logo

Polda a Olda nestárnou 3

Potřetí a naposledy se v souborném vydání komiksů Polda a Olda potkáme s kamarády, kteří zjevně nestárnou. Opět budeme svědky rozmanitých příhod a neuvěřitelných dobrodružství, jež netradiční dvojka zažívá. Asi by už nikoho neměla překvapit jejich blízká setkání třetího druhu.  Například shledání se s uprchlým bengálským tygrem, lochneskou příšerou v montérkách, nebo střet s tříhlavým dinosaurem, který rád mlsá játra, nadívaný bůček a hlavně, nedostatkové panenské princezny. Zejména ty podpultové panenské princezny!

Všechny ty vtipné epizody svorně staví na magických schopnostech skřítka Leopolda a následků z nich plynoucích, jak si žádá neúprosná dáma kauzalita. Mohlo by se tudíž zdát, že se původní tuzemský komiks Polda a Olda, který vycházel v Knihovničce Čtyřlístku v letech 1974 – 1994 vyčerpal, a nemá čtenáři již co nabídnout. Omyl! Velký omyl! Nic by nebylo více pomýlené a tak daleko od skutečnosti. Vlastně je až skoro k nevíře, že se kreslený seriál, jež vycházel po dlouhých dvacet let, dokázal ubránit suchopárnosti, opakování se a vykrádání sebe sama. Pokud tedy nepočítáme Poldovo kouzelnické nadání a jeho zaklínadlo – Quik Quak, které sestupuje do stránek komiksu, jako deus ex machina.

Nerozluční kamarádi Polda a Olda se vracejí v závěrečném pokračování reprezentativního  souhrnného vydání, jež je rozděleno do tří dílů. První svazek zahrnul 27 příběhů z let 1974-1981.  Druhá kniha přinesla taktéž 27 epizod z následujících roků 1981-1987 a v chronologickém pořadí tudíž následuje 27 kreslených příběhů z let 1987-1994. Jestliže vezmu v potaz celkem 81 příběhů, které čítají úctyhodných 504 stran, tak můžu směle prohlásit, že se jedná o komiksové opus magnum osvíceného malíře Jaroslava Maláka (1928-2012)…

Malákova prostě vypadající linka je všední pouze na první letmý a povrchní pohled. Jeho kresby působí vždy tak nějak nenuceně a samozřejmě. Nicméně, po bližším a důkladnějším prozkoumání předstírané a jednoduše vypadající ilustrace, lze vypozorovat záblesky těžko potlačované geniality. Opravdu, nic není, jak se zdá, a Malák to dá. Dal.

Zásadní procento na úspěchu a neutuchající popularitě komiksu mají také scénáristé – vypravěči Petr Chvojka a Stanislav Havelka. Osobně se domnívám, že lví podíl na čtivosti letitých historek má jejich přímo dětská hravost s dějem, jež proměňuje banální všední den v ohňostroj nakažlivé radosti.

Dětská hra a hraní si nemá žádné jasně dané mantinely a je stejně bezbřehé, jako dětská fantazie. Ve skutečnosti hra a obrazotvornost jedno jsou. Jestliže si toto naplno uvědomíme, tak se dá jasněji pochopit úspěch komiksu, který stále oslovuje nové a nové generace dětského publika.

Bohužel, po vlastních čtenářských zkušenostech, musím neradostně konstatovat, že tato vlastnost hravosti není úplně samozřejmou a přirozenou. Majorita dospělých jedinců zapomíná, jaké to je hrát si. Prostě to už neumí, nedokáží a ani nechtějí. Zapomněli. Zapomněli na lepší část vlastního života.

Zapomněli být dětmi a nechali se spoutat řetězy nemocné uspěchané civilizace, jež se neustále žene za pochybnými hodnotami, jako jsou sobecký osobní úspěch, kariéra a peníze. Drtivá většina soudobých autorů píšící pro děti dávno zapomněla, jaké to je být prckem, a přesto zatvrzele tvoří a škodí jim. Bacha na ně, jsou ve výsledku stejně zhoubní jako agresivní rakovina. Horší.

Dalším nesporným plusem komiksu Polda a Olda je, že si nenese byť jen stopu tendenční manipulace, politické ideologie, či podprahové indoktrinace. Samozřejmě, reálie a kulisy jsou poplatné své době a času vzniku. Nejlépe je možno ověřit si, to co tvrdím u této třetí knihy, kdy komiks překročil pro někoho pomyslný Rubikon, rok 1989. V obsahu nenastává žádné zbrklé převlékání kabátů, ani lavírování, či otáčení kormidla o 180° a to z jednoho prostého důvodu. Tvůrci komiksu se NIKDY nepropůjčili žádnému systému, předlistopadovému ani polistopadovému, což dělá z jejich hrdinů skutečné nestárnoucí a nadčasové postavičky.

Quik Quak Vlčí Bouda!

Komiks Polda a Olda – Kniha 3 s podtitulem Do třetice vyšel v nakladatelství Albatros v roce 2017. Určeno pro čtenáře od 6 let.

(Visited 607 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Redaktor. Knihomol a komiksový nadšenec. Svého času i aktivní kreslíř, dnes na autorské dovolené. Fascinuje ho vesmír, astronomie a starobylé civilizace. Při cestách za megalitickou minulostí naplno propadá potápění a z toho plyne záliba v podvodní fotografii. Má názory, které se často rozchází s hlavním proudem, rád přemýšlí o podstatě a jde k jádru věci.


KOMENTÁŘE