logo

Doctor Strange kráčí po Cestě podivných

Doctor Strange byl pro mě dlouho tak trošku béčkovým superhrdinou. A evidentně nejenom pro mě, vzhledem k tomu, jak dlouho trvalo, než byl poprvé přeložen do češtiny. Pokud pominu všechny ty nejmocnější a ultimátní kolekce, tak až nyní u nás vyšla jeho první kniha. Doctor Strange byl pro mě nezajímavým, dokud jsem se nedozvěděl, že jej v dětství četl můj oblíbený hororový spisovatel. Co to asi musí být za úžasného hrdinu, který dokázal ovlivnit génia, jenž později napsal knihy jako Imajica, Velké a tajné show anebo Hellriser? Co ovlivnilo Clive Barkera natolik, aby jej v dospělosti, už jako slavný spisovatel, zmiňoval v rozhovorech? Vždycky, když jsem potom četl příběhy Doctora Strange, tak jsem v něm podvědomě hledal Maestra Sartoriho. To je důvod, proč mě potěšilo nakladatelství Crew, když oznámilo vydávání série s tímto magickým felčarem. A aby té radosti nebylo málo, tak autorem právě vydané knihy je Jason Aaron – v současnosti jedna z nejjasnějších hvězd komiksového nebe.

Stephen Vincent Strange býval geniálním chirurgem a nesnesitelně arogantním člověkem. Autonehoda a nenávratně poškozené nervy v rukou jej donutily přehodnotit veškeré životní priority. Po studiích u “prastarého” v Himalájích se stal nejvyšším mágem na zemi a chrání ji před veškerými magickými hrozbami. Tohle všechno velmi stručně a nostalgicky rekapituluje  první stránka knihy. Toto rychlé ohlédnutí slouží jak odrazový můstek pro nové dobrodružství, ve kterém Jason Aaron rozbíhá úžasně temný a zároveň vtipně vyprávěný příběh o hrozbě, kterou si žádný z mágů doposud nedokázal ani představit. Velmi podivné události v astrální rovině předznamenávají blížící se masakr. Vždyť před čím mohou prchat takové příšernosti, jako jsou požírači duší, psychočervi anebo obří slimáci živící se magickou energii?  Stephen Strange doposud používal magii k obraně Země. Teď to ale vypadá, že ochránit bude potřebovat samotná magie.

Ač je Doctor Strange jedním ze superhrdinů Marvelu a kompars mu zde dělá například Scarlet Witch, tak přesto nemáte při čtení Aaronova příběhu pocit, že jde o superhrdinský komiks. Tady nejde o epické bitvy před zraky všech obyvatel New Yorku a o nezodpovědnou destrukci Manhattanu. Tady jde o epické bitvy, které se sice odehrávají před celým městem, ale nikdo je nevidí. Za záclonou racionálního světa se dějí věci, kterým by lidé snad ani nechtěli uvěřit. Ne, tohle není superhrdinský komiks. Tohle je městské fantasy líznuté vizemi Cliva Barkera. Kruh se uzavřel…

Přestože je celý komiks poměrně ukecaný, tak to tentokrát vůbec nevadí. Text v bublinách a rámečcích baví a je určen spíše pro mládež a dospělé, než pro děti. Komiks se nebere příliš vážně a jeho humor je nenucený. Jason Aaron rozjíždí vyprávění, které graduje až do poslední stránky knihy, kde vás nechá s otevřenou pusou a vytřeštěnýma očima civět na poslední panel, nad kterým budete do plic nabírat vzduch k zoufalému výkřiku, že nutně a hned potřebujete pokračování.

Šílenosti, které si Aaron navymýšlel ve scénáři, by nešly realizovat bez špičkového výtvarníka. A přesně takový Chris Bachalo je. Jeho kresba je cartoonová, ale to neznamená, že by jeho kresba byla příliš zjednodušující. Právě naopak – astrální rovina a magické světy jsou v jeho podání naprosto fantastické. Panely, na kterých je kombinovaný normální nevybarvený svět s divoce barevným světem magickým, jsou skvělé a patří k tomu lepšímu, co v komiksech můžeme najít.

Kniha Doctor Strange: Cesta podivných je po stránce scénáře i kresby skvělá. Pokud se ji něco dá vytknout, pak je to neuzavřenost příběhu a nutnost čekat na dokončení v příštím dílu. Ani vazba není zvolena nejšťastněji.. Nakladatelství Crew vydalo knihu s brožovanou vazbou a s měkkými deskami bez klop. To vadí zejména u dvou-stránkových panelů a u několika bublin, které jsou v blízkosti propasti mezi stránkami. Všechno jsou to ale nedostatky nedůležité a neměly by vás odradit od čtení tohoto povedeného komiksu.

(Visited 627 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Redaktor. Nejen komiksový nadšenec, milovník tvrdé hudby, dobré whisky, piva a fotografování. Jeden z největších autorů českého internetu :)


KOMENTÁŘE