logo

Úplněk vlka

Jeremy Logan je profesorem historie na Yaleově univerzitě a právě přijel na šesti týdenní pobyt v Cloudwateru, což je takový luxusní klášter, alespoň podle slov jeho pana direktora. Cloudwater je specializované zařízení, které si zakládá na tvůrčí, ničím nerušené atmosféře a jeho hosté platí za rezidenční ubytování nemalé částky. Umělecká kolonie poskytuje téměř neomezený prostor a čas pro různé umělce, malíře, spisovatele, vědce a jiné bohémy, kteří sem zavítají načerpat životní energii, tvořit či nalézt ztracenou inspiraci. Múzu.

V tomto ohledu není Jeremy výjimkou. Přicestoval dokončit monografii o středověkém kacířství, jíž se roky marně pokouší dopsat. Možná jsou na vině i jeho vedlejší projekty a aktivity, které neuniknou velice pozorné recepční a ani samotnému řediteli, jenž si Logana pozve na diskrétní kobereček. Hlavní pracovní náplní a středobodem Jeremyho existence se totiž v posledních letech stalo, nadmíru zavrženíhodné a nekorektní pátrání. Alespoň v očích domýšlivé akademické obce, jež evokuje svým zkostnatělým postojem středověkou inkvizici. Jedná se tudíž skoro o bádání na poli minovém, kdy ho nálepkují hanlivě jako záhadologa.

Jeho úspěch a slovutnost ho časem přivedla až na soudobé oltáře komerce (televizní obrazovky) či do časopisu People, takže se dá říct, že jeho tvář je poměrně známá. Nicméně pro ředitele tak věhlasného zařízení, jakým je Cloudwater, jde o popularitu nežádoucí a nechtěnou. Faktem je, že místní média již projevují zájem o vědcovu skandalizovanou osobu. Řídící si tudíž nepřeje, aby jeho štědrou klientelu rušili bulvární novináři a televizní štáby, což mu Jeremy Logan s křišťálově čistým úmyslem potvrdí. Přirozeně ale platí, sliby chyby.

Jeremy se nestačí ještě ani zabydlet a už ho vyhledá jeho bývalý spolužák z univerzity Randall Jessup, který zde zastává funkci poručíka newyorské divize lesní správy. Ač se oba muži neviděli dlouhých dvacet let, tak se Jessup ani na moment, nezdráhá poprosit svého dávného přítele o radu… V nedávné době došlo v jeho regionu ke dvěma bestiálním zabitím turistů a v podezření je agresivní medvěd baribal, což je oficiálním závěrem vyšetřování. Avšak Jessup, znalý domorodých poměrů a legendy o zkažené krvi je jiného názoru a domnívá se, že vše se mohlo odehrát docela jinak, a požádá dávného kamaráda o pomoc.

Dávej pozor na to, co si přeješ, mohlo by se ti to splnit

Stává se mi to málokdy, ale přihodí se, že bezmyšlenkovitě podlehnu kouzlu knižní obálky a nakonec i anotaci. Možná za to může, v tomto mimořádném případě, gigantická Luna, která mne odjakživa fascinuje. Zkrátka a dobře, dostal jsem přesně, co jsem chtěl. Vrrrau!

Přál jsem si dostat moderní příběh, kde Luna vystavena všem očím na odiv, ve své plné kráse a nahotě, ponouká stvoření náchylná k lykantropii, aby se jí plně oddala. Na milost a nemilost.

Přál jsem si dostat soudobé vyprávění s nádechem mrazivého mystéria a negotické architektury, kde se zjeví neohrožený myslitel-vyšetřovatel, s charismatem Sherlocka Holmese a rozlouskne  zapeklitou záhadu. Ani za mák mi nevadí, že jsem držel krok s jeho oslnivým intelektem a lehce jsem mu našeptával do ucha a  prozrazoval drobné indicie, jež by mohl nechtěně minout. Ale on je viděl, stejně jako já.

Přál jsem si obdržet snad stejně bohatou literární nadílku, jakou jsem kdysi toužil mít od Ježíška. Nu a jak už jsem napsal, dostal jsem dočista, co jsem chtěl. Spoustu klišé v podobě svetru, ponožek, trenýrek a rukavic, jak se to rok co rok malým dětem stává. Nicméně v záplavě malebných  jmenovek, úhledných řádků textu a načechraného balícího papíru, jsem nalezl i věci chtěné, žádané a novátorské, pro které jsem zapomněl na otřepané dárky ve formě svetru, ponožek, trenýrek a rukavic… Pokud to máte nastaveno obdobně jako já, klidně napište Ježíškovi. V knize Úplněk vlka dostanete příjemný béčkový thriller, který dobře plyne, netrpí na hluchá místa, ač je možná občas lehce předvídatelný. S knihou amerického spisovatele Lincolna Childa (*1957)  nemáte co ztratit.

Knihu Úplněk vlka vydalo nakladatelství BB/art s.r.o v roce 2017. Překlad provedl Roman Lipčík.

(Visited 431 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Redaktor. Knihomol a komiksový nadšenec. Svého času i aktivní kreslíř, dnes na autorské dovolené. Fascinuje ho vesmír, astronomie a starobylé civilizace. Při cestách za megalitickou minulostí naplno propadá potápění a z toho plyne záliba v podvodní fotografii. Má názory, které se často rozchází s hlavním proudem, rád přemýšlí o podstatě a jde k jádru věci.


KOMENTÁŘE