logo

Trojjediné Zrození Toronie

Trojčata jsou trojitou radostí, trojnásobnou perspektivou, ale i trojí starostí pro své rodiče. Jak magické a mocné je číslo tři v dějinách! Ovšem pro Brutana, krále Toronie a tyrana v jedné osobě, jsou spíše nechtěnou noční můrou, která má ukončit jeho krutovládu a nastolit v říši mír. Alespoň tak praví dávné proroctví prvního čaroděje Toronie, Gryndora…

„V Toronii, zemi tří, bouře dlouho zuřila, moc svým zpěvem čarovným slabochy zotročila. Ctnostné krve teklo příliš v té době podlé, až tři hvězdy zazáří, království se zachrání. Pod novým světlem nebeským tři dědicové vystoupí, povládnou silám neznámým, prokletého krále zabijí. Tři koruny na trůn usednou a mír do země přinesou.“

Zdá se, že tisíc let temnoty a tisíc let utrpení je u konce. Nebeská znamení naplňují starobylou předpověď a o tom, jak vše dopadne, nám bude vyprávět kniha Zrození Toronie, jež je závěrečnou částí trilogie Koruna tří.

Shledání po třinácti letech

Třináct let vyrůstala trojčata oddělena, aniž by si byla vědoma své pravé identity a původu. Jejich biologickým otcem je krvelačný despota Brutan a matkou čarodějka Kalja. Nicméně ruka osudu zavedla trojčata na stezky zapomnění i trnitého prozření, ze kterých posléze vychází mnohem silnější a odhodlanější.

Dnes jsou zase spolu, mocně svázána jako tři pruty velkomoravského knížete Svatopluka! Tarlan, který komunikuje se zvířaty, piluje své schopnosti i hranice podivuhodných možností a buduje armádu sestávající se z tvorů živočišné říše. Jeho sestra Elodie je obdobně obdařena a staví vojsko z duchů mrtvých, nejenom lidí. Nu a třetí ze sourozenců Galf se dokáže zneviditelnit a jeho nadání pořád ještě nebere konce… Této početní převaze a sudbě jsoucna nemůže král Brutan dlouho vzdorovat a nakonec je trojjedině odstraněn, korektně řečeno.

Asi by se dalo očekávat, že skončím obligátním konstatováním, zazvonil zvonec a pohádky je konec. Ale to by byl velký omyl! Ona i věštba se někdy dosti sekne a často citovaný Nostradamus se dá vykládat na sto možných způsobů, minimálně. Věci se mají totiž tak, že na uvolněný královský stolec se dere bývalý Elodiin poručník lord Vicerin. A aby toho nebylo málo, tak až z Galadronu dorazila pro svůj domnělý nárok čarodějná císařovna Hypiro, jež je desetkrát horší než lord Vicerin!

Kouzelná moc císařovny spočívá ve vlastnictví relikvie ze starého světa, Pískopí. Vždy když trojčata přemůžou jednoho válečníka z Galadronu, tak si Hypiro přivolá pomocí Pískopí dalšího bojovníka… Nebude to boj s jednou armádou, ale se stem armád! Čili krveprolití.

Epické Zrození Toronie

Epické, místy až filmové vyprávění maluje za pomoci textu slovní obrazy, které vám promítnou před zraky vše, co patří k té nejryzejší fantasy. Dobro a zlo je poměrně dobře odlišitelné, stejně tak i bílá a černá magie. Líčení je podáváno tak podmanivým způsobem, že si čtenář přeje, aby zlá vůle byla drtivě potřena a dobří lidé mohli žít své jedinečné životy v míru, bez strachu o budoucnost. Tudíž se jedná o příběh, který je prostý šedivých ne/pravd dospělého člověka a chytlavý děj stírá hranici mezi pohádkou a fantasy. Další z nezbytných složek žánru je přátelství, nehynoucí naděje a nechybí ani esence nadčasové lásky.

Přísně bráno je text prošpikován (příjemným) patosem. Avšak jedná se o vzletné způsoby projevu, které k dané literatuře prostě neodmyslitelně patří. Stejně tak se knihou táhne implicitní násilí, které není bezdůvodné, ale pouze upozorňuje na zřejmý fakt, že k válkám nerozlučně náleží. Ponaučení je zřejmé…

Bohyně Morana bojištěm kráčí a není vybíravá, spíše naopak, je vděčná. Čas, lidský to výmysl, je na její straně. Ona je trpělivá a bere na všech frontách pustošivého konfliktu. Závěrem střetnutí je vždy vítězem a nikdy nebude poražena. Zmoudříme někdy?

Anglický spisovatel píšící pod pseudonymem J. D. Rinehart uzavírá svazkem Zrození Toronie svou trilogii ze světa bouřlivé Toronie, a my se podíváme, jak že to dobrodružná anabáze dopadla. Já soudím, že nadmíru dobře. Celkem vzato považuji trilogii Koruna tří za jednu z nejlepších fantasy, jíž jsem v posledních několika letech četl a nic na tom nemění, že se primárně jedná o četbu určenou pro mládež. Konec konců není fantasy jen vyšší úrovní obrazotvornosti, hned po dětských pohádkách? Není to celé o tom, že tvrdošíjně odmítáme dospět a přestat snít?

Třetí kniha v sérii neztratila nic ze svého svižného tempa a vysoko nastaveného autorského důvtipu. Pokud hledáte oddychovou četbu a fantasy, jež se vrací ke kořenům své podstaty, tak není co řešit. Trilogie Koruna tří je vaše jasná volba.   

Kniha Koruna tří – Zrození Toronie vyšla v nakladatelství HOST v roce 2018. Překlad provedla Romana Bičíková. Pro čtenáře od 10 let.

(Visited 289 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Redaktor. Knihomol a komiksový nadšenec. Svého času i aktivní kreslíř, dnes na autorské dovolené. Fascinuje ho vesmír, astronomie a starobylé civilizace. Při cestách za megalitickou minulostí naplno propadá potápění a z toho plyne záliba v podvodní fotografii. Má názory, které se často rozchází s hlavním proudem, rád přemýšlí o podstatě a jde k jádru věci.


KOMENTÁŘE