logo

Doki Doki Literature Club

Dvaadvacátého září minulého roku se na Steamu objevil tento na první pohled jednoznačně vypadající produkt. Vizuální novela ve stylu mangy/anime, ve které jsou hlavními protagonistkami čtyři roztomilé animované slečny. Když jsem dostal první doporučení a mrknul jsem na stránku hry, považoval jsem to za špatný vtip. Když jsem dostal doporučení podruhé, začalo mi to vrtat hlavou a podíval jsem se znovu, pořádně a vzbudilo to můj zájem. Kromě klasických tagů vizuální novela a anime jsou zde přítomné dva další: psychologický horor/horor. Ve třetí větě popisu také najdete upozornění, že „Hra není vhodná pro děti a osoby, které se nechají snadno rozrušit.“ Stejná zpráva na vás vyskočí, když si pustíte trailer a taky při prvním spuštění hry. Přestože se ne vždy shodnu s uživatelským hodnocením, Doki Doki mělo velmi vysoké procento pozitivních recenzí. A k tomu všemu je hra zdarma. Rozhodl jsem se tedy ji vyzkoušet a musím říct, že jsem nebyl zklamán.

Jelikož se jedná o čistou vizuální novelu, je ve hře minimální množství jiných interakcí než „otáčení stránek“ a občasného rozhodnutí, které mění směr děje. Můžete si to představit v podstatě jako novodobý gamebook, kdy svým rozhodnutím přejdete na jinou stránku a pokračujete ve trochu jiném příběhu. Jiné herní mechaniky se zde již nenachází. Grafickou stránku si můžete prohlédnout ještě před instalací a v podobném duchu pokračuje celá hra. Nečekejte tedy žádné zázraky a berte ji jako komiks. Stejně tak i hudební doprovod je pouze podkreslující a i zvukové efekty podporují atmosférickou část. Vzhledem k času strávenému u hry se nakonec hudební motivy nevyhnutelně opakují. Já jsem si prošel všemi fázemi od začátku, kdy mi hudební motiv nevadil, přes prostředek, kdy jsem ho nemohl vystát až po konec, kdy mi perfektně pásnul ke hře a občas si ho i zapískám. Tím hlavním je ovšem příběh a v tomto případě opravdu stojí za to. Začátek hry se tváří jako středoškolský dating simulátor, ve kterém si vybíráte z romance mezi několika slečnami. Postupně však ve hře začnou přibývat jisté náznaky a od určité chvíle příběh velmi rychle eskaluje. Nebudu vám spoilovat jak a kam, ale garantuji, že na tlačítko „New game“ budete chtít kliknout znovu, abyste se dozvěděli více informací. Jeden playthrough totiž nestačí k tomu, abyste odhalili vše, co tato hra skrývá.

Pokud je vám žánr blízký, nebo není vyloženě nepříjemný, Doki Doki Literature Club je podle mne jasná volba. Hra je zajímavá, překvapivá a navíc je zdarma. Rozhodně jeden z nejlepších projektů, co jsem měl v roce 2017 možnost hrát. Pokud se vám hrou nechce proklikávat, ale zajímá vás, v čem je zajímavá, připojím dva linky, ve kterých je hra rozpitvána do největších detailů. A pokud jste hru dohráli / myslíte, že jste ji dohráli / chcete se dozvědět více o jejím pozadí, podívejte se na videa také.

POZOR! Videa opravdu odhalují celou hru. Podívejte se opravdu pouze pokud nemáte v plánu hru hrát, nebo ji již máte za sebou!

(Visited 2 865 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Autor. Celoživotní hráč sběratelských karetních her, kterému se nedostává peněz na to, aby měl dost kartiček. Zapálený hráč her na hrdiny s akutním nedostatkem času na jejich hraní. Nadšený čtenář, kterému v knihovně neustále dochází místo. Potkáte mě všude tam, kde se něco hraje, vyvíjí a testuje. Pokud si u toho můžu dát dobré pivo, tím lépe.


KOMENTÁŘE