Hra o trůny v komiksu 3 – 4
Atmosféra v Sedmi královstvích je na bodu mrazu a není to dáno tím, že Zima se blíží, jak říkají poněkud tajemně vládci Severu, Starkové. Kauzalita událostí rozehraná v předešlých dvou grafických románech se nedá zastavit a vybírá si svou daň v podobě nadcházející války.
Hadí kůže jsou konečně svlečeny a nepřátelé i přátelé vyjevují svou pravou kvinstenci a úmysly. Příčinou konfliktu se měl stát trpaslík Tyrion Lannister, kterého Catelyn Stark obvinila z pokusu o vraždu jejího druhého syna Brandona. Důkazem údajné viny měl být jeho osobní nůž, kterým vyzbrojil nájemného vraha. Corpus delicti je pro téměř šílenou matku dostatečným potvrzením o jeho provinění, a nic na tom nemění, že geniální Tyrion vznáší na svou obhajobu pádné argumenty. Buď jak buď, ten, kdo podstrčil onen předmět doličný, docílil svého šíleného záměru. Oba mocné rody Starků a Lannisterů jsou v otevřené válce, a není cesty zpět.
Král je mrtev, ať žije král!
Definitivně jsou mosty spáleny po nešťastném úmrtí krále Roberta Baratheona, kdy je jeho pobočník Eddard Stark uvězněn, a obviněn ze zrady krále nového. Jeho jmenování regentem a protektorem nemělo tudíž dlouhého trvání. Mladistvý vládce Joffrey se vymyká z pod kontroly své prohnané matky královny Cersei a ukazuje se býti monstrem, které si nic nezadá s obludným Železným trůnem. Zdá se, jako by stolec ukovaný z mečů, bolesti a krve, byl přímo zdrojem veškerého zla. Vrána k vráně sedá, trůn tyrana si hledá?
Zlá vůle nemusí mít jen lidskou tvář, úskočnou povahu a jidášský princip. Ale může nosit i podobu nadpřirozených bytostí ze starobylých legend, o čemž se na vlastní kůži přesvědčuje bastard Edda Starka – Jon Sníh. Jon složil čerstvě přísahu a stal se plnoprávným členem Noční hlídky na severské Zdi. Nicméně, i přes svůj slib věrnosti pociťuje určitý duševní rozkol, kdy se jeho mysl rozštěpuje mezi lásku k jeho otci, sourozencům a službou na Zdi.
Zatímco se Jon utápí v mučivých pochybnostech, tak jeho bratr Robb Stark svolává armádu Severu a táhne s ní na Jih, osvobodit jejich tátu. Paradoxní na celé situaci je fakt, že když se budou vojáci pobíjet a úkladně vraždit, tak bude Noční hlídka potřebovat každého jednoho muže, aby ochránila dekadentní společnost Sedmi království před mnohem větším nebezpečím. Inu, cesty Páně jsou spletité a nevyzpytatelné, stejně, jako kroky Bílých chodců.
Za Úzkým mořem má býti poučena o vrtkavosti a nestálosti štěstí i Daenerys z rodu Targaryenů, jež má porodit syna, který si podle proroctví podrobí svět…
„Když hraješ Hru o trůny, žádná střední cesta neexistuje. Zvítězíš, nebo zemřeš.“ Cersei Lannister
Grafický román Hra o trůny dospěl ke svému zdárnému konci, tedy alespoň tomu, který je bezprostřední adaptací první knihy série Píseň ledu a ohně: Hra o trůny. Grafický román číslo tři obsahuje původní sešity 13-18 a závěrečný čtvrtý, posléze sešity 19-24 doplněné o další bonusový obsah s názvem Vznik knihy.
V třetím případě se dodatek zabývá tvorbou postav na základě bohatého světa spisovatele George R. R. Martina a jejich nelehkou vizualizací tak, aby byly snadno odlišitelné, svérázné a jedinečné. Snad jenom pro představu o jak obtížný úkol se jednalo, uvádějí autoři u čísla 18 nějakých 119 postav, myšleno samozřejmě bez statistů a komparsistů, kteří se komiksem jen letmo mihnou. Všechny figury jsou pak namalovány na základě literárního textu George R. R. Martina, tu pestřejšího více popisného a jindy jenom na základě jediného, či půl řádku. Přičemž George autorům neustále nakukoval přes rameno a měl ke kresbám své speciální návrhy a námitky. Měl a využíval právo veta. Čtvrtý Vznik knihy pak náleží kreslíři komiksu, kterým je Tommy Patterson a v této části se vás pokusí naučit malovat. Osobně se domnívám, že čtvrtý autorský přídavek o Vzniku knihy je už pouhou výplní, co do počtu, a lze na něj aplikovat moudré přísloví – Komu není shůry dáno, v apatyce nekoupí.
První sešit komiksové adaptace vyšel v dubnu 2011 a poslední šel do tisku v lednu roku 2015. To máme cirka čtyři roky tvrdé práce, kdy autoři doslova žili Hrou o trůny a popisují je shodně, jako vyčerpávající, ale v mnohém poučné období. Souhlasím.
Určitý pokles kvality lze vypozorovat u kresby ilustrátora komiksu Tommyho Pattersona, a to zejména v knihách číslo 3 a 4. Nejvíce je to patrné v kapitolách, které se odehrávají za Úzkým mořem a popisují anabázi Daenerys z rodu Targaryenů. Ale i jinde. Vlastně to na na mne působí, jakoby Tommy maloval v časovém presu, nebo podlehl tvůrčí únavě. Pravděpodobná bude kombinace obojího. Jeho jindy tak malebná kresba je buď přímo zfušovaná, nebo se brala ke kolorování ihned první črta. Je nesmírnou škodou, že si tento kvalitativní sešup nedokázala ohlídat, jakási redaktorka projektu Anne Groellová, jež jinak využívá bohatě a nestydatě prostor o Vzniku knihy pro vlastní sebeprezentaci. Pro mne je neodpustitelné, jestliže není zjevný propastný rozdíl na způsob Kráska a zvíře mezi dothrackým khalem Drogem a Daenerys. Na první pohled vás musí šokovat a usadit jeho brutální maskulinní robustnost a její křehká, až dívčí krása. To se vytratilo.
Podobný ústup od opticky hodnotné linky a dřívějšího věrného zachycení obrazu je viditelný i na mnoha jiných místech komiksu. Bohužel, přetažený herec se dá ve filmovém seriálu celkem dobře zaretušovat v maskérně, ale v případě komiksu, nedokáže ani ten nejlepší kolorista ukrýt mizernou konturu.
Pokud se poohlédnu za celou sérií, tak musím konstatovat, že komiksová úprava je svébytně fungující a nenalézá se v područí knihy, a už vůbec ne stejnojmenného TV seriálu. Grafický román se tudíž dá číst samostatně, bez předchozí znalosti předlohy. Hlavní podíl na konečném pozitivním vyznění má samozřejmě samotný George R. R. Martin, který scénáristu obrázkové mutace Daniela Abrahama bedlivě sledoval a vedl za ruku, jako ohleduplný rodič fantasy vize, jímž vlastně je. Neznamená to ovšem, že bych jeho zásluhy nikterak snižoval. Ale díky tomu se stalo to, že postavy stvořené Georgem si uchovávají svou, jím vytvořenou podstatu, což jako příznivec knižní řady kvituji s povděkem.
A zima… Zima se blíží…
Knihy Hra o trůny-grafický román-svazek 3 a svazek 4 vydalo nakladatelství Egmont ve společnosti Albatros Media a. s. v letech 2014 – 2015. Překlad provedla Hana Březáková. Určeno pro čtenáře od 14 let.
-
Hodnocení Vlčí Boudy