logo

ELEKTRONICKÉ OVEČKY A KULKY PLNÉ RTUTI

Nakladatelství Netopejr se k nám opět vrací s dalšími Comicsovými Legendami. A tentokrát není v hlavní roli nikdo menší, než nejoblíbenější Kanaďan na světě, chlápek, co má opravdu těžký kosti – masomlejnek Wolverine. A jak to tak s ním většinou bejvá, je hned ze startu v pořádným průseru. Nejen, že po něm jde mafie, kterou prý okrádá o prachy, ale taky má na krku dva vraždící roboty, kteří nemají za úkol nic jiného, než rozmáznout našeho milého Wolvieho jak sopel po stěně. A to by mohlo být moc i na týpka s regeneračními schopnostmi.

Bohužel, neštěstí nechodí samo, a pokud jde o mutanty celkově, tak se většinou přižene v rodinném dárkovém balení. Proto taky nakonec musí Logan čelit pološílenému Sabertoothovi, který věří tomu, že bídák, nebo hrdina, všichni jedna rodina, a do tohoto vřelého obětí zatne pařáty i Lady Deathstrike, aby si zchladila žáhu a nabrala trochu adamantia. A protože rodinná dramata jsou populární (vy všechny divačky Ordinací a Ulic a Silnic, či jak se to kurňa jmenuje, teď souhlasně kýváte hla… i když, co by takové individua dělaly tady, že?) objeví se i tajmená cizinka s výkonnou sniperkou a touhou pomstít mrtvého otce.

Není proto překvapením, že si mezi častým naporcováním Logan vybere dovolenou, aby se dal trochu do kupy. Bohužel na výletní lodi, na kterou si zakoupil lístek, zrovna někdo velice nepěkně likviduje čekající maminy (ne, nečekaji ve frontě, ale dítě). Podíváme se také trochu do Loganovy historie, projedeme se vidlákovem, kde se zrovna objevil marnotratný syn s Magnumem v ruce, a zavítáme i mezi Morlocky. Ačkoliv jde čistě o Wolverinovu knihu, setkáme se i s bouřlivou Storm a na pomoc Loganovi dorazí geniální Forge spolu s roztomilou Jubilee. Prostě deset sešitů nadupaných akcí, napětím a dokonce i nějakými těmi pocity.

Wolverine #38 – #47, to je to, co obsahuje tento milý malý kompletek. Na scénáristické židličce Larry a Larry (Hama a Storman) a hned vedle nich přísedící kreslíři mach Marc Silvestri, Patrick „Pat“ Brosseau a Gerald DeCaire. To je ta skupinka, která stála u vzniků těchto čísel. A následují další jména – Karel Petřík, Changer the Elder, Jiří Pavlovský (lettering, překlad a redakce) – díky nim a díky obnovené snaze nakladatelství Netopejr se k nám dostává další kousek historie.

A je to jeden z těch kousků, co jsou jako víno. Pěkně zrají a ani po letech s sebou nenesou tu podivnou pachuť naivity a (z dnešního pohledu) hlouposti, které se některé staré komiksové dobrodružství pláštěnkářů prostě a jednoduše nevyhnou. Tady to, aspoň z mého pohledu, vyšlo krásně a starý Wolverine se k nám vrací ve své nestárnoucí podobě. Sic jen jako černobílý (skvěle odvedený) paperback, ale vzhledem k přehledné kresbě to ani moc nevadí.

Snad je to díky jeho regeneračním schopnostem, ale i tak nezbývá, než říct díky, díky Vám všem zúčastněným za další příjemné nahlédnutí do historie jak žánru, tak jednoho nesmrtelného, sprostého, ale odvážného Kanaďana. A to vše za velmi lidovou cenu.

(Visited 94 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Autor. Vesmírný povaleč, těhotný smradlavý lenochod, ostuda lidstva, odporný a páchnoucí, slizký a hnusný zelený lidský výkal. Nejradši by se celý život ládoval dobrůtkami všeho druhu, barev a chutí, četl komiksy a koukal na filmy. Ale stejně ho máme rádi. Boudí komiksový specialista.


KOMENTÁŘE