MILNÍKY TUZEMSKÉHO SCI-FI: CESTA DO PRAVĚKU
Slavná dobrodružná sci-fi z roku 1955 je zároveň prvním celovečerním filmem Karla Zemana, české režijní legendy trikového filmu. Karel Zeman se do té doby věnoval pouze krátkometrážní loutkově animované tvorbě. Pro svůj styl je považován za přímého následovníka a pokračovatele Georgese Méliese (Cesta na měsíc, r. 1902). Zeman byl jednoduše umělec, který v našich končinách neměl a doposud nemá obdoby.
Už název samotný „Cesta do pravěku“ nejlépe vystihuje děj filmu, ve kterém se spolu se čtyřmi chlapci vydáváme na cestu do historie planety Země. Kluci objevili v tajemné jeskyni řeku, která funguje jako stroj času. Kdo se po ní plaví proti proudu, putuje do minulosti. Tento „stroj času“ není nijak zbytečně vysvětlován. Pro děj filmu to není nijak důležité a později se ukázalo, že je to vlastně i ku prospěchu. Jakékoli technické řešení cestování v čase (původně byla dokonce v plánu jakási raketa), nebo podrobnějsí vysvětlování, jak vlastně „řeka času“ funguje, by znamenalo časové ukotvení filmu a tím i spojené nutné technické stárnutí. Tvůrci se naštěstí tomuto vyhnuli, a tak ani dnes nepůsobí film vůbec hloupě.
Kdo chtěl někdy na vlastní oči vidět prehistorického tvora nebo v dětství rád listoval naučnými paleontologickými knihami, musí být nadšen společně s hrdiny, kteří si vše, co zažijí a všechna zvířata, která uvidí, zaznamenávají do deníku, včetně latinských názvů a zajímavostí o každém spatřeném druhu. Odborným poradcem byl přední český paleontolog a tvůrce vědecko-naučné literatury pro mládež Josef Augusta. Cesta do pravěku má tím pádem také velkou dokumentaristickou a vzdělávací hodnotu. Některé výjevy z filmu jsou inspirovány obrazy Zdeňka Buriana, jehož malby také čerpaly z tehdejších paleontologických poznatků. Nebyla by cesta do pravěku bez dinosaurů a nebyl by Zeman bez trikových sekvencí.
Dinosaurů si ve filmu samozřejmě užijeme dostatek, vždyť jsou také hlavní premisou filmu. Pro jejich převedení na plátno používá Zeman to, co dělal už ve své předchozí loutkové tvorbě. Stop motion technikou natočené pohybující se dinosaury vkládá do hraného filmového materiálu. Nutno říct, že kvalita triků je na tehdejší špičkové světové úrovni. Na tricích si nechával Zeman opravdu záležet a když se mu v roce 1970 zdálo, že ve světě triková úroveň pokročila natolik, že jí už nemůže konkurovat, tento zbytečně skromný génius raději ukončil kariéru.
V době svého uvedení film u nás nenavštívilo nijak moc lidí, ale na rozdíl od ostatních českých filmů sklidila Cesta do pravěku obrovský úspěch v zahraničí, především v USA a Japonsku. Steven Spielberg o snímku řekl, že jeho kvalita je vzhledem k době vzniku neuvěřitelná. V Jurském parku můžeme vidět scénu, která je téměř doslovnou citací Zemanova filmu. Ohledávání mrtvého/polomrtvého dinosaura mající za cíl dostat hrdiny (diváky) co nejblíž k prehistorickému ještěrovi.
První Zemanův film se tak stal jeho nejúspěšnějším a spolu s Vynálezem zkázy taky nejlepším. Pro každého, kdo má dobrodružství v krvi, je tento film nutností. Je to čirá esence dobrodružství.