Netvora – Probuzení monstra
V letošních bohatých edičních plánech českých komiksových nakladatelství je několik titulů, o kterých se už dlouho mluví a které budí velké očekávání. Jedním z nich je i steampunkový horor Netvora (Monstress), jehož první díl nyní vydalo nakladatelství Crew (původně Image). Jeho příběh se odehrává v roce 1900 v alternativní matriarchální Asii. Ve světě, kde se snoubí technologie s magií a který je rozvrácený válkou znesvářených ras.
V tomto fantasy světě spolu bojují Lidé a nelidé – takzvaní Arkanici. Arkanici jsou kříženci Lidí a Prastarých. Někteří z nich vypadají jako Lidé, ale většina z nich má nějaké zvířecí rysy. K lidsky vypadajícím Arkanikům patří i hlavní hrdinka Maika Půlvlčice. Maika ale není kladná hrdinka. Je spíše antihrdinka jako třeba Punisher. Sedmnáctiletá dívka, která přežila něco, co by nikdo zažívat neměl – válku, zajatecký tábor a mučení. Nyní se cítí prázdná a dopředu ji žene jen chladný plamen pomsty. Maika je taková, jakou ji udělali její nepřátelé – nelítostná, krutá a zatvrzelá. Brzy ale zjistí, že není tak prázdná, jak si zpočátku myslela. Je v ní něco, co děsí její okolí i ji samotnou – zatraceně hladové monstrum. Navíc teď získala cosi, co z ní dělá pomyslný střed světa. Artefakt, po kterém prahnou téměř všichni – Prastaří, Arkanici, lidské čarodějnice a dokonce i dávno mrtvá božská monstra.
Příběh Netvory se zrodil z válečného traumatu. Jeho autorka, Marjorie Liu, je americká Číňanka, která válku sice nikdy přímo nezažila, ale silně na ni zapůsobilo vyprávění jejich prarodičů. Ti přežili Japonskou invazi do Číny a vyprávěli své vnučce o zvěrstvech, kterých se Japonci dopouštěli (zeptejte se Googlu na Jednotku 731). Takové vyprávění muselo na malé Marjorie zanechat stopy a je to patrné i z jejího příběhu. Jakoby se z těchto zprostředkovaných traumat potřebovala vypsat. Netvora je velmi kruté vyprávění a násilí se v něm nezastaví před ničím a před nikým. Krutému mučení a mrzačení jsou zde vystavovány i děti a komiks se to nebojí ukázat.
Netvora je hodně “ukecaný” komiks a spoustu textu tvoří vnitřní monology. A to nejen Maiky, ale také jejího monstra. Maika se zamýšlí sama nad sebou, nad tím, co prožila a nad tím, co už zapomněla. Maika se ve vzpomínkách vrací do fragmentů vzpomínek na své dětství a ke všem svým děsivým zážitkům. Snaží se přijít na to, kým vlastně je a co všechno jí zůstává utajeno. Komiks obsahuje několik typů bublin a zpočátku je těžké některé texty správně přiřadit.
Obrovskou devizou tohoto komiksu je jeho vizuální stránka. O tu se postarala Japonka Sana Takeda, která mimo jiné pracovala i na několika sériích u Marvelu. Její kresba je detailní se silnými konturami a jemnou šrafurou. Oblečení, věcem i prostředí často dominují složité ozdobné ornamenty. V její kresbě je vidět inspiraci mangou a jejíma velkýma očima, což zajímavě odlehčuje jinak hutnou atmosféru. Ale jindy zase ty velké dětské oči dělají scénu mnohem brutálnější. Komiks je celobarevný a často jsou voleny tmavší a tlumené tóny barev, které dobře podtrhují atmosféru vyprávění.
Netvora: Kniha první – Probuzení je nečekaně krutý komiks s explicitním zobrazením násilí. Pozadí jeho vzniku, tj. vyprávění autorčiných prarodičů o prožitých válečných hrůzách, mu ale dává nečekaný rozměr a hloubku. Není náhodou, že tento komiks vyhrál cenu Hugo, British Fantasy Award a byl dva roky po sobě nominovaný na Eisnerovu cenu v několika kategoriích. Vypráví totiž o válce, rasismu a o otroctví. Nakladatelství Crew zařadilo Netvoru mezi “komiksy pro holky”, ale není důvod, proč by si ji neměl užít kdokoliv. Cílení na mládež je v něm ale silně cítit. Příběh je poutavě vyprávěný a dokáže si čtenáře zaháčkovat. Ti ale musí přistoupit na fakt, že zpočátku nebudou všemu rozumět a tajemství se budou odhalovat jen velmi pomalu. Ale o to v tomto typu příběhů jde.
-
Hodnocení Vlčí Boudy