logo

WONDER WOMAN – MLADÍ A NEKLIDNÍ BOHOVÉ OLYMPU

wonder womman

Těšíte se na Wonder Woman, kterou právě vydal BBart? Těšte se. Čeká vás výprava do časů, kdy obyvatelé Olympu chodili mezi smrtelníky na zemi. Čeká vás výprava do současnosti… Wonder Woman, nebo také princezna Diana, je dcerou Hippolyty, královny Amazonek. Amazonky jsou legendární bojovnice, které tráví svůj věčný, ačkoli ne nesmrtelný, život na ukrytém Rajském ostrově. Ostatní bojovnice potají posměšně nazývaly Dianu Hlínou, neboť dle legendy pochází z hliněného dítěte, pro které si královna vyprosila u bohů život. Přestože v boji patřila k nejlepším, nikdy mezi ostatní nezapadla. A tak vybavená nezničitelnými náramky, které užívá k odrážení střel a šípů, mečem a lasem pravdy vyrazila hledat štěstí, lásku a spravedlnost do světa běžných smrtelníků.

Wonder Woman se poprvé objevila v roce 1942 jako protiváha mužských superhrdinů. Stala se po Supermanovi a Batmanovi jednou z nejvýraznějších postav DC vesmíru a také vzorem pro sebevědomé emancipované ženy. Pikantní na jejím vzniku je fakt, že její autor, psycholog William Moulton Marston, žil v polygamním vztahu se svou ženou a milenkou a obě se staly předlohou Zázračné Diany. Zajímavá je i její slabina. Přestože má Diana nadlidskou sílu a je téměř neporazitelná, tak nesmí být svázána mužem. A zřejmě proto byla ve svých dobrodružstvích často unášena a svazována. Její autor pak musel často odpovídat fanouškům, či rozhněvaným rodičům, proč její komiksy tak často zobrazují fetiš a až sadomasochistické praktiky.

Nová kniha BBartu má podtitul Krev a obsahuje prvních šest sešitů Wonder Woman z The New 52. Kniha přináší převyprávěný origin, tedy příběh jejího původu a je vším jiným, jen ne superhrdinským komiksem. Je to mytologická soap opera. Je to příběh nevěrného chlapa, zuřivé žárlivé manželky, vyděšené milenky a intrikujících dětí. A stejně jako v případě jejího nordického kolegy Thora, leží mytologie a legendy seřezané někde v koutě. Znásilněné a dost možná i svázané. Ale naučil jsem se to komiksovým scénáristům odpouštět a tak to odpustím i Brianu Azzarellovi (100 nábojů, Hellblazer, Lex Luthor, Před strážci, Superman). Sper to čert, že Hippolyta byla zabita Héraklem. A navíc, kdo by se chtěl dívat na Wonder Woman s uřezaným pravým prsem.

O kresbu se postarali Cliff Chiang a Tony Akins (Mýty, Vetřelci) a přišel jsem jí celkem rychle na chuť. Obálka se mi sice zdála hrubá a s příliš výraznou a hranatou linkou, ale uvnitř je to mnohem lepší. Kresba komiksu je celkem cudná. Nedočkáte se tedy velmi vnadných ženských hrdinek, někdy je však kresba velmi rafinovaná. Třeba v případě bohyně Héry, která se většinou objevuje zahalená jen do pláště z pavích per, pod kterým je nahá. A když už se odhalí, tak jsou její intimní partie vždy „náhodně“ zakryté něčím v popředí. Velmi zajímavě je nakreslena i bohyně svárů, ale to už asi musí posoudit každý sám.

Premiéra Amazonky Wonder Woman v naší zemi slovanských bohů je více než zajímavá a nejeden čtenář bude jejím pojetím překvapený. Pokud se těšíte na superhrdiny, pak asi budete zklamaní. Pokud se těšíte na Dianino mytologické pozadí (ale no tak pánové), pak budete spokojení. Pokud máte rádi filmy o Percy Jacksonovi, pak budete nadšení. Já jsem se bavil a jsem velmi zvědavý, jestli bude série pokračovat v této mytologické linii anebo jestli se příště dočkáme nějaké pořádné  superhrdinské akce.

P.S. Víte jak se vyrábí kentauři? Je to pěkně nechutné. Jestli to opravdu chcete vědět, pak si Wonder Woman kupte.

(Visited 363 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Redaktor. Nejen komiksový nadšenec, milovník tvrdé hudby, dobré whisky, piva a fotografování. Jeden z největších autorů českého internetu :)


KOMENTÁŘE