logo

OD FALLOUTU PO SHELTER

Konec světa má v sobě překvapivě silný prvek romantiky. Přitom by to mělo být něco, čeho by se mělo lidstvo bát. Teoreticky. Ale z nějakého záhadného důvodu se na ten moment a to, co bude potom, hodně lidí těší a připravuje. Armagedon obecně je stále velmi populární téma nejen v literatuře, filmech, seriálech a ve videohrách. Buďme si však jistí, že až to tedy jednou vypukne, nebude to legrace, jak si všichni myslí. Když řeknete o konci světa průměrně vzdělanému hráči videoher, pravděpodobně hned vychrlí slovo Fallout.

Série Fallout odstartovala svou historii v roce 1997 prvním dílem vyprávějícím o tom, co se stane, když někdo konečně zmáčkne onen ikonický knoflík a lidstvo přežije jen díky tomu, že se stihne zakopat do země. Rozsáhlé RPG se stalo legendou, kterou podtrhnul o rok později vydaný druhý díl. Fanoušci se dodnes hádají o to,jestli byl lepší první díl nebo Fallout 2, ale když utichne řev bitvy a z klávesnic odkapou poslední zbytky krve, shodnou se na tom, že oba dva díly tvoří pevný celek a z taktických důvodu je raději nebudeme rozdělovat a stavět proti sobě. Jisté však je, že v obou dílech se autorům podařilo postavit obrovský otevřený svět se svou unikátní mytologií, kulturou a atmosférou, kterou se do dnešních dob nepodařilo překonat.

A to trvalo celých deset let, než se fanoušci po mnoha odkladech a dohadech dočkali pokračování. Fallout 3 skočil do nové doby oběma nohama. 2D izometrii vystřídal plně 3D svět a hardcore fandové začali pálit loga studia Bethesda Softworks na klaccích před domem. Pokrok naštěstí banda uřvanců nezastaví. Třetí Fallout se kultovního statusu nedočkal a o jeho kvalitách se vedou dodnes živé debaty. Přesto se jednalo o úspěčnou hru, trochu generickou díky snaze udělat hru otevřenějším nováčkům (což lze pochopit), hodně rozbitou (technický stav her od Bethesdy se stal dosti nelichotivým trademarkem), ale svým vlastním kouzlem oplívající. I když to pravé ořechové ukázal mnohem lépe přijatý datadisk New Vegas.

Letošní herní výstava E3 odstartovala novou kapitolu série Fallout oficiálním oznámením čtvrtého pokračování. První vyděšené dojmy z výrazně zastaralého stavu hry vystřídalo možná stále lehce opatrné těšení. Fallout 4 bude větší, barevnější, obsahem nabušenějším a nabídne víc vedlejších činností, než GTA. Což zní opravdu slibně, třebaže zpráva o tom, že ve hře bude i po 400 hodinách co objevovat, může leckoho spíš vyděsit. A bude tam čoklík! Přes jasnou snahu zavděčit se všem, je velmi pravděpodobné, že Fallout 4 bude megahit, který by si neměl nikdo nechat ujít. Přesto slovo Bethesda zanechává na patře stopu hořké pachuti i tomu největšímu optimistovi a realisté si už dnes uvolňují místo na disku na záplavu opravných patchů.

Společně s představením čtvrtého dílu spatřil světlo světa mobilní titul Fallout Shelter vycházející s jednoduché premisy – jaké by to asi bylo starat se o svůj vlastní bunkr? Fanoušci série by pravděpodobně víc ocenili oznámení mobilní předělávky prvních dvou dílů, přesto je na Fallout Shelter něco, co vykouzlí úsměv na tváři i tomu největšímu mrzoutovi. Než se však pustíme do toho, jaká tato mobilní hříčka je, musím se vypořádat s jednou logickou nesrovnalostí. Bohužel studio Bethesda je pověstné tím, že si ve svých hrách s logikou moc hlavu neláme. Bunkry (vaulty) ve Falloutu byla zařízení stavěná před atomovou katastrofou určená k tomu, ochránit jeho obyvatele před jejími následky. Když už mám tedy být za rejpala, dovolím si tvrdit, že stavět vault až POTOM, je nesmysl… Ale proč ne.

Obrovský úspěch Fallout Shelter hned po jeho oznámení a vydání byl pro mnohé překvapením. O hře se mluvilo i v médiích, kterým jsou povětšinou mobilní hry naprosto ukradené. Značka Fallout má očividně pořád svůj zvuk a váhu, a kdyby se v názvu hry toto slovo vynechalo, zřejmě by o takovou slávu nešlo. Tento fakt podtrhuje i to, že pokud ze hry odmyslíte opravdu pěknou a stylizaci, zbude jen další klon konceptu stavění místností, kterých jsou mobilní obchody plné. Vzpomenout můžeme například Tiny Tower nebo Tiny Dead Star.

Stavíte několik druhů místností, které generují zdroje a staráte se o lidi. V zásadě o nic víc nejde. Fallout Shelter je snad jedinečný jen tím, že se více zaměřuje na obyvatele samotné. O jejich spokojenost jde především. Zároveň většina událostí odehrávajících se ve hře je navržena tak, aby ty nebohé lidičky pořádně potrápil. Dočkáte se tak požárů, útoků zmutovaných hmyzáků nebo plenení bunkru divokými sousedy. Zároveň vy jako hráč máte možnost vysílat své obyvatele do divočiny a získávat nezbytné peníze a vybavení. A tak svůj bunkřík rozšiřujete, vylepšujete, obyvatelé levelují a vše pěkně šlape. Bohužel až moc dobře.

Fallout Shelter není náročnou hrou ani časově, ani finančně (rozhodně se nejdá o nějakou free-to-play masírku) a umí potrápit. Je dost možné, že se vám celý systém zhroutí tak strašlivě, že bude třeba začít pěkně od začátku. Ale jakmile přijdete na to, jak na to, všechno kouzlo jde tak nějak do kopru. Najednou máte před sebou hru, která funguje sama o sobě, vaše zásahy mohou vše spíš pokazit a tak nějak ve vás začne hlodat otázka: “Proč to vlastně hrát dál?” Právě to, čemu se někdy říká endgame je zásadním chybějícím prvkem Fallout Shelter. Začátky mohou být perné, představují jistou výzvu a tím pádem baví. Ale jakmile váš systém začne dobře fungovat, není nějak důvod do něj vrtat. A to je škoda.

Fallout Shelter je povedená zábava na cesty, příjemným pomrknutím a dárkem fanouškům série Fallout, ale pod naleštěným povrchem je jen obyčejnou hříčkou, která velmi rychle omrzí. Překvapí vizuálním zpracováním, pobaví znalce světa, potrápí ovládáním na menších displejích, ale pravděpodobně se za ní rychle uklidní přehypované mediální vody. Faktem totiž je, že od doby co jsem se naposled díval, se úroveň mobilních her posunula o pořádný kus vpřed.

(Visited 137 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Šéfredaktor. Herní fanda, komiksový milovník, blázen do písmenek, hudební nadšenec, herní maniak nebo samozvaný filmový kritik. Tolik zájmů a tak málo času...


KOMENTÁŘE