logo

Projekt Kronos

Představte si svět v roce 2052. Vybavují se vám moderní technologie? Na jaké úrovni se pohybuje doprava? Jak funguje vláda, hierarchie, ekosystém? Nutno uznat, že je to zcela nepředstavitelné pro nás všechny. Někdo ani nepřemýšlí nad tím, co bude zítra, natož za 34 let. Avšak mladý autor Pavel Bareš si svůj celkový obraz utvořil do rozsáhlého a propracovaného urban, postapo a sci-fi románu Projekt Kronos.

Dějových linek je zde mnohem více, tím pádem se ponasnažím nastínit tu stěžejní. Vše se odehrává na místě zvaném Attiona City, kde máme rozdělené úrovně. Spodní část, Downtown, ovládají drogové kartely, gangy a je rozežírána epidemií. Horní část se skládá z těch, kteří ovládají celou část Attiony, snaží se odizolovat Downtown a do toho kují pikle. Funguje zde nejmocnější organizace tohoto světa, Institut, který zde vychovává tzv. Sirotky, budoucí agenty lovící úhlavní nepřátele, Şehiry. Vše nasvědčuje tomu, že brzy vypukne občanská válka, napětí by se dalo krájet.

Jednu z částí příběhu tvoří i hlavní hrdinové Jason Blake, Downtowner podivně souznící s celým městem a Luco Scarpa přidělený k Sirotkům, který nechce nic jiného než klid od všeho toho nepořádku. Situace se začíná vyhrocovat a oba dva se musí co nejrychleji adaptovat do drsného boje o osud celé Attiony. A do toho všeho se spřádají plány celého Projektu Kronos.

Pavel Bareš (*1994), žije poblíž Prahy. Je student FSV UK, frontman rockové kapely J!Scream, čtenářem komiksů, vášnivým hráčem videoher, cestovatelem, jachtařem a, jak sám říká, hnědokabátníkem a zlomyslným Pánem jeskyní. Projekt Kronos je jeho literárním debutem a lze říci, že i velmi slibným – v knize se pokouší poukázat na to, že být hrdinou rozhodně není jednoduché. Příběhy o Attioně City píše na pokračování a brzy se můžeme těšit na další díl.
Tvorbu Pavla Bareše bych zařadila například k Dmitriji Glukhovskému (román Budoucnost je Projektu Kronos hodně podobný) či Sergeji Lukjaněnkovi. Zaměřuje se na budoucnost hierarchie v utopickém světě, filozofii a intriky mocností, “obyčejných” hrdinech a na válečná témata.  

Projekt Kronos pro mě byl světlým zábleskem v českém sci-fi a postapo žánru, ač se jedná o příběh temný a nekompromisní (navíc i docela realistický, když to pojmeme komplexněji). Ze začátku se setkáme s rozkouskovaným příběhem jak Jasona, tak i Luca, což může být nejdříve matoucí, ale později dostaneme ucelenější příběh. To vše je protkané scénami z Institutu a intrikami vyšších mocností, které začínají být na svých postech jaksi bezmocné. Dost jsem ocenila autorovo “s tím se rozhodně mazlit nebudu” přístupem, který byl cítit na každé straně a o to surovější byl celkový pohled na Attionu City a její obyvatele. Musím se přiznat, že jsem si raději nikoho neoblíbila, nebo alespoň ne moc, protože se znám, v takových příbězích nikdy nevíte.


Vlivy z komiksů zde byly velice patrné, dost jsem tu našla i stopy po známých sci-fi počinech, ale rozhodně to nebylo na škodu, naopak. Pavel Bareš se nikoho nesnažil napodobovat, naopak rozvinul vlastní nápad do něčeho jedinečného, originálního a je stále poznat, že se dá s novými myšlenkami pracovat do aleluja. Postavy byly vykreslené dokonale, skoro nikdo nebyl ani kladná, ani záporná postava, byly jako my, reální lidé, kteří by se v podobných situacích zachovali podobně, ne-li stejně. Tiše doufám, že schopnosti Şehirů budou v dalších knihách více přiblíženi, protože jsem nenašla nějaké bližší vysvětlení, odkud se vlastně berou, kde tyto schopnosti získávají (nebo se s nimi rodí?) … Celkově jsem měla dost otazníků a to mě napíná jak strunu od kytary, takže určitě sem s pokračováním!

Autor sem navíc zbytečně netahal nějaké vaty typu rozvíjející románky, milostné cukrování, apod., evidentně sám správně vytušil, že do románu tohoto typu nic takového nemá moc co dělat. Ano, něco málo zde bylo, ale ne v takové míře a už vůbec to nerušilo děj, za což jsem byla vděčná. O to více akce, zvratů a “wtf” (v dobrém) momentů tu bylo. Vše do puntíku promyšlené a dávající smysl. Klobouk dolů.

Takže celkové mé hodnocení je více než kladné, pro mě obrovské literární překvapení na poli české fikce. Určitě budu tohoto autora nadále sledovat (literárně, samozřejmě), jelikož má potenciál stát se známějším a vyhledávanějším. Čtenáři a příznivci Glukhovského, Lukjaněnka, Dicka a dalších si budou mlaskat. Protože Projekt Kronos je svěží lahůdkou i pro náročnější čtenáře.

Knihu Projekt Kronos vydalo nakladatelství Host v roce 2017.

(Visited 176 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Autorka a korektorka. Zdánlivě nevinná osoba milující metal, knihy, filmy, seriály, historii a medovinu. A divné věci.


KOMENTÁŘE