logo

KORUNA STÍNŮ PLNÁ KLÍČŮ

Jen díky odhlodlání fanoušku držíme v ruce toužebně očekávaný třetí díl Zámku a klíče. O možná kontroverzím způsobu vydávání komiksů v edici “Na přání” nakladatelství ComicsCentrum se toho stále v zaprděných doupatech tvrdého komiksového jádra šušká dost. Nic to ale nemění na tom, že v ruce můžeme držet tento krásný modro-černý kousek. A to je dobře. Minimálně v tomto případě se nepotvrdily obavy z toho, že se kniha dostane jen k uzavřenému okruhu čtenářů a ostatní budou míst smůlu. Koruna stínu je poměrně snadno dostupná i pro veřejnost, třebaže to někteří prodejci pochopili jako možnost si k ceně přihodit nechutnou přirážku. Ale pravý fanda nakupuje u zdroje (nebo u Walomeho smiley), takže je vše v pořádku.

Tato série by si ani jiný osud nezasloužila. Dobrá, budu to psát už potřetí: komiksů je na našem trhu dost, počty utěšeně rostou, ale Zámek a klíč patří mezi naprosté špičky. Tvůrčímu duu Joe Hill a Gabriel Rodriguez se podařilo vykřesat dílo, ve kterém funguje úplně vše. Napětí, emoce, akce, vztahy, záhady, kresba… Nesmíme zapomenout na to, že tohle vše drží pevně (rukou od barviček) za koule Jay Fotos a třešničky nahoru dodává překladatel Jan Kantůrek. Tomu se říká superkapela.

Ani ve třetím díle se nezdržujeme nějakým pudinkem okolo. Hlavní záporák se nefláká a snaží se využít toho, že ubohá rodina Zámkových stále neví, jakého hada si hřeje na prsou. A přitom už musí bojovat nejen se silami zvenčí, ale rozpadá se zevnitř. Málokdo dokáže fungovat pod takovým tlakem. Zvlášť, když na ně vyskakují novinky doslova z každé další klíčové dírky. Když se proti nim postaví samotné stíny, jde do tuhého. Děsivě tuhého. To, že vám může jít po krku vlastní stín, musí vzbuzovat nepříjemné mrazení v každém, kdo nemá v mozku a jeho centru představivosti zaraženou stovku hřebík.

Kdybych se chtěl v Koruně stínů rýpat opravdu důkladně, musel bych připustit, že lehce zvolnila tempo. Akce není tolik, ale na druhou stranu dostaly větší prostor dialogy a postavy. A proč taky ne. Rodinka Zámkových je bohatá na různorodé jedince a je zábava je jen tak sledovat, když se rozprchnou do světa. Kinsey je rebelka, Tyler se snaží zaplnit tragicky uvolněné místo hlavy rodiny, matka Nina se utápí v jedné lahvi za druhou a malý Bóďa je na nekonečném průzkumu. Nemusíte s jejich rozhodnutími souhlasit pokaždé, nic to ale nemění na faktu, že jim musíte fandit od začátku do konce. A ještě se u toho parádně bavíte a bojíte. Ve třetím díle se neposuneme v ději nějak zásadně daleko, ale očekávání vzrůstá s každým panelem.

Hodnotit třetí díl Zámku a klíče je trošku ošemetné. Pokud vás série chytla od začátku, nemusíte ani vteřinu váhat. V případě, že jste o ní ještě neslyšeli, mazejte si ji pořídit. Stojí to za to! Takto chytře vystavěný příběh a špičkově servírovanou atmosféru jen tak nikde nenajdete. Na Korunu stínu si vzpomenu pokaždé, když vezmu do ruky baterku a posvítím si do tmy. Huuuuu. Ještě štěstí, že nebudu muset dělat moc často. Hned jdu zkontrolovat účty za elektřinu…

(Visited 105 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Šéfredaktor. Herní fanda, komiksový milovník, blázen do písmenek, hudební nadšenec, herní maniak nebo samozvaný filmový kritik. Tolik zájmů a tak málo času...


KOMENTÁŘE