logo

DARWINSKÝ VÝTAH – NEBE, PEKLO, RÁJ

Země je zase jednou v háji. Tak už to v postapokalyptické sci-fi bývá. Tentokrát za to ale nemůže člvoěk, nýbrž podivná nemoc, jenž je zvána SUBS. Ta u zasažených posiluje jednu emoci na úkor těch druhých, ať už jde o agresivitu, strach, či dokonce smysl pro humor, čímž z nich vytváří šílené a agresivní jedince, zvané suby. Jediné místo, které je před nákazou chráněno je australské město Darwin. A to jen díky podivnému výtahu do vesmíru, který před několika lety vybudovali tajemní vesmírní „Stavitelé“. Výtah vytváří auru, která potlačuje účinky nemoci. Bohužel aura má dosah pouhých devět kilometrů, takže moc lidí se nemoci nevyhnulo.

Kdysi majestátní město se změnilo v obří slum, který produkuje vodu a vzduch filtrovaný skrze auru pro „ty nahoře“ – Orbiťany. Vědecká elita země totiž unikla do vesmíru, kde vystavěli farmy produkující potravu a orbitální stanice, kde mohou existovat bez hrozby nákazy SUBem. Hlavní hrdina Skyler Lurkien patří mezi obyvatele Darwinu a zároveň také mezi hrstku imunních vůči nákaze. což je ideální pro to, co dělá. Je totiž paběrkářem. To jsou jedinci pořádající odvážné výpravy mimo ochranné pole aury aby získali cokoliv, o co je zájem. Zatímco většina paběrkářů je omezována nejenom doletem, ale i nutností používat ochranné obleky, Skyler a jeho banda imunních má víceméně v novém světě volnost pohybu. Po návratu z jedné akce se ovšem stane něco nečekaného a u prostřed města se objeví jeden ze sublidí. A výtah se zastaví. Znamená to snad konec civilizace?

Jason M. Hough nám předkládá další variaci na zombie horory (pokud se zombie téma dá v dnešní době škatulkovat čistě jako horor), jenom místo nemrtvých ohrožuje lidskou existenci nákaza, podobně jako v britském filmu 28 dní poté. Což ovšem není vůbec na škodu. Stejně jako v případě Kirkmanova komiksového zombie-seriálu The Walking Dead jsou nakažení pouze jedním z okolních jevů, ve kterém se odehrává děj knihy a příběh se soustředí více na lidi a jejich život v nastálé situaci. Konflikt mezi vedoucími činiteli Orbiťanů a Darwiňanů, politické machinace či boj o moc, stejně jako akční a napínavé pasáže jsou nedílnou součástí tohoto literárního mixu.

Přesto je z počátku vidět, že jde o autorovu prvotinu. První třetinu knihy jsem měl trochu problémy se s hlavními hrdiny sžít a nějak se s nimi propojit, ale čím víc stránek máme za sebou, tím víc se autorův styl vybrušuje a vtahuje čtenáře do děje. A poslední třetina už se řítí jako parní lokomotiva. Nu a otevřený konec jen navnadí na další díl plánované trilogie. Jason knihu začal psát v roce 2008 v rámci projektu Nanowirmo, neboli National Novel Writing Month (Národní měsíc psaní novel). Kniha vyšla v roce 2013 a ještě v tom samém letopočtu vyšly i další dva díly The Exodus Tower a The Plague Forgue. Předtím se autor živil jako 3D grafik a designér počítačových her jako Metal Fatique či Aliens vs. Predator: Extincion.

Díky nakladatelství Plus ve spolupráci s vydavatelstvím Albatros se Darwinský výtah dostal do našich rukou v perfektním překladu Pavla Medka, který už na sérii o mladém brýlatém kouzelníkovikovi s jizvou na čele dokázal, že rozhodně není žádný google translator. A tady pochvaly českého vydání nekončí. Perfektní obálka Milana Malíka, která mě navzdory pořekadla „Nesuď knihu dle obalu“ ke knize přitáhla, či pevná vazba, pokryta hvězdnou oblohou, jen dokazují, že si Plusáci dali na českém vydání opravdu záležet. Bohužel žádné dílo není bez kazu a i zde se objeví pár chybiček, jako jsou chybějící uvozovky či písmena, jenž korektorům unikly. Ale to jsou chybky zanedbatelné a požitek ze čtení nekazící. Kniha se nejenom dobře čte, ale je i (dle mého názoru) ozdobou knihovničky, která vedle všech těch paperbacků vyloženě září.

(Visited 111 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Autor. Vesmírný povaleč, těhotný smradlavý lenochod, ostuda lidstva, odporný a páchnoucí, slizký a hnusný zelený lidský výkal. Nejradši by se celý život ládoval dobrůtkami všeho druhu, barev a chutí, četl komiksy a koukal na filmy. Ale stejně ho máme rádi. Boudí komiksový specialista.


KOMENTÁŘE