logo

MUZIKANTI PŘED KAMEROU # 1

Dnes si málokdo dokáže představit film, ve kterém by nebyla žádná hudba. Neoddělitelně k sobě patří. I v době němých filmů seděl u plátna někdo, kdo film doprovázel na klavír. Hudba a film k sobě mají opravdu blízko. Co by to byl za film bez hlavního hrdiny? A co kapela bez frontmana? Není proto divu, že si často hudebníci chtěli zahrát ve filmu a naopak. Nás nový seriál Vám přestaví řadu úspěšných zpěváků a hudebníků, kteří se v průběhu filmové historie postavili před kamery.

Když bratři Lumièrové uskutečnili v prosinci 1895 první veřejné promítání, určitě netušili, co se z této pouťové atrakce vyvine v následujících několika desítkách let. A to hlavně díky vesničce Hollywood, ze které se brzy stala továrna na sny. Prvním zvukovým filmem byl romantický muzikál Jazzový zpěvák (1927), kde hlavní roli ztvárnil populární zpěvák Al Jolson. Takto vyšlapal cestičku dalším pozdějším hvězdám amerického showbusinessu.

Krátce poté následovali další, jako třeba Bing Crosby, který je považován za jednoho ze zakladatelů americké populární hudby. Během svého života jen v Americe prodal přes 300 milionů gramofonových desek a na jeho sklonku získal cenu Grammy za celoživotní dílo. Krom toho se od roku 1930 objevoval i na filmovém plátně a zahrál si v desítkách filmů. Mezi nejznámější patří Farář u svatého Dominika (1944), za který získal Oscara za hlavní mužskou roli. O rok později byl znovu nominován, když stejnou postavu ztvárnil ve filmu Zvony od svaté Marie. Příležitostně se objevoval i na televizní obrazovce a dokonce mu byla nabídnuta role poručíka Columba, kterou odmítl.

Další velkou hvězdou byl Frank Sinatra, kterého v začátcích ovlivnil právě Crosby. Díky svému barytonu vyhrál celkem deset cen Grammy. Kromě toho se začal prosazovat i jako herec. Nejúspěšnější bylo válečné drama Odtud až na věčnost (1953), kdy za vedlejší roli získal Oscara i Zlatý Glóbus. Z dalších stojí za zmínku třeba Dannyho jedenáctka, což je originál, podle kterého byli natočeni Dannyho parťáci s Georgem Clooneym v hlavní roli.

Krále rock´n´rollu Elvise Presleyho snad ani není třeba představovat, vždyť jeho písně musí znát každý a dodnes se prodalo přes miliardu jeho nahrávek. Presley byl miláčkem publika, takže bylo jen otázkou času, kdy začne jeho filmová kariéra. Celkem natočil 33 filmů a byl ve své době nejlépe placenou hvězdou Hollywoodu. Debutoval v roce 1956 ve westernovém muzikálu Miluj mě něžně. Následovaly kasovní trháky jako Vězeňský rock, G.I. Blues, Flaming Star nebo Kid Galahad.

Tom Jones je znám především jako zpěvák s charismatickým hlasem, ale od roku 1969 běžela v televizi jeho show This is Tom Jones, která se vysílala 14 sezon. Později si zahrál i v několika seriálech (Fresh Prince), ale jeho nejznámější rolí je ta ve filmu Tima Burtona Mars útočí!, kde si zahrál sám sebe jako estrádního zpěváka.

Skvělý hudebník a zpěvák David Bowie, který je členem Rokenrolové síně slávy, taky natočil několik filmů (když nebudeme počítat i jeho herecké výkony ve vlastních videoklipech). Mezi zásadní role určitě patří mimozemšťan ve sci-fi snímku Muž, který spadl na zemi, válečný zajatec v dramatu Veselé Vánoce, pane Lawrenci, Pilát Pontský ve Scorseseho Posledním pokušení Krista, agent Phillip Jeffries v Lynchově Twin Peaks: Fire Walk With Me nebo postava Andyho Warhola ve filmu Basquiat. Dále hrál v upírském dramatu Hlad a spoustě dalších.

Jeho kolega Sting je zpěvák a baskytarista známý ať už ze sólové dráhy nebo z působení v kapele THE POLICE. Před kamerou začínal v reklamě na žvýkačky a postupně se propracoval na filmové plátno. Objevil se v Lynchově adaptaci sci-fi románu Franka Herberta Duna, fantasy hororu Nevěsta, Gilliamově Dobrodružstvích barona Prášila nebo hororové Grotesce.

Sir Mick Jagger je samozřejmě známý hlavně jako frontman skupiny ROLLING STONES, která načala už druhou padesátku let své existence a věřím, že stejně jako Karel Gott tady bude věčně. I on si zahrál v pár filmech, když debutoval v krátkometrážním hororu Vzývání mého bratra démona. Následovaly western Ned Kelly nebo sci-fi béčko Freejack po boku Emilio Esteveze.

Živá legenda Iggy Pop je kontroverzní zpěvák s charakteristickým vystupováním. Možná právě tohle zabralo u režisérů a během několika desítek let se příležitostně mihl v seriálech jako Historky ze záhrobí nebo Star Trek: Hluboký vesmír devět. Na velké plátno se dostal v epizodních rolích ve filmech Barva peněz, v kultovním Jarmuschově Mrtvém muži, Vrána: Město andělů, upírské komedii Vysaj si nebo Bojovník (režie Johnny Depp). Sám sebe si zahrál ve snímcích Soukromé neřesti a Kafe a cigára.

V posledně jmenovaném filmu hraje sebe samého i Tom Waits, zpěvák skládající temné balady. V roce 1977 jej požádal Sylvester Stallone, jestli by nezahrál barového klavíristu v jeho režijním debutu Cesta k ráji. Následovala spolupráce s Francisem Fordem Coppolou a roličky v jeho filmech (Outsideři, Cotton Club, později Dracula). Hlavní roli Waitsovi nabídl až Jim Jarmusch ve filmu Mimo zákon. Z další filmografie pak jsou zajímavé snímky jako Král rybář, Dva Jakeové, drama Hráči na vinici páně, Domino nebo aktuálně poslední Sedm psychopatů.

(Visited 130 times, 1 visits today)
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Autor. Hudební nadšenec, který má na starost seriály nejen o filmové hudbě. V současnosti vedle své hudební odbornosti pracuje na rozšiřování znalostí pivních. Protože i pivo může mít tolik odstínů a chutí jako sama hudba. Kdo by mu takové starosti nezáviděl.


KOMENTÁŘE