logo

Ukrutný sráč Drake

Donald Drake je ukrutný sráč. Podle všech dostupných morálních měřítek tomu tak je, a ono hrubozrnné slovo zdaleka nevystihuje jeho mravně pokřivenou osobnost. Není nic, co bych mohl vznést na jeho obhajobu a ani nehodlám dělat ďáblova advokáta. Je to sráč.

Dávno je tomu, co byl Don dvacetiletým pohodovým mladíkem s jasnýma očima a čistou myslí. Dnes je mu o dalších dvacet roků více a nedá se říct, že by s věkem zmoudřel, ba naopak. Jeho zrak se utápí v přemíře alkoholu a jeden by skoro myslel, že hodlá tímto způsobem spáchat pomalou sebevraždu, protože je srabem, který k odvážnému skutku nemá dosti odvahy. A tak se Drake, věčný smolař, protlouká životem zaplivaných nočních podniků, klubů, hazardních hráčských doupat a jde z jedné kocoviny do druhé. Z průseru do průseru, bez libry v kapse. Těžký to úděl.

Vlastně je to mnohem horší, než by se mohlo zdát. Don se hloupě zadlužil u místního šéfa londýnského démonického podsvětí a úrok za jeho věčné břídilství roste závratným tempem. Pelyněk, jak si onen boss nechává říkat, ani nestojí o uhrazení závazku, neboť mu stávající stav vyhovuje. Status quo už z podstaty věci lichvář-dlužník, není nikdy vzájemně výhodný. Donald si je bezpečně vědom, že současná situace nemá pro něj žádné uspokojivé řešení, a Pelyněk tak získal za pusinku služby nájemného vraha, diabolisty.

Drake si oficiálně říká hieromancer, ale pravda se ukrývá jinde. Peníze, které nikdy neudrží, si vydělává přivoláváním a odvoláváním démonů, což v našem světě představuje dokonale vražednou   zbraň. Není tudíž divu, že je v jistých kruzích o jeho práci zájem a britská tajná služba není výjimkou. Některé zakázky totiž nezvládne ani nedostižný agent 007…

Urban fantasy Drake je první knihou z plánované série Spálený muž a odehrává se v jižním Londýně, což je dle autora zatraceně hnusný místo. Věřím mu. Vzhledem k jeho autorskému  medailonku, který na něj prozrazuje i to, že se pohyboval na alternativní scéně, kde střídal špinavé noční kluby se studiem bojových umění a praktické magie. Na druhou stranu je synem ředitele banky a pracuje v datacentru americké nadnárodní společnosti, takže se může klidně jednat o účelovou PR fabulaci. Ale jak jsem uvedl, já mu důvěřuji už jen kvůli onomu peprnému vyjadřování hlavního protagonisty.

Drake není žádný drsný ranař, ale spíše klasický přizdisráč, ostatně je si tohoto nelichotivého  hendikepu dobře vědom. Jeho egoistické zájmy jsou mu nadevše a tomu podřizuje celou svou prapodivnou existenci. Don vypráví svou historku v první osobě a nutno připustit, že je nečekaně upřímný sráč. Drakeovský kecy jsou cynické, plné černého humoru a místy i vtipné. Dokonce se mi  přihodilo, že jsem propukl v huronský smích, což se mi běžně nestává. Snad naposledy nad dílem  Charlese Bukowského.

Příběh má rychlé a přímo zběsilé tempo. Čtenář díky tomu nezažije během četby pocity nudy, neboť  se neustále něco děje. Není nouze o čarodějnické souboje, padlé anděly a drsné týpky, které vyvažují nádherné ženy. Chvilka se najde i na rychlý sex. Dá se konstatovat, že budete lapeni ve víru (magického) velkoměsta. Démoni jsou tam všude venku, ale také uvnitř hlavy ústřední postavy a před nimi nelze nikam utéct.

Noir thriller si podle všeho neklade žádné vyšší umělecké ambice (doufám), než čtenáře na chvilku uhranout a pobavit. Lze ho zařadit do příkladné brakové literatury, myšleno v dobrém slova smyslu, což byl dle mého názoru i autorův neskrývaný záměr. Svazek si bohužel v duchu této pokleslé tvorby nese i několik nepěkných překlepů a na straně 76 počítá Drake s tím, že 10+50+50=150. Co jiného očekávat od švorcáka, že?

Anglický spisovatel Peter McLean (*1972) přivedl na světlo světa řadového antihrdinu jménem  Donald Drake, který z této škatulky nikterak výrazně nevyčnívá, snad jenom nadmíru obhroublým slovníkem. Případného čtenáře proto musím předem upozornit, že několik mnou použitých explicitních výrazů patří spíše do červené knihovny, taková je to huba nevymáchaná. Pokud se tedy u podobných vulgarismů červenáte jako prvnička, nebo vás pobuřují, tak tato kniha nebude rozhodně pro vás to pravé ořechové.

Knihu Drake vydalo nakladatelství HOST v roce 2017. Druhý díl s názvem Dominion se připravuje na jaro roku 2018. Překlad provedla Michaela Macková.

(Visited 401 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Redaktor. Knihomol a komiksový nadšenec. Svého času i aktivní kreslíř, dnes na autorské dovolené. Fascinuje ho vesmír, astronomie a starobylé civilizace. Při cestách za megalitickou minulostí naplno propadá potápění a z toho plyne záliba v podvodní fotografii. Má názory, které se často rozchází s hlavním proudem, rád přemýšlí o podstatě a jde k jádru věci.


KOMENTÁŘE