logo

SKÁKALPŘESOHEŇAŽSIPROPÁLILMOKASÍNY SE VRACÍ

Když se před nějakým tím půl rokem v knihovničce objevily první Skalpy, bylo to velké překvapení. Jason Aaron a R. M. Guéra vyrobili komiks, který strhává všechny ty zažité představy o romantice indiánů, indiánských ohňů a indiánských dýmek. Jejich rezervace je temným místem, kde vás čekají v zásadě jen tři věci: tvrdá játra, pohlavní nemoc nebo kulka mezi oči. A často se ty tři věci sejdou tak rychle, že ani nevíte, co vás dostalo. Nene, život v rezervaci je pořádně těžký. Zároveň však realističtější, než cokoliv jiného.

Druhý díl s podtitulem Kasíno v rytmu boogie v tom zdárně pokračuje. Jak jinak. Ale jde na to s trochu jiného úhlu. Tam, kde první kniha nabídla spíš přímočařejší akci, tam druhá zvolňuje, zhluboka se nadechuje a ponořuje do hloubky. Podle všeho to má Aaron moc dobře spočítané. Nejdříve vás naláká na něco barevného, co se akčně třepotá, a pak si vás podusí, vychutná a vy jen udiveně sledujete, jak mu to všechno bobtná pod rukama a košatí.

Mnohými nenáviděné kasíno je otevřeno. Ale co teď? Teď právě začíná ta pravá legrace. Na povrch vyplouvají motivy a důvody. Tu se vracíme do minulosti a hned zase zpět. Chce to trochu pozornosti, aby se v tom jeden neztratil. Ostatně tomu nepomáhá ani tu a tam nepřehledná kresba. Ale výsledkem je překvapivá šíře i hloubka příběhu, kdy musí být každému jasné, že situace není tak rudo-bílá, jak by se na první pohled mohlo zdát. A když se toto u komiksu podaří, je zřejmé, že scénárista nad scénářem opravdu přemýšlel.

Z tohoto úžasně ochuceného guláše pak paradoxně nejdivněji vyčnívá samotná postava hlavního hrdiny Dashe Zlého koně. Jeden by už začal fandit místnímu hlavnímu “záporákovi”, když vidí, že Dashovo jediné řešení na všechno je přijít a něčemu pořádně rozmlátit držku. Nepochybuji však, že i na něj přijde řada a podíváme se mu pořádně do hloubky na zoubek.

Co ještě dodat? Skalpy potvrdily to, že drsný krimi příběh může fungovat v zásadě kdekoliv, je-li napsaný dobře. A to u Skalpů platí. Indiánská rezervace mu navíc dodává jakýsi punc výjimečnosti a svěžesti. I když v tomto případě je to svěžest pořádně zatuchlá, špinavá, zakrvácená a plná lidské i sociální nespravedlnosti. A to musím potvrdit i já, přestože mně nikdy Indiáni zajímaví nepřišli. Skalpy potěší každého milovníka drsných krimi příběhů. Tady berou hrdinové pláštěnky do ruky jen v případě, že si s ní chtějí vytřít zadek.

(Visited 333 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Šéfredaktor. Herní fanda, komiksový milovník, blázen do písmenek, hudební nadšenec, herní maniak nebo samozvaný filmový kritik. Tolik zájmů a tak málo času...


KOMENTÁŘE