logo

Fabula Rasa 2016

V rámci CrweConu 2017, který proběhl minulý víkend v pražské Klubu Cross, byly vyhlášeny čtenářské ceny Fabula Rasa za rok 2016. Tato cena je vyhlašována od roku 2007 a pořádá ji server ComicsDB. Server ComicsDB udržuje databázi všech komiksů, které vyšly v Československu a později v České republice od roku 1911. Registrovaní uživatelé zde mohou komiksy hodnotit, vést si zde evidenci svých sbírek a mohou diskutovat s ostatními sběrateli. A hlavně také mohou rozhodovat o cenách Fabula Rasa. Hlasování probíhá dvoukolově, kde se v prvním kole vybere trojice nominovaných pro druhé kolo. Hlasování se letos zúčastnilo přes 250 čtenářů. Ceny na CrweConu vyhlašoval Boris Hokr za asistence Kateřiny Kopcové alias Draco – její pusa jistě potěší více, než pusa od Borise.

Český comics roku 2016

Nominace: A, Zátopek, Komiksová Kytice

Českým komiksem roku se stala kniha “A” od Pavla Čecha, která je dětskou alternativou k slavnému románu 1984 od George Orwella. Pavel Čech ji začal tvořit, když synovi začal odpovídat na otázku, jestli byl horší Hitler anebo Stalin. Knihu vydalo nakladatelství Petrkov a nyní kniha vychází také v Itálii. Recenzi knihy si můžete přečíst zde:
http://vlcibouda.net/komiks/a-komiks-beze-slov

Zahraniční comics roku 2016

Nominace: Parker: Lovec, Elektra: Atentát, Bílý láma

Jako nejlepší zahraniční komiks vybrali čtenáři knihu “Parker: Lovec” od nedávno zesnulého Darwyna Cooka. Jde o adaptaci legendární knihy Richarda Starka (alias Donalda Westlakea). Knihu vydalo ve vymazlené úpravě nakladatelství Crew, které si vydáním této knihy splnilo jeden ze svých snů. Bohužel se splnily také jejich nejhorší obavy co se prodejů knihy týče. Paradoxně se tak zahraniční knihou roku stává titul, o který je velmi malý zájem. Jiří Pavlovský si při přebírání ceny povzdychl, že pro knihu asi hlasovali i ti, kdo si ji jen vypůjčili v knihovně. Recenzi knihy si můžete přečíst zde:
http://vlcibouda.net/komiks/981-parker-lovec

Český scénárista roku 2016

Nominace: Petr Kopl, Dan Černý, Aleš Kot

Českým scénáristou roku se stal Petr Kopl, který měl v roce 2016 své scénáře ve svých komiksech v časopisech Čtyřlístek a Bublifuk. Scénáristou roku se stal Petr Kopl potřetí.

Zahraniční scénárista roku 2016

Nominace: Jason Aaron, Joe Hill, Brian K. Vaughan

Zahraničním scénáristou roku se stal Jason Aaron. Tomu u nakladatelství Crew vychází úspěšná série Skalpy a v roce 2016 vydala Crew také jednohubku Muži hněvu. Kromě toho jsme si mohli v roce 2016 Aarona přečíst ve dvou knihách Ultimátního komiksového kompletu a také v magazínu Star Wars. Recenzi Skalpů a Mužů hněvu si můžete přečíst zde:
http://vlcibouda.net/tag/skalpy
http://vlcibouda.net/komiks/955-muzi-hnevu

Český kreslíř roku 2016

Nominace: Petr Kopl, Pavel Čech, Dan Černý

Petr Kopl získal cenu i za českého kreslíře roku. Oproti seznamu jeho scénáristické práce je seznam té kreslířské delší o 12 čísel Dechberoucího Zázraka superhrdinského komiksu, který dělá společně se scénáristou Petrem Mackem. Kreslířem roku je Petr Kopl počtvrté. Recenze Zázraka si můžete přečíst zde:
http://vlcibouda.net/tag/dechberouci-zazrak

Zahraniční kreslíř roku 2016

Nominace: Eric Powell, Grzegorz Rosiński, Bill Sienkiewicz

V nominaci na zahraničního kreslíře roku byla silná trojice výtvarníků. Čtenáři se nakonec rozhodli pro Erica Powella, jehož sérii Goon u nás vydává nakladatelství ComicsCentrum. Goon, kterého Eric Powell také píše, to u nás neměl jednoduché a nějakou dobu byl kvůli špatným prodejům u ledu. Nakonec se nakladatelství ComicsCentrum povedlo sérii rozjet díky nové edici “Na přání”. V roce 2016 vydalo ComicsCentrum 5. a 6. díl.

Série roku 2016

Nominace: Zámek a klíč, Skalpy, Sága

Šestidílná série “Zámek a klíč” nakladatelství ComicsCentrum měla podobný osud jako série Goon. Nějakou dobu byla u ledu, ale díky edici “Na přání” ji ComicsCentrum nakoplo a dotáhlo do úspěšného konce. Autorem série je Joe Hill – syn slavného grafomana Stephena Kinga. Autorem kresby je Gabriel Rodriguez. Více si o sérii můžete přečíst zde:
http://vlcibouda.net/tag/zamek-a-klic

Zin roku 2016

Nominace:  Crew2 #52, Aargh! #15, Crew2 #51

Cenu Zin roku opět obhájila Crew². Tentokrát ji nakladatelství Crew dostalo za poslední číslo magazínu. Crew² bez náhrady skončila, ale Petr Litoš s úsměvem prohlásil, že do příští Fabuly Rasy ještě něco vymyslí.  

Dětský comics roku 2016

Nominace: Hilda, Anča a Pepík 1., Hilda se vrací

Dětským komiksem roku se stala Hilda od nakladatelství Paseka. V trojici nominovaných byla také kniha Hilda se vrací, což svědčí o fantastickém úspěchu Hildy v českých knihovničkách. Autorem scénáře i kresby Hildy je britský výtvarník Luke Pearson. Hilda dostala také cenu Muriel za Nejlepší překladový komiks roku 2016. V letošním roce se dočkáme třetího a zatím i posledního dílu s názvem “Kamenný les”. Recenze Hildy si můžete přečíst zde:
http://vlcibouda.net/tag/hilda

(Visited 256 times, 1 visits today)
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Redaktor. Nejen komiksový nadšenec, milovník tvrdé hudby, dobré whisky, piva a fotografování. Jeden z největších autorů českého internetu :)


KOMENTÁŘE