logo

Fatale: Anděl s ďáblem v těle

Někdy si na tu pravou ženskou musíte počkat. A pokud je to opravdová femme fatale, tak klidně i celý život. V případě ženské, co si říká Jo, to naštěstí bylo jen skoro rok. Ano, tak dlouho trvalo, než nakladatelství BB/art vydalo druhou knihu série Eda Brubakera a Seana Phillipse Fatale. Je pravda, že někdy čas letí jako vítr, ale v tomto případě všem, kteří podlehli osobitému tvůrčímu kouzlu téhle autorské dvojice, se fakt dost vlekl. Pravda, nemám nejmenší tušení jak je to s prodejností prvního alba, a vlastně můžu být ve finále rád, že to nedopadlo třeba jako s Planetary. Ale dost výlevů, stejně s tím nic nenadělám, a raději se vrhněme na obsah druhé knihy, jenž je vpravdě Ďábelská záležitost.

V úvodní knize Smrt je mi v patách, zahrnující prvních pět originálních sešitových komiksů, jsme se seznámili s hlavními hrdiny série. Nicolasem Lashem, hlavním vypravěčem příběhu, který na pohřbu Dominica Rainese – jediného skutečného přítele svého otce – potká záhadou, půvabnou a pro mnohé osudovou ženu, Josephine. Nicolas po Rainesovi, bývalém reportérovi a posléze uznávaném spisovateli, zdědí pozůstalost. Objeví také jeho první, nikdy nepublikovaný román, který napsal dávno předtím, než se stal slavným. Velmi záhy přijde na to, že v dědictví je i něco, po čem prahnou tajemní muži z neznámé sekty a ti jsou pro získání ochotni udělat cokoli. Z velmi prekérní situace, kdy jde Nicolasovi o život, ho za minutu dvanáct zachrání právě Josephine, též známá pouze jako Jo. V následné přestřelce a automobilové honičce dojde k nehodě, po níž Nicolas skončí značně pochroumaný v nemocnici a s amputovanou nohou. Jo je kdoví kde a jediné, co mu po šílené noci zbylo, je Rainesův rukopis. Začte se do něj a s úděsem zjistí, že se jedná o děsivý popis skutečného případu z doby, kdy byli jeho otec a novinářský přítel ještě mladými muži. Dech mu vyrazí skutečnost, že velkou roli zde hraje právě Jo, která jak se zdá vůbec nestárne. Minulost se prolíná se skutečností a Nicolas vyděšeně nahlíží do událostí plných bezbřehé zaslepenosti k osudové ženě, korupce v řadách detektivního sboru i démonického muže – netvora, který je hlavou fanatické sekty.

Ryzí šílenství a okultismus začínají ovládat děj. Ve druhém pokračování Ďábelská záležitost pak vše dostává mnohem monumentálnější rozměr. Nicolas horečnatě pátrá po událostech, které ovládly osud Dominica Rainese i ženy, jenž jej zavedla na okraj propasti. Nevyhnutelně zjistí, že Jo prchá před svým neštěstím již drahně let a na své pouti potkává muže, ze kterých se následně stávají lidské trosky. V tom lepším případě. Čím více z minulosti objeví, tím víc ho děsí přítomnost. Ale sledování mýtického příběhu na něj působí jako droga, jíž se nejde zříct. Jo čtenáře tentokráte zavede do slovutného Hollywoodu, kdy se místní smetánka z filmové branže oddává nespoutaným radovánkám překračujícím hranice perverzity. Posedlost něčím je nejčastější jev příběhu, jen touhy jednotlivců jsou poněkud rozdílné. To však nebrání tomu, aby se křížily během dějových zvratů. Kde nejčastěji dochází ke smrti v moři krve. Ďábel našeptává všem zúčastněným a pod nohy jim nehází klacky, ale rovnou staví hráze zkázy. Muž – netvor se vzpamatoval z dílčí prohry z předchozího dílu a svou démonickou sílu opět investuje do hledání ztraceného „drahokamu“. A vše se samozřejmě točí kolem Jo. Čím víc odhalujeme střípky jejího života, tím větší záhadou se pro nás stává. Pohledná žena, která dokáže manipulovat s muži tak, že bezmyšlenkovitě propadnou „jejímu kultu“ je jedna věc, její nestárnoucí rysy druhá, ale démoničnost, která se v ní tu a tam rozžehne je něčím, čemu zatím nemůžeme přijít na kloub. Podobně jako tomu, kdo opravdu je, o co jí v konečném důsledku jde, kde se vůbec vzala, co skutečně dokáže..? A to je jen nástřel těch nejzásadnějších otázek, které celý příběh obklopují. Ve druhém pokračování Fatale nedostaneme jen množství otázek, ale také strhující děj v moderním hávu staré školy.

Pokud máte v příbězích slabost pro slova jako kult, rituály, noir, detektivka, mysticizmus, horor, krev, nevysvětlitelné záhady, sekta, střelba, pulp, stará škola apod. neměli byste rozhodně tuto precizně zpracovanou a promyšlenou komiksovou sérii minout. Stejně jako pokud vám uhranul předchozí opus sehraného tandemu milovníků staré školy Eda Brubakera a Seana Phillipse Criminal. Tahle série je jí totiž v mnohém podobná, jen si přidejte hororový nádech okultních věd. Pokud máte rádi staré hororové příběhy a staré detektivky, tak tohle je přesně ono! Bible pulpu v moderním střihu a inovovaných vypravěčských postupech, před kterou nezbývá než se poklonit.

A zase čekat…

(Visited 249 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Autor. Komiksový scénárista a publicista, spoluvydavatel komiksového fanzinu BubbleGun, recenzent komiksů, občasný pisatel povídek a hudební kritik. Velký boudí otec zakladatel a spoluautor série Sněhulení.


KOMENTÁŘE