logo

Komiks bez obrázků, aneb…

…novela z vesmíru Marvelu. Řeč je o knize Guardians of Galaxy Rocket Raccoon & Groot: Steal the Galaxy! Příběh knihy se točí kolem jednoho z nejpodivnějších párů, který kdy brouzdal vesmírem. Jde o mluvícího mývala a chodící strom známější pod jmény Rocket Raccoon a Groot. Tihle dva se během zaslouženého volna od zachraňování Galaxie připletou, navzdory veškeré snaze tomu zabránit, k… zachraňování Galaxie.

Znáte to. Mluvící mýval a chodící strom přijdou do baru a… ne, i když to tak vypadá, nejde o začátek žádného vtipu. Ve skutečnosti jde o začátek divoké, nebezpečné a šíleně zábavné cesty od ohrožení k ještě většímu ohrožení, aby nakonec všichni skončili buď mrtví (nebo ještě hůře), či jako zachránci Galaxie (nebo ještě lépe). Mluvící mýval a chodící strom totiž ve výše zmíněném baru narazí na Rigellianskou Nahrávací Jednotku 127 (Rigellian Recorder Unit 127) – jednoho z mnoha stovek androidů vytvořených Rigelliány za účelem průzkumu vesmírů a zaznamenáváním… všeho (např. RNJ 211 žije s Pozorovatelem Utau a zaznamenal smrt Jean Grey, tehdy známější jako Dark Phoenix). RNJ 127 se ale od svých androidích bratrů a sester něčím liší. Jasným ukazatelem tohoto faktu je fakt, že po RNJ 127 jdou fakt všichni. Shi´ari; Kree; Nova Corps; Badoonské Válečné Bratrstvo (War Brotherhood Badoon); Univerzální Církev Pravdy (Universal Church of Truth), což jsou uctívači zlého dvojčete Adama Warlocka a.k.a. Kapitána Marvela – Magnuse; no prostě všichni. Na tomto místě bych se jen rád omluvil všem galaktickým rasám a superzáporákům, které jsem zapomněl zmínit. Pevně věřím tomu, že se postaráte, aby se to neopakovalo.

RNJ 127 prostě chtějí všichni, ale nikdo vlastně neví proč. A (dalším) faktem je to, že to netuší ani sám Recorder-dude, jak ho Rocket přejmenoval. No ale kde jsem to… jo, už vím.

Mluvící mýval a chodící strom potkají v baru Nahrávací Jednotku, kterou všichni chtějí (ne, pořád nejde o začátek vtipu). A protože jsou oba hoši… humanoidi… pánové… ne takhle to asi nepůjde. Tak jinak. A protože jsou oba dva měkkosrdcatí hrdinové, rozhodnou se zcela nezjištně, bez vyhlídky na jakýkoliv výdělek (dobrá, uznávám, že tohle už je vtip) nebohému RNJ 127 pomoct. A tak započne cesta skrze nejzaplivanější putyky galaxie, přes Xandarskou výslechovou místnost až k výslednému odhalení a možná i nějakým těm penězům. Podivuhodná skupinka, ke které se během jejich dobrodružství připojí Toto Vozidlo, což je stealth křižník třídy K Nova Corps, a Nejsmrtelnější Žena v Galaxii, tak putují od ohrožení k ohrožení aby nakonec skončili v místě, kde Raccoon pracoval jako poskok v poštovním oddělení. Jo a kde možná taky zachrání Galaxii.

Přiznám se na rovinu, že k prózám, jejichž příběh se odehrává v komiksovém vesmíru, jsem povětšinou přistupoval s despektem věnovaným jen knižním herním adaptacím, našemu prezidentovi a Evě a Vaškovi. Důvody, proč jsem se rozhodl tento despekt překonat, jsou dva. Prvním je knižní série Resident Evil, která mi ukázala, že knižní adaptace počítačové hry nemusí být vždy nudná, nezajímavá a zdlouhavá, a tím druhým je autor Dan Abnett. Jak řekl jeden můj kamarád, Dan Abnett patří k těm Warhammerářům. A k těm dobrým. Dvaapadesátiletý britský rodák je známý nejen mezi fanoušky knižní série Warhammer Fantasy a Warhammer 40K, ale je to také velice činorodý komiksový autor, který pracuje pro oba behemoty komiksového světa – DC i Marvel. Navzdory tomu patří především mezi autory britského komiksového nakladatelství AD 2000 kde spolupracoval na spoustě titulů, mezi které patřil i Soudce Dredd, a stál za vznikem dvojice futuristických nájemných zabijáků Finnigannem Sinisterem a Ramonem Dexterem. Není velkým překvapením, že vzorem pro tuto dvojici jsou Jules Winnfield a Vincent Vega, nájemní zabijáci z kultovního filmu Quentina Tarantina Pulp Fiction. Komiks Sinister Dexter dosáhl poměrně značné popularity a oba střelci se už párkrát objevili i v Crew nakvadrát. Název Sinister Dexter je také hřička se slovy. Latinský výraz sinister znamená na levo a dexter na pravo. Prostě a jednoduše – Dan Abnett psát umí a to nejen komiksy, ale i prózu.

A v tomhle případě se utrhl ze řetězu. Příběh je epický, plný akce a výbušného humoru nejen ve stylu filmových Guardians of the Galaxy. Dan v sobě brita nezapře a tak se objevují situace, které by sedly i do scénáře Červeného Trpaslíka, či Monty Pythonů. Kupříkladu řešení problémů kelímků s horkým nápojem je jednoduše geniální a třináctá kapitola je perla sama o sobě. Hlavní postava, která funguje zároveň jako vypravěč, čtvrtou stěnu ani tak nebourá, jako ji naprosto ignoruje (Deadpool by se u něj mohl učit) a čtenář je tak často “zatažen do rozhovoru”. Děj se tak žene ke konci rychlostí Quicksilvera a že to není konec ledajaký. Dojde totiž ke střetu VŠECH.

Knihu bohužel s českým překladem v našich knihkupectvích nenajdete, ale pokud někde narazíte na anglický originál, tak neváhejte. Já ten svůj našel v Comicspointu 🙂

Guardians of the Galaxy Rocket Raccoon & Groot: Steal the Galaxy! je zábavný a akční komiks jako řemen, i když nemá obrázky, a jeho četbu si užijete jako jízdu na horské dráze. Nebo let s Raccoonem za kormidlem.

(Visited 295 times, 1 visits today)
  • Hodnocení Vlčí Boudy
Líbil se ti článek? Okomentuj ho níže.

O AUTOROVI

Autor. Vesmírný povaleč, těhotný smradlavý lenochod, ostuda lidstva, odporný a páchnoucí, slizký a hnusný zelený lidský výkal. Nejradši by se celý život ládoval dobrůtkami všeho druhu, barev a chutí, četl komiksy a koukal na filmy. Ale stejně ho máme rádi. Boudí komiksový specialista.


KOMENTÁŘE