logo

Atomový úder otevřeným deštníkem

Pokud se pustíme do dělení komiksů podle žánrů, tak se poměrně brzy dostaneme na dělení superhrdinů na tradiční pláštěnky a na hrdiny zcela nové, kteří nejsou svázáni nějakým zavedeným vesmírem a na noze si netáhnou kouli ve formě kánonu. Jsou to komiksy, které dávají křídla autorově invenci. Právě do této kategorie patří Umbrella Academy, jejíž autor je doslova multižánrový. Gerard Way totiž není jen komiksový scénárista a kreslíř, ale je také muzikant. A nutno říci, že je úspěšný muzikant – Gerard Arthur Way Lee, jak zní celé jeho jméno, byl zakládajícím členem a frontmanem rockové skupiny My Chemical Romance.

Pět superhrdinů stojí nad rakví muže, kterému říkali otče. Nikdo z nich nemá, co by řekl. Z výrazů tváří je jasné, že většina z nich by na tu rakev nejraději plivla. Pět lidí, kteří spolu strávili neradostné dětství, kteří se kdysi nerozešli v dobrém. Nyní k sobě, po dlouhých letech, zase musí najít cestu, protože je před nimi nová celosvětová hrozba. Tak by se dal ve stručnosti shrnout příběh s názvem Apokalyptická suita. Ale ani zdaleka to není popis dostatečný. Umbrella Academy je totiž velmi umně namíchané menu. Jedněmi z nejdůležitějších ingrediencí jsou lidské vztahy, zášť a špatné vzpomínky. V tom se dá příběh přirovnat k Černé Palici. Vztahy jsou zde ale vyhrocenější a tam, kde Jeff Lemire končí a ponechává příběh v melancholické vlně, tam se Gerard Way trhá z řetězu a rozjíždí epický superhrdinský příběh okořeněný humorem, cynismem a krví. Ale hlavně nebere sám sebe příliš vážně.

Gerard Way je skvělý vypravěč. Zábavný je už jen způsob, jakým příběh vypráví. Vždyť když se začnete hned u první stránky pobaveně pochechtávat, tak to o něčem svědčí. Obrovský podíl na tomto komiksu má samozřejmě i brazilský výtvarník Gabriel Bá. Však za něj obdržel Eisnerovu cenu. Jeho cartoonová kresba k příběhu dokonale sedí. Zvláště ve spojení se sytými barvami Davea Stewarta. Vytváří totiž skvělý a zábavný kontrast mezi tím, co je vyprávěno a tím, jak je to zobrazeno. Ve výsledku se díváte na “dětský animák” o superhrdinské bitvě a masakru v lunaparku, při kterém uhořelo devět dětí. Na závěr vám ještě autoři přidají skutečnou statistiku o smrtelných zraněních a úrazech na atrakcích v zábavních parcích. Dokonalé!

Děj Apokaliptické suity je nepředvídatelný a často dokáže hodně překvapit. Way umí šikovně kombinovat současnost se vzpomínkami a jeho přechody mezi časovými rovinami jsou přirozené a plynulé. Z celého vyprávění čiší radost a hravost. Uvědomíte si to například ve chvíli, když se samotný název kapitoly v nadpisu stane součástí vyprávění. Way má zkrátka nápady a nebojí se je použít. Ale zároveň jimi zbytečně neplýtvá. Ačkoliv jde o uzavřený příběh, tak ve světě Umbrella Academy zůstávají tajemství, která byla jen lehce naznačena. To otevírá dveře spoustě příběhů, které se dají dovyprávět. Je proto potěšující, že existuje i druhá kniha s podtitulem Dallas a třetí příběh s názvem Hotel Oblivion by měl v Americe začít vycházet letos.

Ať už je váš komiksový rozpočet jakýkoliv, tak knihu Umbrella Academy: Apokalyptická suita byste si neměli nechat ujít. Kromě samotného komiksu obsahuje celou řadu bonusů. Ať už to je úžasná předmluva Granta Morrisona, neméně zajímavý doslov redaktora Scotta Ellieho, ukázky grafických návrhů postav od Gabriela a Gerarda, či fantastické malované obálky, jejichž autorem je James Jean. Nejlepším bonusem je ale příběh s názvem “…ale minulost s námi ještě neskončila”, který vyšel v rámci Free Comics Day jako promo ještě před vydáním prvního dílu Apokalyptické suity.

(Visited 1 355 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Redaktor. Nejen komiksový nadšenec, milovník tvrdé hudby, dobré whisky, piva a fotografování. Jeden z největších autorů českého internetu :)


KOMENTÁŘE