Spolkla mě knihovna
Spolkla mě knihovna je další z rozrůstající se řady publikací Kláry Smolíkové určených dětem. Jak již napovídá název samotný, vydané dílo je obsahově zaměřeno na knihy, všechny náruživé čtenáře i knihomoly a jejich svatyně, knihovny. Osobně je mi toto prostředí velmi blízké a příběh mne snad i díky tomu zaujal ihned z kraje, kde si hlavní hrdina, chtě nechtě, získal mé sympatie.
David a Goliáš
Onou ústřední postavou je chlapec David, který je donucen pod diktátem své maminky přerovnat a uklidit domácí knihovnu, což není tak snadné, jak by se mohlo na první pohled zdát. Troufám si tvrdit, že každý knihožrout moc dobře ví, že se jedná o téměř nemožnou misi a časově velice náročný úkol.
To, že je problém se většinou pozná tak, že vám knižní sloupce přerůstají přes hlavu, myšleno doslova a do písmene, a evokují svým rozsahem sloupovou síň v egyptském Karnaku. Je tudíž nabíledni, že něco, co si žije vertikálně navzdory gravitaci, a má býti uspořádáno horizontálně, naprosto odporuje fyzikálním zákonům. Navíc zde hrozí ještě jedno nebezpečí, a to, že se poklízení zvrhne v řetězec nahodilého, nikdy nekončícího čtení, laskání a očichávání knih. To poslední jsem asi neměl prozrazovat, sakra… Inu, jak říkám, chtít zkrotit knihy je mission: impossible. Ale abych šel k meritu věci. Často prohlašuji, že knihy jsou branou do světa vědění i obrazotvornosti a to se přímo potvrzuje v knize Kláry Smolíkové.
Časotřesení
David při úklidu zápasí s nepoddajnou knihovnou, kleje a pokouší se svazky nacpat do polic násilím. Když to nejde silou, tak si hoch umane, že to půjde ještě větší silou! Ale ouha, knihovna se rozzuří, začne se vzpurně otřásat, dupat a posléze vystřelovat knihy, jako někde na střelnici či jako nějaký probuzený poltergeist… V poslední chvíli zkázy David zachytí dvě cenné sošky před pádem a vtom knihovna nasadí zpětný chod, jak píše Klára, a začne do sebe vše nasávat. Knihy, kocoura Koniáše a nakonec i samotného Davida!
Tak započne Davidovo dobrodružné putování proti toku času, kdy se mu dostane přehršel poznání o dějinách písma, písemnictví, knih i knihovnictví a svatostánků v podobě významných biblioték. Průvodci na jeho cestě mu budou ony dvě zachráněné plastiky, jež se zhmotní do plné podoby egyptského boha moudrosti a ochránce písařů Thovta a čínského strážce knih a knihovníků jménem Wen-čchang Wang. Když už nic jiného, tak je hoch alespoň v dobré společnosti.
Cestovatelka mezi knihovnami
Spisovatelka Klára Smolíková (*1974) již tradičně využívá pro své vyprávění osvědčený prvek cestování v čase, což jí vlastně umožňuje státi se arbitrem časoprostorového kontinua. Klára si tak může dovolit křížem krážem proplouvat napříč věky a jako znalá mentorka ukazovat žáčkům, pohleďte, zde se děje to a tam se právě stalo ono. Podíváme se tak do starého Egypta a ještě staršího Sumeru, do věčného města Říma či do stále tajuplné a západem nepochopené Číny. Všude tam budeme svědky odvěkého lidského úsilí o zachycení prchavé myšlenky do trvale hmotné formy, ať již to bylo tesání do kamene, škrábání na hliněnou tabulku, zápis na papyrus, vynález papíru a konečně revoluční objev knihtisku. Nicméně bylo by chybou představovat si Kláru jako nějakou anglosaskou Gertrudu, jež kolem sebe švihá ukazovátkem, jedovatě štěká a hází křídou po nepozorných dětech. Kdepak vážení, Klára na to jde od lesa. Je prohnaná učitelka.
Komplexní vypravování se nese v radostném nadhledu a nenásilně vzdělávací atmosféře, čemuž vydatně napomáhá svébytné podání. Klářin noblesní text jako obvykle doprovázejí četné obrázky, hojné boxíky s encyklopedickým sdělením, komiksové promluvové bubliny a samostatné komiksové stránky, o které se tentokrát postaral Vojtěch Šeda (*1985). Vojtěch se mi jeví jako všestranně nadaný kreslíř, což je patrné při srovnání jeho práce určené spíše starším (Češi 1989: Jak se stal Havel prezidentem) a aktuální knize s historickou tématikou věnovanou dětem. Odlehčená ilustrace je vždy trefná a věrně vystihuje podstatu literárního sdělení. Pokud jde o můj názor, jsem přesvědčený, že zvolený vizuál potěší nejenom oko malého čtenáře, ale i náročnějšího dospělého člověka.
Publikace Spolkla mě knihovna je pokorným průvodcem světem písmenek, knih a knihoven. Fakticky popisuje fenomén zrození knihy i následný vývoj, až po současnou tištěnou podobu a zdůrazňuje její nenahraditelnou úlohu v naší kultuře. Svazek si rozhodně neklade za cíl konkurovat obsáhlým encyklopediím, ale chce spíše hravým způsobem zaujmout mládež, což je v časech upatlaných tabletů a klesající čtenářské gramotnosti nelehké poslání. V tomto kontextu lze vnímat Kláru Smolíkovou, jako nesmiřitelnou bojovnici za znalost čtení a psaní, jež se vydala na další spanilou jízdu proti tmářství a bující digitální demenci.
Knihu Spolkla mě knihovna vydalo nakladatelství Fragment ve společnosti Albatros Media a.s., v roce 2017. Určeno pro čtenáře od 8 let.
-
Hodnocení Vlčí Boudy