logo

ARROW ČÍSLO JEDNA

Když před časem BBart oznámil, že vydá komiks rozšiřující svět seriálu Arrow, tak to ve facebookových diskuzích nevzbudilo zrovna velké nadšení a vypadalo to, že tato kniha už dopředu prohrála. Někoho může odrazovat seriálový svět a je nutno přiznat, že seriálová obálka je skutečně ošklivá. Navíc existuje skupina čtenářů, která bude v případě BBartu neustále volat po dokončení některých rozjetých sérií a seriálově-komiksový Arrow jim poslouží jako dobrý hromosvod jejich frustrace.

Ohlasy komiksáků na facebooku ale nic nevypovídají o budoucím úspěchu a neurčují prodeje knihy. Navíc pravě tady BBart míří na jinou skupinu zákazníku než obvykle, na diváky seriálu namísto pravověrných čtenářů komiksů. K divákům patřím i já. Z nějakého “zvráceného” důvodu mě ten seriál baví a tak jsem se na knihu těšil. Takže jaká je nová kniha Arrow ve skutečnosti?

Brožovaná kniha o 208 stranách vyšla s dvěma variantami obálek. Jedna je již výše zmíněná seriálová a druhá, o mnoho pěknější, komiksová. Na knize spolupracovali tvůrci seriálu a celkem je pod ní podepsáno čtrnáct scénáristů a osm kreslířů. Anotace zmiňuje tři příběhy, které v knize najdete – Arrowova sidekicka Diggla v Afganistánu, vyzvednutí jachty Queen’s Gambit ze dna moře a tragickou událost, která vedla Helenu Bertinelliovou k přijetí identity Huntress.

Skutečnost je však trošku jiná. Kniha obsahuje celkem osmnáct deseti stránkových kapitol. Každá kapitola je o něčem jiném a navzájem na sebe nenavazují. Jedinou vyjimkou je Huntress, kterou najdeme ve dvou kapitolách, ale i ty nejsou bezprostředně za sebou. V případě Diggla vidíme na deseti stránkách vzpomínku na útok Talibanu na jeho konvoj. V případě Queen’s Gambit jsme na deseti stránkách svědky popravy muže, který zjistil, že loď byla sabotována. Problémem takto krátkých kapitol je, že nemají pořádný začátek ani konec. Děj se v nich vůbec nemůže pořádně rozjet, takže většinou naskakujeme do již rozjeté akce.

Pokud čtenář není fanouškem seriálu, tak občas nemůže vědět, jaké postavy v té které kapitole sleduje a ani jakou mají s Arrowem aka Oliverem Queenem spojitost. V jednom případě jsem si to i jako fanoušek musel dohledat na internetu. Některé kapitoly jsou ještě rozděleny na tenkrát a nyní, což ještě snižuje šanci na nějakou gradaci děje. Většina kapitol by v seriálu zřejmě byla kratší než 60s. Kresba je mainstreamová. Neurazí, ani nenadchne. Postavy jsou více či méně věrné svým televizním předlohám.

Co říci závěrem? Kniha je určená fanouškům seriálu, pro které tvoří jakýsi bonusový materiál. Částečně se dočkáte střípků z historie některých postav, ale hlavně dostanete řadu “vystřižených scén” a menších akcí. Knihu nelze doporučit někomu, kdo je seriálem nepolíbený. Postavy nejsou představeny, takže nebude vědět kdo je kdo, proč koná tak jak koná a ani nebude tušit, co se stalo na ostrově a jak se z playboye stal Arrow. Děkuji BBartu za recenzní výtisk a přeji mu, aby si tato kniha své čtenáře našla.

(Visited 327 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Redaktor. Nejen komiksový nadšenec, milovník tvrdé hudby, dobré whisky, piva a fotografování. Jeden z největších autorů českého internetu :)


KOMENTÁŘE