásné oblasti nenajdete, je dům ve kterém postavičky žijí, ten se nachází v Praze-Modřanech a jde o rodný dům Jaroslava Němečka.

Je tedy nabíledni, že muzeum věnované legendárnímu Čtyřlístku nemohlo najít vhodnější útočiště a lepší prostory, než právě v Doksech. Před rokem jsem napsal článek o zdejším muzeu, jehož se bryskně ujal Martin Štefko a uveřejnil jej na jeho Comics – blogu. Díky němu jsem získal informace, jež mne nasměrovaly do týmu Vlčí boudy. Toliko mé soukromé bilancování a teď už hurá na muzeum Čtyřlístek v Doksech.

Muzeum se nachází v půdních zrekonstruovaných prostorách Městské knihovny v Doksech. Rekonstrukce muzea probíhala od června do listopadu 2011. Náklady na stavební práce včetně vybavení činily 3,2 mil. Kč. Muzeum nemá bezbariérový přístup, a tak musíte vystoupat po širším schodišti, které se promění při cestě do podkroví v úzké, lehce točité schody. Pozor na závrať a pozor na děti. Zde se vám naskytne pohled na poměrně rozlehlou prostoru se stálou expozicí zasvěcenou tvorbě Jaroslava Němečka.

Poté co jsme vyšli nahoru, jsem konstatoval, že se zde nic nezměnilo. Vše na svém místě, vše jak má být. Tedy něco – někdo přece jen, ale o tom později. Stálá expozice je věnována tvorbě pana Jaroslava Němečka a jejímu vývoji. Dozvíte se, jak kreslený příběh Čtyřlístek vznikal, jak s postupem času měnil svou tvář a také, jak se takový komiks dělá. Najdete zde i práce, které jsou tzv.  „nečtyřlístkové“. Populární výtvarník se neorientoval pouze na komiks a lze tu spatřit jeho dětskou knižní ilustraci, leporela, drobné tisky, kalendáře a reklamu.

Půdní prostory muzea jsou rovněž místem, kde je možno se svými dětmi strávit příjemný čas. K volnému použití jsou malé stolečky, hrací koutek s kobercem (pozor zouváme se), časopisy, komiksové knihy, stavebnice a hry (ty jsem nenašel), dva počítače s připojením na internet a komiksem Čtyřlístek v digitalizované podobě. Prostor muzea lze využít i pro pořádání přednášek, besed a drobných výstav v přízemí budovy.

Již jsem nastínil, že došlo k „nepatrné“ změně a dlouho jsem přemýšlel nad tím, zda se o tom rozepisovat. Nakonec jsem se rozhodl, že ano. Změna je vlastně výměna na personálním poli muzea. Bodrý starší muž z loňského roku se proměnil v mladou slečnu s křečovitým úsměvem. Přesvědčil jsem se o tom, že ne každá obměna je přínosem. Dívka trávila veškerý čas v naší přítomnosti datlováním na jakémsi inteligentním zařízení druhu ajfoun, či jiný digitální blboun. Několikrát jsem ji oslovil ve vší počestnosti s dotazem ohledně expozice a za její odpovědi by se nemusel stydět ani nezlomný Julek Fučík. Bez jediného zaváhání a mrknutí oka jsem se dozvídal „nevím, TO nevím, netuším, TO si někde najděte“.  Nu, a když už mne měla obsluha asi plné zuby, tak jsem byl odpálkován jednou delší větou „já jsem tu na brigádě a nic nevím“. Nakonec objevila má drahá polovička skryté nadání oné slečny, a to mačkání tlačítek. Díky tomuto talentu jsme si odvezli společnou rodinnou fotografii, i když ruku na srdce, to by zvládla také automatická fotospoušť fotoaparátu. Cestou z muzea směrem k Dokeskému náměstí jsme míjeli úřad práce a já si opět vzpomněl na mladou dívku. Jsem pevně přesvědčený, že slečna má slušnou kvalifikaci pro mačkání tlačítek k zvedání závory kdesi na vrátnici, ale v muzeu Čtyřlístek nemá co pohledávat. Ani omylem.

Radost z dovolené jsem si rozhodně nenechal zkalit nepříjemným zážitkem. Pobyt na Dokeské  pahorkatině byl plný borůvek, malin, sluníčka, koupání a letního rozjímání. Snad jen těch hub bylo málo. Téměř žádné. Našli jsme jich přesně tolik, kolik je členů kultovního Čtyřlístku.

S Bobíkem, Piňdou, Myšpulínem a Fifinkou se návštěvníci města Doksy mohou setkat také na naučné stezce „Se Čtyřlístkem okolo Blaťáku“, jež vede po žluté turistické značce kolem Máchova jezera. Komiksové postavičky na několika informačních tabulích seznamují turisty s okolními zajímavostmi.

(Visited 334 times, 1 visits today)
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Redaktor. Knihomol a komiksový nadšenec. Svého času i aktivní kreslíř, dnes na autorské dovolené. Fascinuje ho vesmír, astronomie a starobylé civilizace. Při cestách za megalitickou minulostí naplno propadá potápění a z toho plyne záliba v podvodní fotografii. Má názory, které se často rozchází s hlavním proudem, rád přemýšlí o podstatě a jde k jádru věci.


KOMENTÁŘE