logo

LUCIFERŮV EXODUS

Bůh je fuč. Sebral si svých pár švestek a odešel. Jenže jak už je zvykem, když se uvolní taková lukrativní pracovní pozice, všichni se najednou můžou přetrhnout, aby se dostali ke korytu. Ani chudák Lucifer nemá čas pořádně oslavit to, že je to všechno v zásadě jeho vina. Ale jeden z nejméně očekávaných následků toho všeho je, že se musí sám Jitřní kníže chytnout za nos a chtě nechtě začít bránit dílo svého velkého otce. Jeho zkáza by měla neblahý vliv na jeho samotného.

Padlý anděl sám má však rád, když drží všechny události pevně za koule. A taky je o něm známo to, že za nejlepší plány považuje plány uvnitř jiných plánů a přesto, že je to na první pohled zásadový sympaťák, někde tam uvnitř je pěkně pokřivený vyčůránek. Že by tak tvrdě makal na vytvoření svého vlastního vesmíru a pak jej nechal zničit? Žádné takové! První krok – exodus všech nadpřirozených bytostí. Světlonošovi je ukradené, kam půjdou, pokud to bude jinam a co možná nejdále. Z historie však už dávno víme, že pokud někdo chce co nejlépe a nejefektivněji vystěhovat vybrané skupiny obyvatelstva někam do pryč, nikdy se to neobejde bez komplikací…

Sedmá kniha série dokazuje to, co už většina dobrým vkusem obdařených fanoušků tuší už nějaký čas – Lucifer má jednoznačně zasloužené místo mezi tím nejlepším, co aktuálně v českém jazyce vychází. A nejen to. Dovolím si tvrdit, že se scénaristovi Mikemu Careymu podařil až nekřesťansky hříšný zářez do komiksového světa. Tím bylo vystoupení ze Sandmanova, resp. Gaimanova stínu. Teď se můžou oba autoři pyšně nosit ruku v ruce po světě a navzájem se plácat po ramenou. Naprosto zaslouženě.

Mohlo by se zdát, že po pomalejším šestém díle Domy ticha, by to chtělo opět šlápnout na pedál a posunout opět hlavní příběh dál, sedmý Exodus tomu úplně neodpovídá. Přesto je v Exodu mnohem větší hloubka, než se na první pohled zdá. A i té akce si užijeme víc než dost. Žádná vata. Jenže tím hlavním, díky čemu se tato kniha vyšvihuje mezi elitu je příběh Snovače a jeho kamaráda kluka. Naprostá nádhera, ze které by měl i samotný Pán Snů radost. Už jen kvůli němu si musíte tuto knihu přečíst. I kdyby to znamenalo, že už nic jiného číst nebudete.

Dal jsem si za cíl Lucifera propagovat kde se dá. Zaslouží si to. Ať se jdou všichni ti pláštěnkáři bodnout. Mike Carey, Peter Gross a Ryan Kelly, to je trio, které vytvořilo zásadní dílo komiksové historie. A my všichni můžeme být jen rádi, že jsme díky CRWI u toho.

(Visited 261 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Šéfredaktor. Herní fanda, komiksový milovník, blázen do písmenek, hudební nadšenec, herní maniak nebo samozvaný filmový kritik. Tolik zájmů a tak málo času...


KOMENTÁŘE