logo

UPÍŘI VČERA A DNES ANEB O TOM, PROČ KOČKA NENÍ PES

Upír, nemrtvý, vampýr, krvesáj, pijavice, všude kam se podíváš. Straší v televizi, v kinech, v knihkupectvích, řvou na tebe z regálů obchodů a obtěžují na billboardech. Pro Boha živého, co se to poslední dobou děje! Netvoři jsou všude přítomní. Monstra, která donedávna žila v temných koutech, znenadání vystupují a stávají se z nich celebrity. Vlastní luxusní auta, značkové mobily, nejdražší hodinky, chodí do fitness, jedí u McDonalda hranolky s rudým kečupem, používají internet a hrají baseball. Upíři slaví také svátek 4. července a popíjí Bloody Mary. Podporují strýčka Sama v jeho krvelačném tažení, proti kterému je Vlado Tepes pouhopouhý neškodný komár. Říkají nám jak se chovat a co si máme myslet. Pro mladou populaci ztělesňují vše co je in, cool a trendy (Twilight sága). Jinde se z upírů stávají proti všem tradicím a logice vegetariáni. Myslím, že tohle vidět legendární hrabě Drákula, tak se raději před potupnou devalvací upírského kultu sám nabodne na kůl. Současní upíři se i přes svou nesmrtelnost nakonec stávají konzumenty. To je stejně tragické, jako když si malé děti představují, že Ježíšek má podobu Cocacoláše. Smutné a tragické. Nadčasový rozsah tragédie by dokázal vystihnout pouze William Shakesper.

Jak tomuto fenoménu porozumět a pochopit jej? Svět se již definitivně zbláznil, nebo je člověk paranoik, když se obrátí na konspirační teorie? Bytosti ze záhrobí, které po staletí a dokonce tisíciletí naši předkové pronásledovali, jsou tu a říkají „přebíráme vládu nad světem“. Zrůdné, nemrtvé stvůry, jež trávily celé dny povalováním se v rakvích a v noci vylézaly za uspokojením svých krvelačných potřeb. Ty samé mytologické bytosti dnes klepou na dveře a tvrdí, jsme součástí vaší společnosti, kterou jsme beztak ze stínů ovládali. V rámci humanity, multikulturalismu a genderové politiky nás nemůžete odmítat, máme plné právo na vaši krev. Může býti homo sapiens nakonec zotročen a ovládnut díky svému lidství? Myslím, že ano, je to přímo geniální tah. Šach mat.

Znamená to, že konečně zvítězila zvrácená, materialisticko neodarwinistická představa o úspěšném egoistickém jedinci, který nehledí na morálku a urve si vše, co chce? Upíři ztělesňují zvířecí přirozenost, která se projevuje tím, že zneužívají druhé k uspokojení svých soukromých tužeb a potřeb. Chamtivost a sobectví prostupuje celou naší společností a my pomalu a nevědomě uctíváme egocentrické pijavice (žebříček Forbes). Většina z vás jistě věří tzv. americkému snu o závratném úspěchu, bezedném bankovním kontu a v rovnost šancí. Bohužel, to je pomatená a lživá iluze. Mocní tohoto světa nenechávají padat drobky ze svého stolu a jak víte z populárních upířích filmů, dostat se mezi pijavice není snadné, je to téměř nemožné a pro běžného smrtelníka se jedná o zcela výjimečnou, nebývalou poctu. Kost pod stolem je určena k ohlodání užitečným, hlídacím ohařům. Asi to nebude ani náhoda, že po dlouhých letech zapírání vystoupil ze stínů vedle oblíbených upírů i dlouho utajovaný a zapíraný  Klub Bilderberg. Jestliže se podíváte na jeho oficiální webové stránky a ty jsou již opravdu spuštěny, zjistíte, možná ke svému obrovskému zděšení, že Skupina Bilderberg je defilé monstrózních pijavic.

Tématický článek mi umožňuje vyjádřit se k danému zadání mnohem svobodněji než např. k recenzi, jež je přímo vázána na konkrétní knihu. Toho jsem naplno využil a zamyslel se nad významem slova UPÍR v současném moderním světě. Pokud mne zařadíte do škatulky šílený konspirátor, je mi to celkem tam, kam slunce nesvítí. Nicméně existují vědecké studie, které považují tzv. konspirační teoretiky za zdravé, rozumně uvažující jedince. Ano, můžu se zmýlit, můžu se opravit, ale závěry si dělám na základě nastudovaných informací a na podkladě jejich vyhodnocení, díky nepoškozenému úsudku. To znamená, že mohu trefit dubový kolík přímo na hlavičku a do srdce stvůry. Kdo je tedy blázen? Ten kdo používá vlastní mozkovou kapacitu, nebo ten, kdo bez odporu přijímá práci editora-cenzora komerční, či veřejnoprávní televize, seriózních novin tzv. babišovek a bakalovek? Kdo z vás nikdy neslyšel o Bilderbergu, tak je pouze smutným potvrzením o konzumentech a stádu tupých ovcí a i toho, jak jde komerční mediokracie na ruku mocným majitelům. Celé toto uskupení 120 až 150 významných (chápej bohatých, vlivných, mocných) osobností především ze Severní Ameriky, Západní a Střední Evropy se schází za přísného mlčení již od roku 1954. Jeho existence byla po léta utajována a patřila do přihrádky opovrhovaných spikleneckých teorií. Jsou si již mocipáni natolik jisti svým výlučným postavením a neotřesitelnou pozicí, že vystoupili na světlo světa ze stínů a říše konspirací? Asi ano.

Jakmile se mocní lidé scházejí za zavřenými dveřmi, měli bychom všichni zpozornět. Měli bychom se ptát našich vedoucích politických činitelů, kteří byli přizváni na toto setkání o čem tam jednali a  jaké tam kují pikle. Tomu, že tam plánují všeobecný lidský blahobyt jsem nikdy neuvěřil a přímo to odporuje jejich upírskému vnímání světa. Každý z členů a účastníků je ztělesněním parazita chamtivosti. Zhruba někdy od konce dvacátého století se kapitalismus označuje jako upíří kapitalismus. Kritici Bilderbergu tvrdí, že co se jeden rok diskutuje, příští rok se i stane. Proč se lidé, kteří jsou členy vlád nezpovídají široké veřejnosti a nepodají zprávu o jednání na tak vysoké úrovni ve svém parlamentu? Je to velice nedemokratické a nebezpečné chování, které přímo koresponduje s jejich výhradním viděním sebe sama na vrcholu pyramidy potravního řetězce. V tom se podobají bájným upírům.

Tito velice egocentričtí lidé mají na rukou mnohem více krve, ať již přímo, nebo nepřímo, než kdy dokázal Vlado Tepes. Ani on osobně všechny oběti nenabodl na kůl, přesto do dějin vstoupil jako krvelačná bestie a Bram Stoker si ho vybral jako předlohu pro svého veleúspěšného Drákulu. Není mi nic známo o tom, že by Hitler, nebo Stalin vlastnoručně někoho zabil, přestože nám jsou předkládána astronomická čísla jejich obětí (oba byli ve válce, takže pravděpodobně ano). Heinrich Himmler, když spatřil na vlastní oči své mistrovské dílo, plánované z pohodlí útulné kanceláře, tak se mu udělalo poněkud nevolno. Vraždit se dá i ze snobských klubů a v přítomnosti milých diskutérů, kteří jsou oděni ve značkových oblecích šitých přímo na míru. Je to ideální prostředí, kde lze naplánovat např. humanitární bombardování, či dovoz demokracie. Tito spiklenci jsou velice reálný Zhoubný kmen a rakovina lidstva, jež metastázuje na jeho tváři. Jsou to skuteční upíři a výplody hollywoodské továrny na sny vedle nich trpí chudokrevností a stávají se v jejich stínu pouhou pohádkou pro mladé adolescenty. Procitnout znamená uvidět noční můru a dokázat pojmenovat ďábla. Připouštím, není to jednoduché a opět to vyžaduje odvahu nést kůži na trh. Finanční upíři jsou mnohem krvelačnější, než kdy byl hrabě Drákula a jeho kmen.

Současní neodarwinisté nám bezostyšně servírují model úspěšného, dravého, ke všemu odhodlaného jedince.  Jeho svatým právem je vyšplhat se po zádech jiných lidí, tyto zničit a zašlapat do země. Může si dělat co chce, je přece neskutečně bohatý,  je pánem světa a pánem nad osudy a životy. Má k onomu chování Bohem dané právo, neboť je dravou šelmou s velkými tesáky a pozřel všechny slabé, všechny ty méněcenné a jemu podřadné. Je vědecky prokázáno, že finanční moc ovlivňuje lidskou mysl stejně jako tvrdé drogy. Moc je opojná a návyková. Vzpomeňme si třeba na film Vlk z Wall Street, kolik lidí tleská tomuto přístupu a kolik lidí ho ve své omezenosti obdivuje. Je to zvířecí – upíří  přirozenost, která zneužívá druhé k sobeckému uspokojení svých soukromých potřeb. Neodarwinisté nám vytrvale tvrdí, že můžeme všichni uspět. Musíme pouze odhodit skrupule, ohledy, zábrany a hlavně morálku, tu hlavně. Musí se z nás stát krvelační sobci – upíři. Děkuji pěkně, ale nemám zájem.

Pomalu stárnu a pociťuji, že se u mne dostavuje něco, co bych mohl nazvati moudrostí. Vždy tomu tak nebylo a již vím, že jak se člověk přibližuje k hrobu, tak dostává rozum. Jestliže tedy chce, ono se dá celkem pohodlně spočinout v nevědomosti a žít s klapkami na očích. Moudrost, pokud mohu takto nazývat onu formu osvícení-probouzení, mne přivedla ke klasickým hodnotám. Neznamená to však, že jsem v životě nepropadl konzumu, tudíž i vlastní hlouposti, ale brzo jsem prozřel. Má babička měla úžasnou průpovídku „Všechno vím, všechno znám, vše jsem zažila a viděla, přesto mě nikdo neposlouchá“. Trefné rčení a k tomu lze jen dodat, jsme předurčeni chyby opakovat a tudíž se nechat upíry krvelačně vysávat. Mé tvrzení podporují kruté lidské dějiny, které se cyklicky opakují. Abych nebyl závěrem tak přehnaně pesimistický, je pravdou, že tu vždy byli osvícení jednici, kteří se dokázali vzepřít silám temnoty. Historie je přehledem věčného boje dobra a zla, světla a tmy. Van Helsingové dneška už nebudou bojovat pomocí křížů, svěcené vody a česneku. Ač si to mnozí neuvědomují, epochální boj probíhá neustále. Právě teď…

Na konec článku zde zanechám několik literárních tipů s upírskou tématikou a započnu, jak jinak, než Drákulou. U mých literárních doporučení použiji oficiální anotace nakladatele, neboť bych se propadl do mega recenze. Možná zjistíte, že nejsem až tak staromódní, suchopárný a upjatý, jak se tvářím a navenek prezentuji. Pokud se necháte inspirovat mou radou, tak vám přeji děsuplné počtení.

Drákula – Bram Stoker
Zhoubný kmen – Del Toro Gullermo, Hogan Chuck (trilogie)
Noční klub – Jiří Kulhánek (2 díly)
Bratrstvo krve – František Kotleta (trilogie)
Přechod – Justin Cronin (plánovaná trilogie)
Upíři a vlkodlaci v českých zemích
Prokletí Salemu – Stephen King
Čachtická paní – Jožo Nižnanský

(Visited 1 700 times, 1 visits today)
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Redaktor. Knihomol a komiksový nadšenec. Svého času i aktivní kreslíř, dnes na autorské dovolené. Fascinuje ho vesmír, astronomie a starobylé civilizace. Při cestách za megalitickou minulostí naplno propadá potápění a z toho plyne záliba v podvodní fotografii. Má názory, které se často rozchází s hlavním proudem, rád přemýšlí o podstatě a jde k jádru věci.


KOMENTÁŘE