logo

Systém

Amerického alternativního komiksového tvůrce Petera Kupera může český čtenář znát z jeho komiksové adaptace Proměny od Franze Kafky, kterou u nás kdysi vydalo nakladatelství Netopejr. Kuperovo portfolio je ale mnohem větší a patří do něj také stripová série “Spy vs. Spy”. Když byl Peter Kuper osloven editorem Lou Stathisem, jestli by nechtěl vytvořit něco pro DC Comics, tak první, co se dostavilo, byl údiv. Co by on, autor alternativních a undergroundových komiksů věnujících se ve velké míře politickým a sociálním tématům, mohl přinést do fantasy světa DC? Odpovědí bylo Vertigo Vérité – nový brand DC, který měl cílit na čtenáře, kteří běžně nenavštěvují komiksové obchody. Desítky let se Kuper snažil dostat grafické novely k lidem, kteří komiksy normálně nečtou, a najednou dostal šanci to uskutečnit skrze vydavatele Supermana.

A tak v roce 1996 světlo světa spatřil Systém (The System). Příběh který si Kuper psal do šuplíku osm let. Koncept, na kterém začal pracovat v době, kdy dělal ilustrace pro New York Times a kdy v hromadné dopravě začal pozorovat své spolucestující, přemýšlet o cílech jejich cesty a splétal jejich smyšlené osudy do příběhu. Jako formu vyprávění zvolil komiks beze slov. Jednak to odstraňuje jazykovou bariéru a také to nutí čtenáře interpretovat si děj po svém. Kuper zvolil také netradiční a pracnou výtvarnou formu, která spočívá v řezání forem a v následném stříkaní barvy. Zároveň umožnil, aby sprejovaná barva z jednoho panelu zasahovala i do jiných panelů a  aby tak obrazy do sebe vzájemně “krvácely”. Předpokládal, že “Supermanův svět” jeho přístup odmítne, ale opak byl pravdou a nejenom že slavil úspěch, ale zároveň se stal doslova klasikou a součástí sbírek prominentních knihoven, galerií a muzeí. Sám Kuper později začal dokonce vyučovat kurz komiksu na Harvardu. Fenomenální úspěch, který na začátku rozhodně nečekal.

A o čem tedy Systém je? Vypráví o životě ve městě a o všem, co to přináší – dobrého i zlého. Vypráví o korupci, zločinnosti a vraždách, ale také o nevinnosti a slušnosti. O zábavě i práci, chudobě i bohatství, lásce i nenávisti. O všudypřítomném koloběhu peněz, který to všechno spojuje. A také o masivní mediální masáži. To vše ve strhujícím scénáři, který dokáže na pár stránkách odvyprávět více, než byste čekali. Není to o jedné konkrétní osobě. Těch lidí, kteří v příběhu účinkují je hrozně moc. Tohle je o systému. Celý příběh je sled setkání nějakých lidí na nějakém místě a každé setkání přenáší vyprávění na další osobu a posouvá děj dopředu. Občas je setkání nahrazeno podobným obrazem, či výjevem, který slouží k přenesení děje jinam. Je to geniální a zábavné. Je zajímavé, jak je možné si některé postavy v tak svižném vyprávění oblíbit, i to, jak Kupers dokáže v takovem scénáři šokovat. Na kresbu a stříkané šablony je nutné si nejprve zvyknout, ale po pár stránkách si to prostě oblíbíte a necháte se těmi obrazy a výjevy unášet.

Je to geniální a strhující. Legendou se tento komiks stal po právu. Nyní je The System na internetu dostupný v pevné vazbě za neuvěřitelnou cenu cca 245,- Kč i s poštovným (BookDepository). Neváhejte a objednávejte!

(Visited 408 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Redaktor. Nejen komiksový nadšenec, milovník tvrdé hudby, dobré whisky, piva a fotografování. Jeden z největších autorů českého internetu :)


KOMENTÁŘE