logo

VETŘELČÍ PEKLO

Třetí kniha série, úzce provázané s filmovou ságou, je tady. Kniha Vetřelec s českým podtitulem „Peklo“ přistála na pulty pár měsíců po díle druhém. Jak již bylo řečeno v předchozích recenzích, je tato série zvláštní v tom, že o každý díl se postaral jiný autor. Po geniálním a hororovou atmosférou nasáklém Lebbonovi a lehce předvídatelném, ale stále zábavném Moorovi, se ve třetím případě dočkáváme Vetřelce v podání neméně slavného Christophera Goldena. Dokázal Golden navázat na atmosféru předchozích knih a podaří se mu vystavět zajímavý příběh na slibech, kterými se můžeme nasytit už v anotaci?

Ano. Anotace vypadá lákavě, protože nám slibuje zase příběh v prostředí, které známe. Minulý díl byl přecejen v daleké budoucnosti a nějak mu chyběla ta přímá provázanost. Zde se vracíme do období mezi prvním a druhým dílem filmového universa a měli bychom se dozvědět pozadí toho, co se sakra vlastně stalo na planetě LV426, která již několikrát potrápila lidské pokolení. Kdo film viděl ví, že lidstvu se nevědomky podařilo vybudovat na ní základnu. Teraformační základnu plnou rodin, vědců a samozřejmě slintajících monster. A kdo druhého filmového vetřelce neviděl, tak má smůlu, protože právě tento literární prequel by měl doplnit veškeré otázky okolo dalšího průseru společnosti Weyland-Yunani, známého právě z filmových Vetřelců.

Kniha začíná pozvolna, rekonstrukcí scény na lodi Nostromo z původního Vetřelce, kdy se stará známá Ripleyová střetává s androidem Ashem na ošetřovně. Objevuje se zde také scéna, kdy Ripleyovou a kocoura Jonese osvobozuje záchranný tým a celkově se zde dá najít podobných rekonstrukcí víc, zejména z druhého filmového dílu. Nicméně po známých pasážích se první kapitoly zabývají samotnou kolonií na planetě LV-426 a to v době jejího rozpuku, kdy se budují výrobníky atmosféry a probíhají události vedoucí ke spuštění fungující kolonie. Autor se tak snaží nastínit atmosféru funkční civilizace okupující cizí planetu. A když už jsme u toho, LV-426 vlastně není planeta, nýbrž planetoid, který se ustálil na oběžné dráze okolo slunce a je podstatně menší než planeta, ale zase větší než aby se dal považovat za asteroid či kometu. No, nicméně tyto pasáže v knize o tom, jak funguje jedna kolonie byly docela nuda, ale budiž. Slibovalo se pěkné nastavení a protože všichni víme, jak to dopadne, čekal jsem krapet větší drámo. A ono nic moc. Občas se sice podivíte, když se z příšerného šera vyjeví zajímavá pasáž – např. zemětřesení, které schramstne jeden z výrobníků nebo narození Rebeccy Jordanové, jakožto prvního dítě narozeného v této kolonii. Prostě docela klasické nastavení atmosféry, které spíše musíte vytrpět, než abyste z toho bůhvíjak skákali.

Celá kniha se točí okolo rodinky Jordanových, kterou jste mohli spatřit v extended verzi filmových Vetřelců. A tak Anna, Russ, Tim a Rebecca, kterou již známe jako filmovou Newt, budou stránky zatěžovat nejvíce. A to bohužel doslova. Autor zapracoval na hloubce a každý z charakterů je jednoznačně rozpoznatelný, nicméně rozhodně nejvíce vyniká právě Newt, jakožto mladičká a oblíbená, chytrá a od hlavy až k patě dobrý člověk. Právě s nimi prožijeme událost, která vedla k druhým filmovým Vetřelcům. Možná i proto, že jsem knihu louskal trošku povrchně, tak ve mně charaktery nezanechaly nijaké stopy. Pokud jde o ostatní, tak rozhodně do příběhu zasáhne posádka mariňáků, sídlící na základně jakožto místní domobrana. Postavy, známé z filmu, mají v knize minoritní podíl, ale i tak se můžete těšit na Ripleyovou, Burkeho, či některé z party drsných mariňáků, kteří po incidentu plného oblíbených lezoucích potvor, přijedou na kolonii jakožto spása. Jak to ve finále skončí, všichni víme a to je asi ten důvod, proč jsem knihu nedokázal brát nijak vážně. Škoda.

České vydání kopíruje předchozí, takže na obálce se můžete těšit na další překrásnou vetřelčí potvoru. Překlad se zdá ucházející a nemám vůči němu žádné výtky. Pokud to mám nějak shrnout, Vetřelec Peklo je pro všechny, kdo milují Vetřelce a chtějí si doplnit pár drobností na pozadí mezi prvním a druhým dílem. Když jsem si minule postěžoval, že Odplata byla moc daleko, mimo známé dění, tady autor bohužel použil moc známá prostředí a příběh kolonie LV-426 nijak nevyčnívá. Spíš jen přidává kousky do skládačky. Ponurá atmosféra sice funguje, ale jen do té míry, jak jí to dovolíte. A pokud neznáte první dva filmy, do knihy se raději vůbec nepouštějte. Po třech knížkách musím bohužel konstatovat, že mají sestupnou tendenci. Tak jako byl Lebbon boží a dokonalý, přestože si vybral nejméně uvěřitelný příběh, měl skvělý smysl pro atmosféru a strach, který vás nutil fandit všem, kdo v knize vystupovali, tak Moore byl sic předvídatelný, ale držel si skvělý standard, tak bohužel Golden jen rozplácal již známé kulisy a jen doplnil příběh o pár zajímavých zážitků, jakoby násada na to co již funguje (připomíná mi to Fear of Walking Dead, které vytvořili na nastaveném prostředí klasických Walking Dead a je to bohužel težký podprůměr). Nevadí, i tak je to čtení, které neurazí a i když je to někde přesně v půlce, po hodnocení druhého dílu musím tlapky tentokrát dát jen dvě (a kousek).

Za poskytnutí recenzní kopie knihy děkujeme knihkupectví Dobrovský.

(Visited 207 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Admin a zástupce. Administrátor, redaktor, občasný pisálek povídek, osina v zadku všech idiotů, ale jinak kamarád všech, s kterými si má co říct. Filmový nadšenec, hráč her všeho druhu, čtenář knih s fantazií a poslední dobou komiksový dobyvatel.V současné době píše svůj první román.


KOMENTÁŘE