logo

Umbrella Academy: Dallas

Veškerý náš vesmír a život v něm začal Velkým třeskem. Alespoň podle vědců. Někteří lidé budou tvrdit, že na začátku byla věta “Budiž světlo!”, nebo že na počátku byla pouze bezedná propast Ginnungagap. Nás však zajímá jiný vesmír s jiným začátkem. Komiksové univerzum, jehož historie se začala psát v momentě, kdy “Rváč Tom” knokautoval vesmírnou oliheň atomovým úderem letícím loktem. V tomto okamžiku totiž začíná vyprávění o poněkud netradiční superhrdinské rodině s názvem Umbrella Academy. Tento svět vznikl v geniální mysli Gerarda Waye – frontmana rockové skupiny My Chemical Romance. Famózně jej potom nakreslil brazilský kreslíř Gabriel Bá. Nyní nakladatelství Crew vydalo druhou knihu s podtitulem Dallas.

Gerard Way není v komiksové branži žádná prominentní princezna, ze které by se v nakladatelství všichni posadili na zadek jenom proto, že je rocková hvězda. Gerar vystudoval uměleckou školu vizuálních umění a kromě psaní scénářů se také věnuje kresbě komiksů a obálek. Gerard se už v první knize, nazvané Umbrella Academy: Apokalyptická suita, ukázal jako velmi schopný vypravěč. Nejenom že přišel s originálním příběhem a neotřelými postavami, ale vypráví stylem, který prostě baví. Kombinuje absurdní a vtipné situace s velmi špatnými vztahy mezi adoptovanými dětmi, vychovanými despotickým profesorem. Nebojí se vyprávět příběh plný krvavých masakrů, skvělých rozhovorů a černého humoru, za jaký by se nestyděl ani Quentin Tarantino. Nechybí mu v něm příběhové kudrlinky a detaily, které začnou dávat smysl až na konci celého příběhu a skvěle tak svazují celou Umbrella Academy do kompaktního celku.

Druhá kniha Umbrella Academy: Dallas plynule navazuje na události Apokalyptické suity. Ne bezprostředně, ale s odstupem několika týdnů. Spaceboy se během té doby stihl prožrat k obrovskému panděru a Vayna je po průstřelu hlavy a operaci mozku v celkové paralýze a má úplnou amnézii. Fáma, jejíž superschopnost spočívá v jejím hlase, už asi nikdy nebude mluvit a “Číslo pět”, jehož schopnost spočívá v cestování v čase, nepochopitelně prohrává všechny peníze na psích dostizích. Všechno jsou to přímé či nepřímé následky událostí první knihy a dávají jednotlivým postavám vývoj a celé sérii kontinuitu i mezi jednotlivými uzavřenými příběhy.

V Dallasu se Gerard Way pustil do objasňování jedné ze záhad nastíněných v prvním díle. Jde o příčiny masakru v restauraci, kam si pro “pětku” přišli tajemní zabijáci s laserovými zbraněmi, a o tom, jak se “pětka” skutečně dostal zpátky do přítomnosti. A taky o tom, co s tím vším má společného atentát na Kennedyho. Gerard rozbíhá spletitý příběh, ve kterém sice mají roli všichni hrdinové, ale celé je to vlastně hlavně o “Čísle pět”, který tak, jako první ze členů Umbrella Academy, dostává příležitost vyprávět svůj příběh. Gerard Way si jako zápletku vybral reálnou historickou událost, ale nepouští se do nějakých hlubokých historických fabulací, které by stejně ocenili jen historici a milovníci konspiračních teorií. Čtenář nemusí mít žádné historické znalosti a nemusí být Američan, aby se ve vyprávění orientoval a příběh si užil.

Kreslířem celé série je od úplného začátku talentovaný brazilský kreslíř Gabriel Bá. Jeho kreslířskou i scenáristickou práci můžeme najít v sériích, jako jsou například Ú.P.V.O., Americký upír, Hellboy, či v sérii Daytripper, kterou dělá se svým bratrem Fábio Moonem. Práce, kterou Gabriel Bá odvádí na Umbrella Academy, je fantastická. Jeho kresba se lehce blíží k Mignolově stylu, ale zachovává si jedinečnost. Jeho kresby jsou místy velmi hrubé, ale vždy sedí k právě probíhajícímu ději a mají skvělou dynamiku. Gabriel Bá je také autorem obálek jednotlivých sešitů Dallasu. Jsou pěkné, ale obálky Jamese Jeana z Apokalyptické suity byly těžce luxusní. Škoda, že Jamese Jeana nezískali i pro druhou minisérii. Koloristou série je slavný Dave Stewart.

Za zmínku stojí dva psychopatičtí zabijáci se jmény Hazel a Cha-chu, kteří v druhé knize plní úlohu největších záporáků. Gabriel Bá pro ně totiž vymyslel masky, které ty dva činí nezapomenutelnými. Tyhle vraždící agenty neuvidíte v komiksu jinak, než s nasazenými maskami barevných zvířátek pro děti. Tyto masky se neustále nepřítomně usmívají, a to i když v nich ti dva psychopati masakrují své oběti. Vzniká tak kontrast, který je děsivý a zábavný zároveň.

Umbrella Academy: Dallas je skvělým pokračováním geniálního prvního dílu, ale zároveň je trošku jiný. A není se čemu divit. Začátek s momentem překvapení je vždy jen jeden a bývá zatraceně těžké na něj navázat. Pokračovat tak, aby se autor neopakoval a celý vesmír někam posunul. To Gerardu Wayovi povedlo dokonale. V doslovu Gerard píše, že příběh Dallasu začal vymýšlet až po obdržení Eisnerovy ceny za Apokalyptickou suitu. Odrazový můstek pro Dallas si ale připravil už během suity. Dokazuje to, jak moc měl dopředu vymyšlený celý vesmír a to je obrovský příslib do budoucna. Vždyť v tomto vesmíru je toho ještě tolik co vyprávět! Třetí minisérie Hotel Oblivion začne v Americe vycházet v říjnu.

Kniha vyšla, stejně jako první díl, v pevné vazbě s přebalem. Má 184 stran a kromě hlavního příběhu Dallas obsahuje také bonusový kraťas „Kamkoliv jinam“ a skicář s poznámkami autorů.

P.S. Všimli jste si, že “pětka” je jediný ze sourozenců, jehož jméno ještě neznáme?

(Visited 686 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Redaktor. Nejen komiksový nadšenec, milovník tvrdé hudby, dobré whisky, piva a fotografování. Jeden z největších autorů českého internetu :)


KOMENTÁŘE