logo

AMERICKÝ UPÍR – CUCÁK Z DIVOKÉHO ZÁPADU

Cucák je ten, kdo jinému krev cucá, aby bylo jasno. Kdyby ale někdo nazval cucákem chlápka se jménem Skinner Sweet, asi by nedostal dost času mu to všechno vysvětlit. Skinner je totiž pěkný parchant. Loupežník. Když ale bydlíte někde v té zaprášené díře, která se jmenuje Amerika a kalendář ukazuje rok 1880, asi to ani nejde jináč. I přes to, jaký je Sweet bouchač, ho nakonec chytnou. To je slávy! A tak ho posadí do vlaku a vezou do chřtánu spravedlnosti. Už jsem se zmínil o tom, že Skinner Sweet je pěkný parchant? Jo? On je totiž navíc i parchant vychcaný a vždy má v rukávě nějaký ten záložní plán. V něm hraje hlavní roli jeho banda kamarádů. Ti nelenili a provedli několik úpraviček na kolejích, takže když se ze zatáčky vyřítí mašinka, je jasné, jak to dopadne.

Asi nikoho nepřekvapí, že následující nehodu všechny hlavní postavy přežijí. Jinak by to byl asi dost krátký komiks. Hlavně to přežije jeden chlápek, který se prozatím držel v pozadí. Je divný. Bledá tvář, podivné oči, schovává se před sluníčkem. No a ten je nakonec hlavním důvodem, proč se Skinnerovi jeho plánovaný útěk nepovede. Ale bylo to jen o fous. Ten podivný chlapík ukáže podezřele vypadající zoubky a Sweeta zabije. Jenže ještě předtím mu nedopatřením kápne trochu své vlastní krve do očička. Právě to bude mít za následek zrození legendy.  Zrození prvního amerického upíra.

Jak je známo, Amerika je země nekonečných možností a každý, kdo se tam narodí, získává náskok před zbytkem světa. Nejinak je to u upíra made in USA. Je silnější, hbitější a hlavně mu nevadí slunce. Jen když nesvítí měsíc, necítí se úplně ve své kůži. Jednu vlastnost má ale se svými zaostalejšími, tradičnějšími předky společnou, je to nekonečný hlad. Ten společně s touhou po pomstně udělá ze Skinnera nezastavitelnou bestii, ze které by se strachy pochcala každá třpytící se upíří buznička.

Americký upír má i druhou dějovou rovinu. Je to příběh odehrávající se o 45 let později. Mladičká Pearl má hlavu plnou snů a prázdnou kapsu. Chce být slavná nebo alespoň znát nějakou slavnou osobnost. Nejlépe herce. A udělá pro to cokoliv. Tahle touha ji nakonec dostane do pěkných problémů. Nahou, pomlácenou a pokousanou ji vyhodí z auta na hromadu mrtvol… V té chvíli by ji ani nenapadlo, že ten jediný, kdo ji může zachránit, je drzý dlouhán, který ji pravidelně obtěžuje před domem. Náš starý známý Skinner Sweet…

Scott Snyder nosil v hlavě nápad na Amerického upíra několik let. Pořád nevěděl, co s ním. Až se shodou okolností jednoho krásného dne přichomýtnul ke spolupráci se samotným Stephenem Kingem, bylo jasné, že to bude komiks. O to větší překvapení pak bylo, když se King rozhodl přidat ruku k dílu. Americký upír je tak rozdělen na dva příběhy, jeden z pera Scotta Snydera, druhý Stephena Kinga. Dohromady sice tvoří soudržný celek, pod povrchem jsou ale rozdíly jasně patrné. Snyder je ostřílený komiksový autor a jeho dílo je krásně plynulý, plný akce a děsu. Kingova část pak nese známky jeho génia. Promyšlená zápletka, bohaté postavy a vybroušené pointy. Je ale znát, že to není úplně jeho šálek kávy. Postav tam má snad až nepříjemně moc a s trochou nepozornosti brzo nevíte, kdo je kdo. Ani tempo není ideální. Je ale fakt, že díky němu získává příběh Skinnera Sweeta hloubku a buduje se tak bohaté dějové podhoubí, které by mohl závidět kdejaký jiný komiksový titul.

To stejné lze říct i o kresbě. Rafael Albuquerque je machr a jeho kresba parádní! Syrová, brutální a krásná. Dave McCaig jí pak dodal parádní barvičky a výsledkem je jedinečný vizuální styl, který sedne ke scénáři jako zadek na hrnec. Na technické kvalitě nic nepokazilo ani nakladatelství BB Art, které Americkému upírovi nadělilo v pravdě luxusní balení, od desek s ražbou přes špičkový papír až po takový příjemný detail jako je záložka. První kniha Amerického upíra je víc než slušný začátek něčeho většího. Je to začátek příběhu mapujícího nejen historii Ameriky jako takové, ale taky vznik nového druhu upíra. Upíra moderní doby. Upíra, který dlabe na zaběhnutá pravidla a protivná klišé. Je rozhodnutý si všechny ty novoty užít. A pokud z toho kápne něco dobrého, nejlépe teplého a červeného, o to lépe. Máme se na co těšit.

(Visited 172 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Šéfredaktor. Herní fanda, komiksový milovník, blázen do písmenek, hudební nadšenec, herní maniak nebo samozvaný filmový kritik. Tolik zájmů a tak málo času...


KOMENTÁŘE