logo

Ohnivý muž a ohnivá žena

Popkultura do nás valí postapo horem i dolem a někdy máte pocit, že není úniku. Konec světa se přibližuje, troubení polnice zní a na obzoru se vynořují apokalyptičtí jezdci! Citlivější, nebo snad moudřejší preppeři sedí ve sklepě a před tím, než přijde apokalypsa, inventarizují zásoby balené vody, konzervy, léky, svíčky a další nezbytné zdroje pro přežití. Abych nezapomněl, novou univerzální měnou budoucnosti se stanou patrony do pušek, které nahradí bezcenný petrodolar. Sakra tvrdé platidlo, jak se sluší a patří, pro reálně fungující ekonomiku.

Mladý člověk je připravován na armageddon již od chvíle, kdy poprvé vezme do rukou dálkové ovládání televize, nebo udrží joystick herní konzole. Těch scénářů zániku civilizace bylo    ztvárněno nepočítaně, ať již to bude přírodní katastrofa, pandemie, blackout, jaderná válka, či útok sexy  mimozemšťanek v titěrných bikinách. Všechny možné alternativy mají většinou jeden společný aspekt, a tím je, že to budete právě vy, kdo přežije holokaust lidského rodu. Toliko tedy zábava pro široké masy.

Nakonec, až si na vlastní hlavy, díky fascinaci kolektivní smrtí, nějakou tu pohromu opravdu přivoláme, tak vám mohu zaručit několik věcí. Živí budou závidět mrtvým. Nepřežijete to. Pokud ano, uhoříte dříve, nebo později zaživa a ani se nestihnete dostat do slíbeného pekla, kde nabízejí obdobně komfortní wellness služby. Zpočátku, po vypuknutí nákazy, se bude do úmrtních listů psát Draco incendia trychophyton, neboli Dračí nemoc. Posléze, až svět zachvátí zhoubné plameny, tak už nezbude čas na byrokracii, alespoň jedna dobrá zpráva. Tohle je vize zničení světa od spisovatele Joe Hilla a jeho Ohnivý muž právě přichází…

Stalo se to pomalu, plíživě a nepozorovaně. Celosvětově šlo nejprve o jednotlivé případy, bez zjevné spojitosti, které se před veřejností tajily. Později počet nakažených strmě vzrostl a mezi lidmi se začala šířit šuškanda. Mediokracie zatvrzele mlčela a vysílala raději žhavé komerční  reklamy, jakoby už nebylo dávno škrtnuto sirkou nad sudem střelného prachu. Nikdo nevěděl, kde se to vzalo, což nahrávalo spekulacím a konspiračním teoretikům. Američané, zblblí propagandou establishmentu, si šeptali cosi o zlém Rusku a nedemokratické Číně, jako původcích infekce. Nebo to snad byla bývalá komunistická republika Hovnostán? Možná ISIS? Naivky.

Když začali spontánně hořet televizní moderátoři v živých přenosech, tak už bylo všem zcela u zadele, kde se dračí plíseň vzala. Byla tu a nedala se odestát. Obyvatelé USA pláli v ulicích, jako fakule a Palach se stal překonaným amatérem. Silnicí občas projel Ghost Rider a v oblacích se volně proháněl bájný pták Fénix. Netrvalo příliš dlouho a společenský systém se počal definitivně hroutit. Na veřejnosti se objevují první kremační čety, které bezohledně masakrují nakažené hořáky. Hasiči nestíhají jezdit od jednoho ohniska požáru k druhému, a brzy celé Spojené státy evokují Tolkienův Mordor. Všudypřítomné výbuchy mohou cynikům připomínat ohňostroje, dělobuchy a petardy na oslavu Dne nezávislosti s pořádnou grilovačkou (lidskou). Rozhodně to ale Bůh nežehná Americe. Bůh se rozhněval a sevřel ruku v boží pěst!

Hlavní hrdinkou příručky pro přežití s názvem Ohnivý muž je zdravotní sestra Harper Willowesová. Harper pracuje přímo v nemocničním rizikovém prostředí, kde se jako samaritánka věnuje pacientům nakaženým dračí nemocí. Vlastně, jak tušíme, je pouze otázkou času, kdy se i přes přísné bezpečnostní předpisy, sterilní podmínky a ochranný oblek nakazí, a její tělo pokryjí rozpínavé dračí linie. Jako ošetřovatelka si dobře uvědomuje závažnost situace a co to pro ni znamená. Je drtivé vědět, že vstoupí do očistných plamenů a její život zhasne jako plamen svíce. Aby toho marastu nebylo málo, dívka s úlekem zjišťuje, že je čerstvě těhotná a její muž Jakob se začíná projevovat jako sobecký vražedný psychopat. Statistiky však ukazují, že 80% dětí nakažených matek se rodí zdravých a Harper je odhodlána udělat vše proto, aby oddálila samovznícení a mohla porodit dítě…

Americký spisovatel Joe Hill (1972) otevírá čtenáři brány své bizarní fantazie a zve ho do světa ohnivého inferna, jež je zahaleno v kouři, sazích a popelu. Hned v úvodu knihy nás Joe seznamuje s faktem, že si název titulu The Fireman vypůjčil od Raye Bradburyho a dále poctivě přiznává, kdo že všechno ho podnítil v tvoření. V pořádku, s tím problém nemám, ale název si mohl ukradnout i jinde, neboť ústřední příběh je spíše sudbou ženy a nikoliv muže. Nejsem šílený gender aktivista, ale pouze konstatuji zjevný rozpor v názvu a obsahu knihy. Konec konců, Ohnivý muž v knize skutečně  vystupuje, jenže hraje až druhé housle.

Joe Hill líčí anabázi naivní dívky, která kdysi a v jiné existenci hltala pohádkovou Marry Poppins. Vykresluje její proměnu a přerod v sebevědomou ženu, jež nemůže dělat kompromisy, pokud chce přežít. Také další postavy a charaktery, které autor vybral pro svůj román, jsou pestré a jdou do hloubky člověčí mysli. Domnívám se, že chování lidí věrně simuluje reakce, jež odpovídají drsné situaci po odhození společenských dogmat a  sociálních svěracích kazajek.

Občas jsem měl problém s dialogy, které se mění v rozsáhlé monology a nakonec v plnohodnotné vyprávění. Patrné je to například u klišovitých zpovědí padouchů, ale i jinde. Neseděla mi některá přirovnání, což se mohlo ztratit v překladu. Tyto zlořády by si měl Joe pohlídat a neměl se jich v budoucnu dopouštět, vždyť má přece toho nejlepšího učitele na světě. Mimochodem, jejich vzájemné špičkování otec – syn, lze nalézt i tentokráte. Naopak se mi v textu moc líbily rozhovory mezi hluchoněmým chlapcem Nickem a Harper, kde je zjevná její neúplná znalost znakové řeči. Podobné drobnosti dávají příběhu punc věrohodnosti. Dynamické vyprávění, zasazené do realistických kulis americké společnosti má rychlý spád, dobře se čte i díky minispoilerům a netrpí na hluchá místa. Inu, jablko nepadlo daleko od stromu.

Strhující postapokalyptický příběh Ohnivý muž popisuje kruté události, které nevratně přeměňují a přepisují tvář planety. Stejně tak se mění její přeživší obyvatelé, jestliže mají zdravě vyvinutý pud sebezáchovy. Katastrofa globálních rozměrů a mezní situace probouzí v lidech mnohdy ty nejhorší zvířecí instinkty, ale i to nejlepší v nás, a čas se najde i pro lásku. Po překročení imaginárního bodu nula, již patrně nebude nikdo stejným člověkem. Vlastně, po přečtení knihy, už nechcete být týmž čtenářem, jako předtím, neboť je inspirující a je předně o životě a nikoliv o smrti. Myslím si, že by bylo osudovou chybou minout manuál přežití Joe Hilla.

Jednou se to stane, Soudný den se blíží.

Knihu Ohnivý muž vydalo nakladatelství Pavel Dobrovský – BETA s.r.o. v roce 2016. Překlad obstarala Adéla Bartlová.

(Visited 3 063 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Redaktor. Knihomol a komiksový nadšenec. Svého času i aktivní kreslíř, dnes na autorské dovolené. Fascinuje ho vesmír, astronomie a starobylé civilizace. Při cestách za megalitickou minulostí naplno propadá potápění a z toho plyne záliba v podvodní fotografii. Má názory, které se často rozchází s hlavním proudem, rád přemýšlí o podstatě a jde k jádru věci.


KOMENTÁŘE