logo

Hra o trůny v komiksu 2

Kostky osudu v Sedmi královstvích jsou vrženy. Eddard Stark odcestoval s částí své rodiny do Králova přístaviště a ujal se, chtě nechtě, funkce pobočníka krále Roberta Baratheona. Eddard stojí zprvu oddaně po boku vladaře a snaží se odhalit příčinu podezřelých okolností, jež vedly k smrti jeho předchůdce Jona Arryna. Nedovo zlé tušení se má ovšem záhy naplnit.

Eddard vlastně nepoznává svého dávného přítele Roberta a uvědomuje si, že jeho bývalý druh ve zbrani a soudobá osoba krále jsou dvě naprosto odlišné bytosti. Během svého vyšetřování naráží na nesmírně zkorumpované královy rádce, kteří přivedli ohromnou říši na mizinu, a možná i před brány války. Královo přístaviště ukrývá hnízdo jedovatých hadů, přičemž většina z nich si nasazuje masku přítele. Střet s otřesnou realitou a jeho pevné morální mantinely vedou nakonec k rozkolu mezi novým pobočníkem a králem, jenž se neštítí ani úkladného zabití matky zatím nenarozeného dítěte. Důvodem jejich sváru je těhotná princezna Daenerys, jež kdesi za Úzkým mořem našla překvapivě štěstí a lásku v jinak vynuceném manželském svazku s nikdy neporaženým bojovníkem Khalem Drogem. Daenerys z rodu Targaryenů nosí pod srdcem dítě, které by mohlo změnit poměry na misce vah moci a toho se král právem obává.

Tou dobou, ale na jiném místě, zatýká Eddardova manželka Catelyn Stark půl chlapa Tyriona Lannistera, kterého viní z neúspěšného pokusu o vraždu jejího syna Brandona. Catelyn je přímo zaslepena mateřským hněvem a nedokáže střízlivě posoudit své skutky a jejich následky pro její blízké a budoucnost. Nepřátelství mezi oběma mocnými rody se tímto činem jen prohlubuje.

Další dějová linie komiksu sleduje sudbu Jona Sněha, nemanželského syna Eddarda Starka, kterého Catelyn ve své zlobě zavrhla, a on byl nucen nastoupit celoživotní službu u Noční hlídky na Zdi. O Zdi toho bylo řečeno a napsáno spousty. Bardi neúnavně skládají hrdinské písně a epopeje o statečných mužích z mrazivého Severu, kteří ušlechtile brání civilizaci. Ovšem realita, jak se Jon na vlastní kůži přesvědčuje, je jiná. Naprosto odlišná. Oni údajní hrdinové jsou vyvrhelové, psanci, či odložení, většinou netrénovaní bastardi a také zločinci. Jedním slovem – odpad. Zatrpklí vyděděnci úpadkové společnosti jsou de facto to jediné, co ji chrání před Zlem, jež přichází zpoza gigantické Zdi. Zima se blíží a přivede Bílé chodce…

„Když napadne sníh a přijdou vánice, osamělý vlk zahyne. Ale smečka přežije.“  Rčení rodu Starků

 Grafický román Hra o trůny 2 bezprostředně navazuje na předchozí svazek, jež obsahoval sešity číslo 1-6 a to znamená, že tentokráte najdeme v obsahu další šestku 7-12, plus speciální bonusový materiál. Komiksová adaptace rozvíjí povšechně vypravěčské směry načrtnuté v prvním díle a přivádí nás znovu do rozsáhlého světa spisovatele George R. R. Martina. Pokud by snad měl čtenář neodbytný dojem, že postav bylo představeno již habaděj, tak je třeba vědět, že další přibudou a jiné naopak odejdou. Lidé v komiksu přicházejí a odcházejí stejně, jako v našich životech.  George R. R. Martin vytvořil vskutku svébytný a komplexně fungující vesmír. Všechna čest jeho fantazii.

Komiksový scénárista Daniel Abraham se snaží ve své nelehké práci vyselektovat z knižního textu zásadní podstatu charakterů a nejenom vizuální tělesné rozdíly, v čemž mu vydatně sekunduje kreslíř Tommy Patterson. Jejich vzájemná práce a interakce je skutečně plodná a bezvadně fungující. Snad už nemusím ani připomínat, že alfou i omegou Hry o trůny je rozmanitá škála lidí a pestrost jejich povahových rysů, což se oběma autorům daří výtečně vystihnout. Na své si samozřejmě přijdou i milovníci bezhlavé akce, rytířských soubojů a epických scén. V tomto svazku mě zaujala náramná podrobnost zachycená v celkem pěti sekvenčních panelech. Nejmladší dcera Eddarda  a Catelyn, Arya Stark trénuje s učitelem šermu, a vy v popředí akce sledujete, jak pavouk spřádá pavučinu v lomeném oblouku, která roste přímo před zraky. Následující text v tom znění, že výcvik trval čtyři hodiny,  je pak nepodstatný. Pravdou bude, že ďábel se skrývá v detailech.

Á propos, zakončení grafického románu náleží dalšímu zasvěcenému pohledu s názvem Vznik knihy. Autoři představují čtenáři zrod scény Pobočníkův turnaj, na kterou jsou nejvíce pyšní. Na tomto místě si dovolím být hnidopichem, neboť Daniel porovnává ono klání a olympijské hry, což považuji za těžký faux-pas. Aniž bych se příliš rozepisoval, tak pouze uvedu, že zásadní rozdíl mezi oběma disciplínami je v krvi, kdy v prvním případě je vítána a v druhém absolutně nemyslitelná. Prémiový materiál popisuje v zásadě kompletní výrobní postup komiksových listů od A až po Z. Pohled do zákulisí započne úryvkem příslušné pasáže z románu, po němž následuje původní koncept adaptace a korigovaný text s novým pořadím událostí. Posléze přicházejí na řadu Tommyho náčrtky, skici a konečná verze vyvedená tužkou, jež může být po schválení kolorována a osázena písmem. Závěr patří posledním autokorekturám, korekturám a tradá do tiskárny, a ke čtenáři…       

Knihu Hra o trůny – grafický román – svazek 2 vydalo nakladatelství Egmont ve společnosti Albatros Media a. s. v roce 2013. Překlad provedl Peter Kadlec. Určeno pro čtenáře od 14 let.

(Visited 381 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Redaktor. Knihomol a komiksový nadšenec. Svého času i aktivní kreslíř, dnes na autorské dovolené. Fascinuje ho vesmír, astronomie a starobylé civilizace. Při cestách za megalitickou minulostí naplno propadá potápění a z toho plyne záliba v podvodní fotografii. Má názory, které se často rozchází s hlavním proudem, rád přemýšlí o podstatě a jde k jádru věci.


KOMENTÁŘE