logo

ŘEMESLA ANEB BEZ PRÁCE NEJSOU KOLÁČE

Publikace Řemesla vznikla v návaznosti na expozici „Cesty časem – procházky třebíčskou historií“ na zámku v Třebíči. Jedná se o další autorský počin Kláry Smolíkové bohatě ilustrovaný Honzou Smolíkem. Kniha vyšla v nakladatelství Albatros v roce 2013. Práci Kláry Smolíkové jsem již na Vlčí boudě několikrát představil a pouze pro ujasnění, šlo o knihy věnované především dětem (Na hradě Bradě, Husité, Jak se staví město). Tentokrát se spisovatelka zaměřila na řemesla starodávná, ale dodnes provozovaná – řezník, pekař, sládek, kovář. Bohužel, jsou povolání, jež v průběhu let zanikla nebo jsou téměř neznámá – bednář, uhlíř, soukeník, provazník, koželuh a např. švec. V knize je k nalezení celkem šestnáct tradičních řemesel, která jsou na pokraji vymření, či již zmizela v propadlišti dějin.

Poučná kniha je sestavena podle opakující se šablony – název řemesla, znak cechu, text bohatě doprovázený obrázky, názorná schémata, boxíky s encyklopedickým sdělením, komiksové bubliny a závěrečný kvíz + správné odpovědi. To vše by mohlo působit poněkud suchopárně v podání jiného autora. Nicméně Klára na to šla opět od lesa a všechny uvedené prvky provázala pohádkovým vyprávěním…

Lenoch Matěj si sbalí svých pár švestek, vandrovní knížku a vykročí pravou nohou do světa na zkušenou. Na cestu přizve čerta Lukáše a stanou se kamarády. Putují širým krajem a zažívají neobvyklá dobrodružství. U pekaře musí vstávat brzy ráno. Jinde sklízejí chmel, zjistí jak se vaří pivo a stanou se lízníky (ochutnávači) . Dají dokupy rozhádané sousedy, vyléčí truhláře z karbanictví, přemůžou lupiče, potrestají domýšlivou Dorotu a chytnou zloděje. Čert Lukáš párkrát použije kouzla, ale vždy to bude pro dobrou věc. Přihodí se toho mnohem více a při všem tom putování nastoupí do služby k šestnácti mistrům rozličných řemesel.

Kniha Řemesla je encyklopedií polozapomenutých pracovních postupů a zároveň zábavnou četbou nejen pro děti. Pokud jde o mne, tak jsem se dozvěděl informace, které dnešní člověk nemůže znát, neboť se časem vytrácí z obecného povědomí a zanikají. Je to veliká škoda, převeliká. Překvapilo mne, že určité profese, jež jsem ztratil ze svého zorného úhlu jsou již na červené listině ohrožených druhů. Osobně si pamatuji ševce, jenž mi jednoho dne sdělil, že bude končit, neboť již nedokáže konkurovat dovozu z Číny. Je to pochopitelné a zároveň smutné. Co mne trochu šokovalo je strana 16 a pěkně namalovaný proces jak se postupovalo při zabíjačce. Tady jsem si definitivně uvědomil, jak se svět změnil a co bylo pro mou generaci samozřejmostí, budou nadále děti vídat pouze v knihách typu Řemesla.

Pohodlně, bezhlavě nakupujeme v obrovských korporátních obludách. Pořizujeme nekvalitní šmejd  a drobní živnostníci skomírají na periferii nebo odchází do historie. Kniha Řemesla je pro mne i memento. Připomíná mi naši lidskou aroganci a zranitelnost. V ruce neustále třímáme různá digitální zařízení druhu „ajfoun, ufoun, či jiný blboun nejapný“ a máme dojem, že jsme na vrcholu evoluce. Nejsme. Je to velký omyl a nadutost. Jsme totálně nesoběstační a závislí na korporacích.  Ano, nic neumíme vyrobit, neznáme kompletní technologie, nepěstujeme zemědělské plodiny a nemáme žádné potravinové zásoby. To vše se přihodilo během jedné generace. Svět se hnul špatným směrem. Položme si teoretickou otázku. Jak by vypadal náš svět bez elektřiny, jestliže by nastal totální blackout? Optimisticky laděné studie uvádí, že by středověk nastal až po týdnu…

Povšiml jsem si, že pokud píši kratší články, tak jsou recenze vesměs pozitivní. Pokud se můj text natáhne v delší, až bych řekl esej, tak bude konečný výsledek pro autora ožehavý. Tato recenze je velice krátká. Není co vytknout, není co očerňovat, není co hanit. Naopak. Publikace z autorské dílny Kláry Smolíkové a Honzy Smolíka je čtvrtá v řadě, jíž jsem si vzal na paškál. Všechny předchozí knihy jsou výborné, plné vzdělání, poznání a zábavy. Avšak Řemesla jsou pro mě NEJ.

(Visited 1 075 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Redaktor. Knihomol a komiksový nadšenec. Svého času i aktivní kreslíř, dnes na autorské dovolené. Fascinuje ho vesmír, astronomie a starobylé civilizace. Při cestách za megalitickou minulostí naplno propadá potápění a z toho plyne záliba v podvodní fotografii. Má názory, které se často rozchází s hlavním proudem, rád přemýšlí o podstatě a jde k jádru věci.


KOMENTÁŘE