logo

Počátek Dana Browna

Výhradně duševně povznesený člověk, který se dokáže vymanit z ubíjejícího kolotoče každodenních existenčních otázek (Jak to proboha stihnu? Jak to proboha zaplatím?), se může svobodně nadechnout, a položit si i jiné, nadčasové dotazy…

Kde jsme se tu vzali? Kam směřujeme? 

Nebo se vlastně jedná o klasické spojené nádoby a ony hektické problémy řeší právě ten životem vysílený jedinec, nežli bohémský akademik, který se zcela právem táže po smyslu své pozemské pouti? Nelze se pak divit, že se někdo upne k Bohu, a dostane tak bonus neotřesitelné jistoty, že od Boha vzešel a k Bohu se také navrátí. Nuže, jde o jednoduché i pohodlně praktické řešení, jež má svou gnomickou váhu a není dále nad čím dumat. Jistota je holt jistota. Jenomže, co má dělat věčně rouhavá bytost, jež odmítá přijmout dogmata víry. Hříšné stvoření, které si neustále klade, a všem okolo, dětsky dotěrné otázky, proč? Proč?

Darwinova teorie není úplná a popisuje pouze, jak ti nejsilnější přežili, ale ne, jak ožili. Byla prvotní příčinou panspermie či prebiotická polévka, která se stala spouštěčem života? A co nás čeká v budoucnu? Kdo ví, ať odpoví. Domnívám se, že ony dvě základní otázky nebudou nikdy uspokojivě zodpovězeny a tudíž se ještě dočkáme spousty erudovaných hypotéz, nebo zpracování masovou kulturou. Posledního uvedeného bodu se ujal romanopisec Dan Brown, jenž se rozhodl, že si ve své nové knize Počátek přihřeje prapolévku a zatopí Bohu!

Smrt v přímém přenosu

Americký spisovatel Dan Brown (*1964) povolává na scénu, již po páté, svou smyšlenou postavu symbologa Roberta Langdona, který přijíždí do Španělska na pozvání svého bývalého studenta a přítele. Tím mužem je polobůh digitálního světa, badatel v oboru teorie her a vynálezce Edmond Kirsch, jenž požívá úcty celebrity podobně, jako to uměl zbožštěný Steve Jobs. Je tudíž pochopitelné, že každé jeho aktuální oznámení přitahuje nebývalou mediální pozornost, neboť je považován za proroka technologického světa. Asi je také dobré uvést, že Edmond je nesmiřitelným ateistou a tentokráte bude jeho prezentace skutečnou bombou!

Eddie Kirsch totiž neskromně oznámil celému světu, že má odpovědi na ony dvě elementární otázky!  Kde jsme se tu vzali a kam směřujeme? Nicméně, jak už to tak bývá v knihách Dana Browna, než stačí známý futurolog oznámit svůj převratný objev široké veřejnosti, tak je v přímém přenosu úkladně zavražděn. Nu a náš starý mládenec Robert Langdon je tak opět vtažen do nebezpečné hry, jež hrozí otřást lidskou civilizací v samých základech. Je to otázka života a smrti… Jak jinak, že.

Počátek

Osobně se nepovažuji za fanouška Dana Browna, což mi umožňuje udržet si chladnou hlavu a pragmatický odstup od celého toho cirkusu kolem jeho osoby. Ale stalo se, ani nevím jak, že jsem všechny jeho knihy četl  a většinu mám doma. Díky Ježíšku!

Pokud vezmu knihy Dana Browna a obsahově je konfrontuji, tak mohu vysledovat určitý shodný vzorec (kód). Robert Langdon na mě bude pyšný! Neustále se jedná o stejnou nosnou kostru v tomto pořadí: přelomové odhalení-konspirace-zloduch-Robert-krásná žena-pátrání-vyřešení, která je pouze potažena novým obalem a zasazena do jiného exteriéru, jež se bude později dobře vyjímat na filmovém plátně. Pro čtenáře, který už má Browna načteného, nebudou překvapením či větší záhadou ani jeho falešné stopy. Průhledné udičky a háčky, jež jsou moc laciné, aby na ně skočil. V tomto kontextu jsem si poznamenal stránku, kde jsem dokázal s jistotou předvídat pachatele zločinu, nikoliv tedy odpovědi na ony dvě ošemetné otázky. Stalo se tak na straně 188 z celkových 504 stran… To je smutné.

Techno-thriller Počátek se čte jedním dechem, což se dá považovat za svého druhu magické  umění. Kumštem je i troufalost, v dobrém myšleno, prodávat s úspěchem po xté stejný obsah, jen jinak zabalen. Nicméně musím přiznat, že celá ta Brownova literární manéž bezvadně funguje a nikdy se neodkládá. Nikdy! Celý příběh pak balancuje na křehké hranici reality i fikce, a je pouze a jenom na vás, čemu jste ochotni uvěřit a čemu již ne. Možná budete nakonec překvapeni, že poměrně silný svazek popisuje události, jež se odehrají během jednoho pozdního večera, tak je strhující. Spisovatel Brown je zkrátka a dobře mistrem napětí, který má smysl pro přímo vražedné tempo, jež vás donutí tančit dynamické crescendo, byť se mu i vzpíráte, třeba jako já.

Takže verdikt. Robert Langdon po páté? Rozhodně ano!

Kniha Počátek vyšla v nakladatelství ARGO v roce 2018. Překlad provedli Michala Marková a David Petrů.     

(Visited 517 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Redaktor. Knihomol a komiksový nadšenec. Svého času i aktivní kreslíř, dnes na autorské dovolené. Fascinuje ho vesmír, astronomie a starobylé civilizace. Při cestách za megalitickou minulostí naplno propadá potápění a z toho plyne záliba v podvodní fotografii. Má názory, které se často rozchází s hlavním proudem, rád přemýšlí o podstatě a jde k jádru věci.


KOMENTÁŘE