logo

CANDIDE, JERIE A VOLTAIRE POPRVÉ

Karel Jerie je v tuzemských komiksových kruzích celkem profláklou persónou. Na svém kontě má mimo množství komiksových kraťasů publikovaných v různých magazínech, sbornících a fanzinech také autorské album Oidipus Rex, spolu s legendárním ábíčkovským scénáristou Vlastislavem Tomanem vytvořili krátký příběh Planeta Xindlu, podílel se také na projektu Tomáše Prokůpka Aargh! Havraní speciál  nebo s již zesnulým Tomášem „Hibi“ Matějíčkem vytvořili historicky dobrodružné komiksové album Šifra mistra Hanky. Vyšla mu také souhrnná monografie Lovecká sezóna. Nyní se stylem sobě vlastním pustil do osobitého zpracování komiksové trilogie vycházející z Voltairova románu Candide.

Aktuálně vyšla první část nazvaná Král Bulharů, která nás zavede na nejkrásnější zámek ze všech, ze kterého je Candide kvůli lásce ke sličné slečně Kunigundě nechá doslova vykopnout. Abychom pak zamířili přímo do středu bitevní vřavy, kam se hlavní hrdina nechal dobrovolně naverbovat. Jak se poslední dobou stalo již jakýmsi nepsaným zvykem, i toto album vychází ve dvou verzích. V první klasické určené normálním smrtelníkům a ve druhé, limitované sto kusové edici pro sběratele rarit, kteří si umí pořádně připlatit. I nakladatelství BB art se tedy vydalo cestou protkanou sběratelskými edicemi.

Dílo samotné je pak označováno přízviskem Barokní-SteamPunk-SpaceOpera a k tomu si ještě přidejte specifický a nezaměnitelný autorův styl kresby a jeho krásný smysl pro humor i množství pop kulturních odkazů. Bavit se budou i znalci filmových hlášek, protože obraz děje komiksu je těmito narážkami krásně protkaný. Vůbec si myslím, že u tohoto komiksu se jednoduše musíte bavit, protože jinak jste jen zapšklými a nerudnými intelektuály, kteří si stěží vidí na špičku nosu. Karel Jerie je ve vynikající formě a po přečtení prvního dílu této trilogie jsem nesmírně zvědav na další pokračovaní a samozřejmě i na další porci nefalšované zábavy, kterou tento opus servíruje na zlatém podnose. Hlavní hrdina občas připomíná legendárního Tintina, který se rovněž střemhlav vrhá do každého, byť zdánlivě až banálního dobrodružství. A to na plný plyn. Popsat všechny narážky a odkazy (a kdo ví jestli jsem vstřebal úplně všechny) by vydalo na samostatnou disertační práci, ale hlavně bych vám zkazil veškeré překvapení a radost z četby, kterou toto vynikající dílo skrývá.

Pokud se mluví o tvářích tuzemského komiksu, tak Karel Jerie určitě je jednou z nich! Na komiksové scéně se pohybuje už dostatečně dlouho a styl jeho kresby je snadno rozeznatelný a osobitý. Jerie jednoduše v malém tuzemském komiksovém rybníčku nejde přehlédnout. Navíc dokazuje, že se absolutně neztratí ani jako scénárista, byť ve svých komiksech často čerpá, řekněme, z klasických děl. Ovšem stylem sobě vlastním je transformuje do podoby, jejíž výsledný efekt je překvapující a fascinující. Ve svých dílech často klade otázky, ale velmi opatrně a samozřejmě tak, aby zbytečně nerušily náladu, kterou se mu povedlo svým dílem vytvořit. Navíc i závažné věci podává s humorem tak, aby čtenář neměl pocit, že čte nějaký filozofující komiks, ale aby se především královsky bavil a otázky si kladl, až bude nad dílem zpětně přemýšlet. Vše výše zmíněné není rozhodně málo, takže je jasné, že díky dlouhodobé poctivé práci a osobitému přístupu míří Karel Jerie na nejvyšší mety, které se dají u nás dosáhnout. Navíc právě takovým Candide by mohl prorazit dál za hranice. Pokud ovšem v zahraničí vstřebají jeho citlivý humor a především množství narážek, které mohou jinde zůstat nepochopeny. Ovšem jedním dechem je třeba dodat, že na těchto věcech není komiks prioritně vystaven, takže skvěle funguje i sám o sobě. O to víc můžeme být rádi, že nám tento dort byl naservírován i s bonusovým třešničkami, které jsou tím nejsladším potěšením navrch.

(Visited 211 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Autor. Komiksový scénárista a publicista, spoluvydavatel komiksového fanzinu BubbleGun, recenzent komiksů, občasný pisatel povídek a hudební kritik. Velký boudí otec zakladatel a spoluautor série Sněhulení.


KOMENTÁŘE