Love – čtyři výlety do světa zvířat
Scenárista Frédéric Brrémaud s výtvarníkem Federicem Bertoluccim vytvořili komiksovou sérii Love. Ale nenechte se mýlit, tato série není žádná erotika, i když na tu tam vlastně také dojde. Tato série je o zvířatech. Ale ne o antropomorfních, jak tomu v komiksech a animácích bývá. Tohle je o normálních divokých zvířatech. Je to jako dokumentární film. Tyhle zvířata nemluví. Tyhle zvířata mají hlad, chtějí přežít a udělají pro to všechno. Zkrátka ideální téma pro komiksy beze slov.
“V ŽIVOČIŠNÉ ŘÍŠI SE STVOŘENÍ NEMILUJÍ, ALE ANI SE NENÁVIDÍ. LÁSKA A NENÁVIST TVOŘÍ JEDNOTU. UNIVERZÁLNÍ JEDNOTU, KONEČNÝ CELEK, KTERÝ BY SE DAL NAZVAT BOHEM – NEBO ZNOVU LÁSKOU. JE TO LÁSKA, KTERÉ ČLOVĚK NIKDY NEDOSÁHNE.”
Je kouzelné, jak hodně zvířecích druhů dokázal Brrémaud do vyprávění dostat. Trošku to může připomínat zvířecí knihy pro děti, jenže tam se zvířata netrhají na kusy. Když hroznýš drtí opici tak, až ji lezou oči z hlavy, tak to pěkné není a menší děti by z toho mohly mít neklidné spaní 🙂
Tygr
Kniha vypráví o jednom dni ze života tygra. Na první pohled jednoduché a rychlé vyprávění má nápaditý a rychlý scénář. Přestože se čtenář nemůže do tygra tak úplně vcítit, tak mu přesto fandí. Je zajímavé, že příběh nesleduje jenom tygra jako lovce a tapíra jako kořist, ale také krokodýla, piraně a spousty dalších jiných zvířat – od mravenců až po slony. Jejich cesty se ten den více, či méně, protnou a úmyslně či neúmyslně ovlivní osudy jiných. Scénář chytře pracuje s napětím a to tak, že souběžně sleduje několik zvířat a vy víte, že se dříve nebo později setkají a není dopředu jasné, jak to pro koho dopadne.
Kresba Federica Bertolucciho je úžasná a kromě samotných zvířat, které autor umí geniálně nakreslit v pohybu, skvěle zachycuje atmosféru džungle, včetně slunce prosvítajícího skrz koruny stromů. Nápadité je i střídání úhlů pohledů, které zapojuje do příběhu i zcela nečekané pozorovatele.
Liška
Liška funguje na podobných principech jako Tygr. Spousta druhů zvířat, jejichž osudy se proplétají a moc se neřeší, zda se tyto druhy vůbec mohou někdy setkat – já jsem třeba souboj normálního a ledního medvěda viděl poprvé a bylo to dost cool :-). Silní zde opět zabíjejí slabší a slabší se nechtějí nechat. Velkou roli zde tentokrát hraje ostrov někde v severním moři, který je zrovna trhaný na kusy sopečnými erupcemi. Právě ničivé řádění sopky zde vyvolává silný Wow efekt a řídí chování většiny zvířat. Liška je zde tentokrát jak v pozici lovce, tak i v pozici kořisti. Její motivací a hnací silou však tentokrát není hlad a nebo útěk před větším dravcem. Důvod, proč běží směrem k erupcím, je zcela jiný – v noře na kopci na ni čeká její lišče. Bude v noře rychleji Liška a nebo láva? Kresba je opět prvotřídní.
Lev
Lev je výletem na savanu mezi lvy. Ostatní zvířata zde tentokrát nemají větší roli. Dělají lvům pouze křoví a kořist. Tentokrát je to jen o lvech. O alfa samci a jeho smečce, a o odpadlících, kteří následují mladého mstitele. Příběh není tentokrát tak zajímavý a zřejmý. Kresba je stále úžasná, ale je zatraceně těžké se ve všech těch lvech vyznat.
Dinosaurus
Výlet do světa, kde každý chce sežrat každého. Svižný scénář sleduje malé, zvědavé a hladové kuře – nebo spíše jeho zubatého předchůdce. Tohle zubaté kuře jde po všem, co je menší než on a všechno větší jde zase po něm. Včetně obrovského zarputilého T-Rexe. Tento příběh je kratší než ostatní příběhy, ale kniha má o to bohatší bonusovou část s kresbami a studiemi.
-
Hodnocení Vlčí Boudy