logo

POLDA A OLDA NESTÁRNOU

Polda a Olda jsou zvláštní kamarádi. Olda – Oldřich je rozumný kluk ze spořádané rodiny a Leopold – Polda je záhadný kouzelný skřítek. Jednoho dne, poté co se šotek po devětapadesátiletém spánku probudí, přichází tento záhy o bydlení a je na úprku před lžící bouracího stroje. Epochy se zkrátka a dobře mění a nadpřirozené bytosti mají utrum. Šmytec, teď se buduje a staví pro lidi. Shodou okolností při svém útěku naskočí Polda do stěhovacího vozu, který přepravuje majetek Oldových rodičů do nového bydliště. Pak už stačí pouze malá rozmíška v chlapcově pokoji a stávají se z nich nerozluční přátelé. Olda za trpaslíka a trpaslík za Oldu!

Netradiční dvojka zažije fůru rozličných příhod a neuvěřitelných dobrodružství. Polda a Olda půjdou do školy, pojedou na výlet, na dovolenou a k babičce. Budou sami doma, zahrají si divadlo, zasportují si, nebo budou každý sám. Všude je chleba o dvou kůrkách a tak musí kromě zábavy také pracovat na zahrádce, jet na brigádu a pomáhat rodičům v domácnosti, či vymalovat byt. Jako správní hoši dopadnou i zloděje a za odměnu budou nocovat na hradě. Olda se přihlásí dále do soutěže o Krále kouzelníků, přičemž je v dvojici jen Polda čarodějem. Polda je skutečný mág a stačí mu vyslovit zaklínací formuli Ksaverof Quak Quik, nebo obdobnou a dějí se báječné věci! Polda se proměňuje, přeměňuje a transformuje, z čehož kouká pořádná dávka legrace…

Polda a Olda je původní tuzemský komiks, který vycházel v Knihovničce Čtyřlístku. Obrázkový seriál byl publikován v premiéře v rozmezí let 1974 – 1994 a se svými 81 příběhy, což čítá úctyhodných 504 stran, se zařadil do pětice nejrozsáhlejších seriálů časopisu. Vzhledem k ohromnému počtu listů a dvaceti rokům, kdy dělal radost malým čtenářům ho lze považovat za veleúspěšný.

Dnes již klasický kreslený seriál Polda a Olda vychází poprvé v souborném vydání a je rozdělen do plánovaných třech dílů. První svazek zahrnuje 27 příběhů z let 1974 – 1981 v chronologickém pořadí, tak jak vycházely v legendární Knihovničce Čtyřlístku. U každého úvodního listu epizody je drobným textem uvedena informace o názvu sešitu kde komiks poprvé vyšel, číslo Čtyřlístku, rok a číslování autentických stránek. Kniha je doplněna erudovaným doslovem Pavla Kořínka, odkud jsem čerpal encyklopedické údaje. Komiks má pevnou vazbu a je vytištěn na kvalitním papíře. Paráda.

Od časů, kdy komiks vycházel se svět pohnul, jak morálně, tak technologicky. Nepřeháním, vše se odehrálo v jiném tisíciletí. Automobilka  Škoda  změnila majitele a její Octavia design. Velice  oblíbená československá Kofola upadla na kolena a krvácela. Limonáda se opět zvedla z popela, jako bájný pták Fénix a úspěšně konkuruje zaoceánským značkám. Kčs se smrskla v Kč a devalvovala. JZD zmizela v propadlišti dějin, bohužel. Proměnu věků si pravděpodobně uvědomí pouze pamětník, což je i můj případ,  který obrázkový seriál hltal jako děcko a nostalgicky, zasněně, může hloubat nad neúprosným kolovratem času. Výše uvedené příklady jsou vybrány přímo z komiksu a je jich tam k nalezení  mnohem více. Co ovšem nezestárlo, a to je podstatné, je nadčasové pojetí komiksu. Tudíž má kniha co nabídnout dětem i v dnešní hektické době.

Petr Chvojka (*1937) napsal celou řadu neotřelých scénářů, jež mají nápad, inteligentní děj s prvky humoru a to vše zakončuje originální pointa. To, že se nejedná o nic snadného, potvrdí každý autor, jež píše prozaická dílka kratšího rozsahu (povídky). Na první pohled to vypadá jako snadná záležitost, ale je to naopak. Stát se vypravěčem minimalizace a zkratky vyžaduje génia. Obrazně smekám klobouk, jež nemám.

Chvojkovu předlohu převedl do komiksové podoby Jaroslav Malák (1928-2012) a mohl bych vlastně napsat totéž, co o scénáristovi. Malákova jednoduchá linka je jednoduchou pouze při letmém povrchním pohledu. Černá kontura se vlní a stáčí s ladnou lehkostí zhypnotizované kobry. Konečné vyznění je natolik přesné, že i po uplynulých letech jsem poznával konkrétní věci poplatné své době. Letité obrázky mají šmrnc, elán a překypují radostným životem. Slovo úžasné není dosti skvostné pro popis a postihnutí ilustrace Jaroslava Maláka.

Kreslíř Jaroslav Malák si překvapivě liboval v nepravé postupnosti dvou po sobě jdoucích panelů, které tvoří vlastně jeden obrázek. Podobné falešné sekvence používal například velice často mistr Kája Saudek. V komiksu lze nalézt drobné chyby, které jsou úsměvné. Oldův tatínek má v prvním příběhu černé vlasy a o pár let později hnědé. Na stranách 130 – 131, kde se hraje o drahocenné minuty, ukazuje budík a nádražní hodiny rozdíl tří hodin a podobně. O rozvodu a relativitě času při tom nepadla nikde řeč 🙂 Stane se.

Závěrem jenom stručně. Poděkuji nakladatelství Albatros za to, že dlouhodobě a neochvějně přináší na pulty knihkupectví původní české kreslené seriály, jež jsou pro našince téměř nedostupné a možná i neznámé. Velice děkuji za kvalitní a společensky přínosnou práci. Moc se těším na další pokračování sympatického hocha Oldy a jeho kamaráda, skřítka Poldy. Quik Quak Komiks! 

Komiks Polda a Olda – Kniha 1 vyšel v nakladatelství Albatros v roce 2016. Určeno pro čtenáře od 6 let.

(Visited 381 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Redaktor. Knihomol a komiksový nadšenec. Svého času i aktivní kreslíř, dnes na autorské dovolené. Fascinuje ho vesmír, astronomie a starobylé civilizace. Při cestách za megalitickou minulostí naplno propadá potápění a z toho plyne záliba v podvodní fotografii. Má názory, které se často rozchází s hlavním proudem, rád přemýšlí o podstatě a jde k jádru věci.


KOMENTÁŘE