logo

Magický průvodce městem pod pahorkem

Finské podivno bezpochyby většinu z nás láká, ať už ve formě filmů, hudby, knih, či jinými způsoby. Každý z těchto příběhů nás nutí se ptát a dozvědět se víc. Jako kdyby se kolem Finů vznášel bílý oblak tajemna definující chlad, kterým tito seveřané ve větším množství disponují. A právě kus z takového podivna nám ukázal Pasi Ilmari Jääskeläinen s jeho druhou knihou Magický průvodce městem pod pahorkem.

Celým dějstvím nás provází šéfredaktor středně velkého nakladatelství, Olli Suominen, který bydlí ve Finsku, v Jyväskylä. Vede typický život muže s krizí středního věku plný stereotypu a dalo by se říci, že životem jen proplouvá. Snaží se naplno věnovat práci, která ho ještě jakž takž naplňuje, ale ne tak, jak by si přál. S ženou Aino už nemá tak extra vřelý vztah a syna si moc nevšímá (alespoň ne tak, jak bychom očekávali například u šťastné rodiny). Tím pádem trpí. A trpí hodně.

Pak však jako dárek dostane knihu Filmový průvodce životem a poté si založí facebookový účet. Přesně to je bod zlomu v jeho dosavadním nudném životě. Začne si totiž dopisovat s autorkou knihy, která dříve byla jeho první velkou láskou a začínají se v něm probouzet vášně. Příběh tedy začíná nabírat obrátky. V určitých částech knihy narážíme na retrospektivy z Olliho mládí, kdy byl členem Tourulské pětky, která zachraňovala kradené věci a hlavně zkoumala tajné chodby plné jakési magie, která dokázala silně ovlivňovat lidskou mysl.

Vraťme se do současnosti v knize. Kerrtu, se kterou si Olli začal dopisovat na Facebooku, chystá vydání pokračování Filmového průvodce životem. Její druhá kniha se jmenuje Magický průvodce městem, Díl 1.: Jyväskylä. A jelikož se dohodli na spolupráci a Kerttu chce svou druhou knihu vydat v Olliho nakladatelství, mají více času se setkávat a tím prohlubovat vzpomínky a vztah mezi sebou.

To byla jedna z menších změn v Olliho životě, avšak netrvá to dlouho a přijde dramatická událost, při které náš hlavní hrdina nemá absolutně na výběr. Tedy, podle něj. Je na něm, jak se rozhodne a jak se události vyvinou, v průběhu této události však vyplouvají veškeré černoty, ošklivá minulost a on musí bojovat se svou amorálností a bolístkami na duši. Zvládne to?

Magický průvodce městem pod pahorkem je koncipován jako film (jak napovídá i popis na obálce) a dokonce má i dva alternativní konce, což mě osobně velmi příjemné překvapilo.Příběh nás provází myšlenkami hlavních hrdinů, kteří se snaží léčit svá utrpení z minulosti a hlavně, po soukromém dramatickém zlomu v Olliho životě procházíte společně s ním bezmocí, odevzdaností, ale také odhodláním a vášní. Chvílemi ho proklínáte, chvílemi mu fandíte.

Co mám v knihách ráda, tak je prolínání současnosti s retrospektivou, čehož jsem se zde dočkala habaděj a tím se mi dohromady dávala skládačka velice zajímavého života našeho hrdiny. Z textu přímo čiší to až hmatatelné finské podivno, chlad a jakási temnota. Rozdělení do tří částí odkrývá, logicky, tři části ze života Olliho Suominena a každá část je mistrně vygradována do děje, který vás napne jako struny. A každá tato část má navíc v sobě ještě to “něco”.

Magický průvodce městem pod pahorkem má v sobě prvky detektivky, mystična (všude se píše horor, ale až takto bych to nenazývala), dramatu, erotična a nebojím se říci, že i něčeho fakt psychedelického. A že se toho autor opravdu nebál. Navíc, překlad atmosféru celého příběhu nezničil, což velice oceňuji, vtáhlo mě to a já chtěla číst dál. Knihu doprovází i citáty, popisy, a filozofické myšlenky, ke kterým se určitě budu ještě vracet.

A co bych vytkla? Pár překlepů, což byla taková drobnost, při čtení to nerušilo. Pomalejší začátek, který mě nutil knihu odkládat, ale přesto jsem to nevzdávala a odměnou mi byl velice silný příběh, který v hlavě zůstane ještě docela dlouho.

Za mě tedy výborný příběh, který ale rozhodně není oddychový. Vyžaduje přemýšlení a možná vás i trochu zasáhne do srdce. Doporučuji těm, kteří rádi psychologické romány s prvky tajemna, detektivky, Finska a trochu i té erotické atmosféry. Knihu vydalo nakladatelství Paseka v roce 2017.

(Visited 341 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Autorka a korektorka. Zdánlivě nevinná osoba milující metal, knihy, filmy, seriály, historii a medovinu. A divné věci.


KOMENTÁŘE