logo

EINSTEIN POTVRZUJE RELATIVITU KOMIKSU

Charismatická tvář pozdního věku, na níž pod vrásčitým čelem hledí laskavé oči se zábleskem čehosi šibalsky nadpozemského, byla již tolikrát popsána, že můj pokus o zachycení vzezření bude znít jako klišé. Pokud dodám, že obličej rámuje hříva rozcuchaných bílých vlasů evokující svatozář a připomenu nezbytný knírek pod nosem, jistě už budou mnozí doma. Tomu, kdo ještě tápe, hodím pomocné laso v podobě rovnice E = mc². Jistě, jedná se o teoretického fyzika, který se stal synonymem geniality Alberta Einsteina (1879 – 1955).

O životě Alberta Einsteina bylo popsáno mnoho listů a vytištěny stovky, baže tisíce knih. Stejně tak byl vydán bezpočet publikací popularizující teorii relativity, deníků s milostnou korespondencí velikána a literární pozůstalostí. Jeho tvář pronikla na filmové plátno, do videoher, sci-fi literatury a není nic mimořádného na tom, když potkáte člověka s tričkem či kšiltovkou, kde na vás nezbedný Albert vyplazuje jazyk. Prostě a zkrátka – Einstein se stal již za svého života celebritou první velikosti na poli obeznamování veřejnosti s vědou a po jeho smrti vznikl nehynoucí kult osobnosti. Vědec dokázal světu, že učenci jsou také lidé a bylo to právě Albertovo nezaměnitelné osobní kouzlo, jemuž propadly široké masy.

Zlé jazyky tvrdí, že k vzestupu jeho hvězdy napomohlo mocné židovské lobby, nebo to, že stavěl na práci předchůdců a pouze uzavřel nevyhnutelné. Někdo bude prohlašovat, že lví podíl na teorii relativity nese jeho první manželka Mileva Maričová s talentem pro matematiku a fyziku, narozená v Srbsku. Mimochodem, když vzpomenu zneuznaného srbského génia Nikola Teslu, tak si říkám – na každém šprochu pravdy trochu. Buď jak buď, Albert se zapsal do paměti lidstva především svou nesmírnou inteligencí, záhadnou povahou, jež nesklouzla k elitářství a obdivuhodným pacifismem. Rozhodně si zaslouží náš respekt.

Nakladatelství Portál přineslo v řadě Seznamte se…  titul s názvem Einstein a přispělo tak k záplavě svazků o muži obdařeném mimořádným mozkem. Kniha s prvky komiksu uvádí čtenáře do myšlenkového světa Alberta Einsteina a jeho teorií. Albert skutečně stavěl na poznání svých předchůdců a tak je obsah publikace pojat celkem zeširoka. Jeho odhalení teorie relativity předcházely objevy osobností, jako byl například Galileo, Newton či Faraday a tak se i těmto jedincům dostane zaslouženého prostoru. Podíváme se do starověku a zjistíme, kdo položil základy počítání, písma, geometrie a algebry. Kniha dále popisuje dobové kontexty, světovou geopolitickou scénu a stručný životopis génia. Ve výkladu nemohou pochopitelně chybět Albertovy proslulé myšlenkové experimenty s jedoucím vlakem, paprskem světla a pohybující se hodiny. Obrázkové vyprávění nabídne čtenáři i několik stran pravidel, pouček a napohled těžkých rovnic, což se přiznám, není můj šálek komiksu. Brrr, ještě teď mám kopřivku. Člověk, který udrží pozornost až do konce knihy, bude po mentální anabázi odměněn kompletním postupem k nejznámější rovnicí 20. století: E = mc².

Autorem knihy Einstein je Joseph Schwartz, jenž přednášel fyziku na City University of New York a věnuje se popularizaci vědy. Vizuální podobu dal nelehkému výkladu Albertových myšlenek malíř Michael McGuinness. Komiks je vyveden černobíle a vykazuje rozpolcené, nevyrovnané, místy až expresionistické zpracování. Ilustrátor používá karikující prvky, dobové ilustrace a fotografie, což působí poměrně výstředně, možná i vyšinutě, a pravděpodobně to má evokovat podivínské duševní pochody génia. Oba zmiňovaní autoři tak pouze potvrzují nakolik relativním médiem je komiks, kolik může mít podob, forem a tváří. Obrázkové vyprávění je čtenáři podáno srozumitelně s humorným nadhledem a mělo by pomoci k lepšímu pochopení abstraktního světa teorie relativity a názorů teoretických fyziků na ni. Konec konců, třeba to bude právě tato kniha, jež otevře novým talentům brány do nekonečného vesmíru fyziky. Elektřina a gravitace stále čekají na sjednocující teorii. Ještě se to může podařit! Nu, a jestliže byste některé věci nevstřebali, věřte, že mezi fyziky koluje rčení: „Novou teorii nikdy úplně nepochopíte. Prostě si na ni zvyknete.“

Komiksová kniha Einstein vyšla v nakladatelství Portál v roce 2005. Překlad provedl Ivo Müller.

(Visited 304 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Redaktor. Knihomol a komiksový nadšenec. Svého času i aktivní kreslíř, dnes na autorské dovolené. Fascinuje ho vesmír, astronomie a starobylé civilizace. Při cestách za megalitickou minulostí naplno propadá potápění a z toho plyne záliba v podvodní fotografii. Má názory, které se často rozchází s hlavním proudem, rád přemýšlí o podstatě a jde k jádru věci.


KOMENTÁŘE