logo

LUCIFER A VLK POD STROMEM

S Luciferem byly vždycky problémy. Jen se na něj podíváte, tušíte, že s ním budou problémy. Po staletí trápí věřící, rozčiluje pološílené americké matky a jeho vlastní vesmír leží v žaludku většině andělů i pekelných stvůr. A přitom je to takový sympaťák! Za to může Mike Carey, který uzmul tuto postavu z Gaimanova Sandmana a vyslal ji svou cestou, na které září silněji, než většina Věčných. Copak může Jitřní kníže za to, že má v povaze si jít tvrdě za svým cílem? Že během této cesty to schytá pár relativně nevinných lidí? Bohužel. Přece jen to je bývalý pán pekel a takových návyků se těžko zbavuje. Když už se takovou cestou vydal, nesmí ustoupit, i když po něm jde prakticky každý.

Stejně za vše může Jahve, onen velký Bůh, který se jednoho krásného dne rozhodl se vším praštit a zmizet kdovíkam. Co ten starý dědula myslel, že asi přijde? Problémy samozřejmě. A ty začínají v osmé knize této skvělé komiksové série pomalu, ale jistě gradovat. Už bylo na čase. Lucifer je krásným příkladem toho, jak něco umí v poklidu bublat pod pokličkou jen proto, aby vám to mohlo všechno najednou vmést do tváře. A vy se přitom budete spokojeně usmívat. To je zaručené.

Osmá kniha začíná krátkým výletem do historie. Lucifer byl ještě blonďáček s bílými křídly a zalíbením v Lilith – první ženě Adamově. Mazikeen byla ještě mladé smrádě hrající si s bratříčky a sestřičkami různých ras a druhů. Lilith, její matka, totiž byla ženou, která se s radostí podělila o své tělo s kýmkoliv, kdo šel zrovna okolo. Toto zajímavé ohlédnutí mezi známé hrdiny v neobvyklých pozicích má za úkol jediné – ukázat začátky utrpení jednoho národa a rozšířit mytologii Lucifera a Stříbrného města.

V následujícím příběhu s názvem “Neutrální půda” však Mike Carey přitlačil na pilu a kdyby se pod jeho scénář podepsal Neil Gaiman, asi by si nikdo ničeho nevšiml. Z tohoto krátkého příběhu o schůzce pekelníků v hlavě jednoho nebožáká sandmanovská nálada přímo stříká a bude něčím, co se vryje do paměti čtenáře hodně hluboko. Mike Carey v nejlepší formě!

Ale všichni jsou stejně zvědaví, kam pokročí hlavní dějová linie. Inu, ne moc daleko, ale zato pořádně vysoko. Po Luciferovi začne jít nový “záporák”, který se nezastaví před ničím. Sám bývalý pán pekel tuší, že budou s Vlkem a jeho kumpány problémy, proto se uchýlí k nečemu, co potěší všechny fanoušky – navštíví Věčné. Každý z nás se určitě někdy ptá, co mu jeho osud přichystá a Lucifer tentokrát není výjimkou, třebaže na to půjde tak nějak po svém. A když se na scéně objeví Delirium se svou rybičkou, srdce každého znalce Pána Snů musí zaplesat.

Lucifer: Vlk pod stromem je knihou, ze které až přímo tryská blížící se napětí. Po předchozích pomalejších knihách na scénu přichází pořádná akce a začínáme tušit, kam to celé Mike Carey směřuje. Jisté však je, že nás tento vychytralý angličan dokáže ještě překvapit. Chce to jen překonat zvědavost a nezjistit si to v originále, protože tato série v češtině si zaslouží maximální podporu a publicitu. Je skoro jisté, že to na našem trhu nemá vůbec jednoduché a je třeba sem tam všem z nakladatelství Crew obětovat kozu jako dík, že tuto sérii už dávno nezařízli. Něco takového si zaslouží snad jen autoři chystaná seriálové podoby Lucifera, kteří snad nečetli ani jeden sešit a pokud ano, očividně vůbec nepochopili, o co v Luciferovi jde.

A přitom je Lucifer komiksem, který by si měl přečíst každý, kdo má rád dobře napsaný scénář, stylovou, i když ne na první pohled ohromující kresbu a postavy, které nejsou jen černobílé. Pro takové lidi je Lucifer prakticky povinností.

(Visited 200 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Šéfredaktor. Herní fanda, komiksový milovník, blázen do písmenek, hudební nadšenec, herní maniak nebo samozvaný filmový kritik. Tolik zájmů a tak málo času...


KOMENTÁŘE